WhatsApp +90312 963 1400 [email protected]

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı

Aşırı kilo alımı yani obezite çağımızın hastalığı olarak bilinmektedir. Kişinin dış görünüşünü doğrudan etkileyen bu durum, estetik açıdan ziyade ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. 

Bu sağlık sorunları; tıp terimi olarak kardiyovasküler yani kişinin kalp ve kan damarlarını doğrudan etkileyen hastalıklar olmak üzere bir çok ciddi sağlık sorununa sebep olmaktadır. Dünya sağlık örgütü (WHO) obeziteyi; “vücutta bulunan yağ  kütlesinin, yine vücutta bulunan kemik ve kaslardan daha fazla olması, kişinin vücudunda aşırı yağ depolanması ile birlikte meydana gelen, fiziksel olarak, ruhsal olarak ve sosyal açıdan problemlere neden olan metabolizma bozukluğu” olarak tanımlamaktadır.

Obezite, içerisinde kanser hastalığı da bulunan ciddi hastalıklara sebep olmaktadır. Kişi sağlıksız beslendiği, hareketsiz yaşadığı takdirde veya belli bir metabolizma rahatsızlıkları sebebiyle obeziteye yakalanmış olabilir. Bu süreci geleneksel yöntem olan diyet ile halletmeye çalışan hasta oldukça zorlanabilir. 

Bu tedavi yöntemlerine karşın günümüz teknolojisi ile daha kolay ve pratik bir yöntem bulunmuştur. Bu yöntem ise tüp mide ameliyatıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır ?

Tüp mide ameliyatı olmak isteyen bireylerin, sağlıklarını ciddi şekilde tehdit edecek kilo seviyesinin üzerinde bulunması gerekmektedir. Tüp mide ameliyatı geçiren bireylerin, 1 yıl içerisinde kilolarının yarısından biraz fazlasını verdiği görülmektedir.

Kilo sorunu ile beraber meydana gelen diyabet gibi birçok hastalıkta da, tüp mide ameliyatından sonra iyileşme gözlemlenmiştir.

Mide Küçültme Ameliyatı Süresi Nedir? 

Aşırı kilo alımı son yıllarda artarak devam eden ve ciddi sağlık sorunlarına yol açan bir durumdur. Genel adı obezite olan bu aşırı şişman olma durumunun ise günümüzde cerrahi bir çözümü bulunmaktadır. Bu çözüm ise tüp mide ameliyatıdır.

Genel anestezi uygulanarak yapılan tüp mide ameliyatında da bazı riskler bulunmaktadır. Bu riskler ve hastanın genel durumu ile alakalı olarak ameliyat süresi hakkında net bir saat vermek doğru olmayacaktır.

Fakat normal seyreden ve herhangi bir komplikasyonun geçmediği başarılı ameliyatlar ortalama 1.5 – 2 saat sürmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Uygulanır ?

Tüp mide ameliyatı cerrahi bir müdahale olması sebebiyle genel anestezi yapılarak uygulanmaktadır. Bu ameliyat sırasında midenin yaklaşık %85’lik gibi bir kısmı alınarak işlem sonlandırılır.

Bu işlemin ardından mide şeklinin bir tüpe benzemesi sonucu adı tüp mide olarak bilinmektedir. Karın kısmından küçük bir kesi atılarak yapılmaktadır. Kesinin küçük olması, hastanın iyileşme süresini kısaltmaktadır. Bu kesinin küçüklüğü ameliyat sonrası hastanın enfeksiyon riski ile karşılaşma ihtimalini de düşürmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Ne Kadar Kilo Veriyor ?

Tüp mide ameliyatında, midenin hacmi azaltılarak obez kişinin gıda ve akabinde kalori alımının kısıtlaması amaçlanmaktadır. Midenin çalışma prensibi bu ameliyat sırasında etkilenmez. Tüp mide ameliyatı sonrasında obezite ile birlikte meydana gelen tüm hastalıklar da tedavi edilmiş sayılır.

Ghrelin, yani insan vücudunda açlık hormonu olarak bilinen  hormon, midede yer alan ve gastrik fundus olarak tanımlanan bölgeden salgılanmaktadır. Tüp mide ameliyatı sırasında midenin büyük bir bölümü alınırken bu bölümün de büyük bir kısmı alınır. Bu sayede kişinin açlık hormonu salınımı azalır ve iştah kaybı yaşar.

Hem iştah kaybının yaşanması hem de mide hacminin küçülmesi hastanın hızlı kilo vermesini tetiklemektedir. Hızlı kilo verme hastanın psikolojik sağlık durumuna olumlu etki ederek, hayat kalitesini de yükseltmektedir. Vücuttaki fazla kiloların çoğu bir yıl içerisinde verilir. Ameliyatı takip eden 5 yıllık süre içerisinde de kiloların ortalama %60’ı verilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Riskli Midir ?

Fiziksel görüntüsü ile beraber, vücudun sağlık bütünlüğünü de etkileyen obezitenin en çok tercih edilen tedavisi tüp mide ameliyatıdır. Bu ameliyat da diğer cerrahi ameliyatlarda olduğu gibi az da olsa riskler taşımaktadır.

Bu risklerin ameliyat öncesi hastaya ve hasta yakınına anlatılması önemlidir. Hastanın yaşı ve hastanın kilosu riskleri etkileyen dış faktörlerdir. Bu ameliyata karar verilmeden önce hasta ve doktor iletişimde olarak bazı tetkik ve testler yapılmalıdır.

Hastanın geçmiş sağlık öyküsü de dinlenerek herhangi bir engel yok ise ameliyata karar verilmelidir. Unutulmamalıdır ki tüp mide ameliyatı vücudun sağlık bütünlüğünü etkileyen hallerde yapılan ciddi bir ameliyattır. Estetik kaygı sebebiyle yapılmamaktadır.

Ameliyat açık olarak yapılmadığı için, hasta ilk gün ayağa kalkabilir. Hasta ortalama 2-3 gün gözetim altında tutmak amacıyla hastanede kalır ve 1-2 hafta içerisinde rutin yaşamına dönebilir.

Hasta ameliyattan sonra hızla kilo vermeye başlar ve bu 1 ay kadar sonra daha net görülebilir. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ağrı Oluyor Mu ?

Tüp mide ameliyatı diğer ameliyatlara nazaran daha hafif seyreden bir ameliyattır. Milimetrik kesiler atılarak kapalı olarak yapılan bu ameliyat sonucunda belli bir miktar ağrı oluşabilir.

Bu ağrılar ise doktorların da gözetimi altında olarak ağrı kesici ilaçlarla kontrol altında tutulabilir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Mide Tekrar Genişler mi ?

Obezite ile savaşmak için gerçekleştirilen tüp mide ameliyatı sonrası midenin hacmi 100 Ml’e kadar düşürülmektedir. Ameliyat sonrası midede minik bir büyüme olsa da doktor takibi ve önerileri ile birlikte bu büyüme ilerlemez. 

Fakat doktor tavsiyesine uyulmadığı ve dikkatsiz beslenildiği takdirde tekrar kilo alımı yaşanabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Tüp mide ameliyatı sonrası dikkat edilecek en önemli aşamalardan birisi de beslenme aşamasıdır. Kişi dikkat etmediği takdirde mide tekrar genişler ve kilo kaybı yaşanmaz. Bunun önüne geçilmesi için ameliyattan sonra sıra ile beslenilmesi önerilmektedir.

Yani ameliyattan hemen sonra sıvı gıdalar ile beslenilir. Daha sonra pürelere ve katı gıdalara geçilmek üzere bir sıra takip edilir. Mide kendisini çabuk yenileyeceğinden, bu süreç içerisinde doktorun tavsiyelerine harfiyen uyulması gerekmektedir.

Beslenme aşamasında iştahınız büyük ölçüde azalacağından, size zor gelecek bir durum söz konusu olmayacaktır. Çabuk doyma hissine erişebileceksiniz.

Türkiye’de Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları

Türkiye’de en sık tedavisi gerçekleştirilen ameliyatlar arasında tüp mide ameliyatı da bulunmaktadır. Özellikle yabancı hastaların tercih ettiği Türk uzmanlar, ameliyat başarı oranlarının yüksekliği ve tecrübesi ile dünya tarafından tanınmışlardır.

Bu sebeple ciddi ameliyatlar için Türk hekimlerin tercih edilmesi, hem hastaya güven vermekte hem de hem de tecrübeli ellerde daha hızlı iyileşme sağlamaktadır. Sizler de Türkiye’de tüp mide ameliyatı için bilgi almak ve fiyat hakkında görüşmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.