WhatsApp +90312 963 1400 [email protected]

Jinekomasti

Jinekomasti

Jinekomasti erkeklerde meydana gelen, iyi huylu seyreden, vücutta salgılanan östrojen ve testesteron hormonlarının dengesizliği sebebiyle ortaya çıkan anormal meme büyüklüğüdür. Bu büyüme bebeklikte görüleceği gibi yaşlılıkta da görülebilmektedir. Bu hastalığın en sık ortaya çıktığı dönem ise ergenlik dönemidir. Erkeklerin genellikle 3’te 1’inde görülmektedir.

Jinekomasti ciddi bir sağlık sorunu olmamakla birlikte erkekleri psikolojik açıdan etkileyen önemli bir durumdur. Bu büyüklük bazı vakalarda ise ağrılı gözlemlenmiştir. Kişiyi toplum içerisinde utandıran bu durumun tedavisi ise iki şekilde olur. Ya ilaç tedavisi ya da ameliyat girişimi ile problem ortadan kaldırılır. Bazı durumlarda Jinekomasti hastalığı kendiliğinden de iyileşebilir.

Jinekomastinin Nedenleri Nelerdir ?

Jinekomastinin en yaygın sebebi vücutta salgılanan östrojen ve testesteron hormonlarının düzensiz ve dengesiz salgılanmasıdır.  Yani erkek vücudunda salgılanan östrojen hormonu seviyesi testosteron hormonu seviyesinin üzerine çıkarsa memelerde büyüme meydana gelir.

Fakat kişinin sahip olduğu büyük meme rahatsızlığının sebebi başka şeyler de olabilir. Bunlar;

 • Doğal hormonal değişiklikler,
 • Jinekomastiyi tetikleyen ilaçlar,
 • Kişinin kullandığı uyuşturucu madde ve alkol,
 • Bir takım sağlık problemleri 
 • Bitkisel bazlı ürünler olabilir.

Kimler Jinekomasti Riski Altındadır ?

Jinekomasti hormonların dengesizliği sebebiyle meydana gelen bir rahatsızlık olmakla beraber birçok grup risk altındadır. Risk altında olan kişileri ise;

 • Ergenlik çağındaki erkekler,
 • Orta yaşın üzerine çıkmış  yaşlılar grubu,
 • Anabolik ve androjen gibi maddeleri kullanan kişiler,
 • Karaciğer hastası olanlar,
 • Böbrek hastası olanlar,
 • Troidlerinden hasta olanlar ve klinefelter sendromuna sahip olan kişiler şeklinde sıralayabiliriz.

Jinekomastinin Belirtileri Nelerdir ?

Erkek bireylerin memelerinde gözlenen,

 • Memelerde normalin dışında şişlik,
 • Memelerde ağrı,
 • Memelerde hassasiyet belirtisi,
 • Her iki meme ucundan veya tek memeden gelen sıvı jinekomasti belirtisi olabilir.

Bu durumu netleştirmek için uzman bir doktor ile görüşme sağlanabilir.

Jinekomasti Nasıl Teşhis Edilir ?

Jinekomastide fiziki yani elle muayene yöntemi oldukça önemlidir. Erkek bireyin meme başının arka kısmında ceviz büyüklüğünde bir kitle el ile hissedilir. Bu fiziki muayenenin de USG yardımı ile doğrulanması oldukça önemlilik arz etmektedir.

Jinekomastide Tedavi Seçenekleri Nelerdir ?

Jinekomasti özellikle ergenlik döneminde çıkan ve erkek bireylerin psikolojik olarak olumsuz yönde etkilenmesine sebep olan bir hastalık türüdür. 

Bu hastalığın teşhisinden sonra, yapılacak olan tedavinin iki şekli vardır. Bu tedaviler kişiden kişiye ve hastalığın evresine göre değişmektedir. Erken teşhis edilmesinin ardından kendi kendine geçmesi beklenilen jinekomasti, eğer geçmezse ilaç tedavisine başlanır.

Eğer jinekomasti daha ileri seviyede ise ve hastanın yaşamını olumsuz yönde etkiliyorsa, küçük kesilerle yapılan ameliyat bu hastalığın çözümü olacaktır.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi bu cerrahi operasyonda da doktor muayenesi oldukça önemlidir. Öncelikle hastanın geçmiş sağlık hikayesi araştırılarak ve gerekli test ve incelemeler yapılarak hastanın ameliyat için uygun olup olmadığına bakılır.

Jinekomastinin birden fazla çeşiti olmakla birlikte bu operasyon jinekomastinin çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Bunları kısaca açıklamamız gerekirse;

 • Glandüler tip jinekomasti türüne, kişideki sert meme dokusu oldukça fazladır. Bu sert dokunun cerrahi bir operasyonla çıkarılması gerekmektedir.
 • Karışık tip jinekomasti türünde, yukarıda bahsettiğimiz glandüler olarak adlandırılan sert doku ve yağ dokusu oranı fazladır. Sert doku cerrahi operasyonla alınarak yağlı dokuya liposuction uygulaması yapılmaktadır.
 • Son olarak yağlı tip jinekomastide ise fazla olan doku yağ dokusudur ve sadece liposuction yapılır.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

Jinekomasti genel veya lokal anestezi etkisi altında tedavi edilmektedir. Aksi bir durum yoksa kişi aynı gün evine gönderilir. Fakat genel anestezi ile yapılan ameliyatlarda bir gün hastanede kalması tercih edilmektedir.

Ameliyattan sonra işlem yapılan bölgede ağrı, şişlik, ödem gibi semptomlar görülebilir. Bunlar normaldir. Ağrılar doktorun da onayıyla ağrı kesici içilerek kontrol altında tutulmaya çalışılır. Ameliyattan sonra kişi mümkün mertebe 3 gün dinlenmelidir. Ameliyattan sonraki 3. günün sonunda  ise kısa tutmak şartı ile banyo yapılabilir, minik yürüyüşler yapılabilir veya işe dönülebilir.

Jinekomasti Korsesi Nedir ?

Doktorun da önerisi ile ameliyattan sonra hemen kullanılmaya başlanan ve ortalama 6 hafta kadar kullanılması gereken medikal bir korsedir. Bu korsenin sürekli kullanılması ameliyattan sonraki dönem için oldukça önemlilik arz etmektedir. Bu süre doktor tarafından belirlenir ve hasta ile iletişim halinde olunması gerekir.

Türkiye’de Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları

Jinekomasti insan psikolojisini tahrip eden bir hastalık türüdür. Bu hastalığın tedavisi ise Türkiye’de mümkündür. Özellikle gelişen ve değişen teknolojik çağa ayak uyduran Türkiye, sağlık alanında da gerekli değişim ve gelişimleri sağlamaktadır.

Güler yüzlü hastane ve hastane personeli, işinde uzmanlaşmış ve yetenekli cerrahları, uygun fiyat garantisi, hastalığın iyileşme oranı, Türkiye’de tatil imkanı gibi artı yönler, Türkiye’nin tercih edilme sebepleri arasında gösterilmektedir.

Sizler de jinekomasti hastalığı hakkında bilgi edinmek ve fiyat bilgisi konusunda görüşme sağlamak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.