WhatsApp +90312 963 1400 [email protected]

Alt Çene Ameliyatı

Alt Çene Ameliyatı

Yüz bölgesi, insanlarda ilk bakışta dikkat çeken uzuvlarımızdır. İnsanların yüzünde, doğuştan veya sonradan meydana gelen deformasyonlar, kişinin psikolojisini derinden etkilemekle birlikte çözüm arayışına girmektedir.

Çene bölgesi, insanlarda farklı görünümlere sahip bir bölgedir. Doğuştan veya sonradan meydana gelen, çenede gerilik gibi insanların görüntüsünü etkileyen durumlar, günümüzde ameliyat ile düzeltilmektedir.

Tıp gelişim sürecini tamamlamadan önce bir çok hastalık, hastanın kaderi olarak kalmaktaydı. Artık günümüzde özellikle tıp alanında yapılan devrimsel nitelikteki teknolojik gelişmeler, artık bir çok hastalığı kader olmaktan çıkarmış, insanlara iyileşme imkanı sağlamıştır.

Bunlardan birisi de çene tedavisidir. Kişilerin doğuştan veya sonradan çenelerinde meydana gelen ileri veya geri durumu, artık kolay bir ameliyatla düzeltilmektedir. Alt çene ameliyatında ise, ileride olan çene cerrahi bir girişim ile geriye alınmaktadır veya geride olan bir çene ileriye alınmaktadır.

Alt Çene Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Alt çene ameliyatı, hastanelerde uzman cerrahlar tarafından genel anestezi altında yapılan cerrahi bir müdahaledir. Bu işlem sırasında meydana gelecek her türlü komplikasyonun gerçekleşme ihtimali önceden belirlenerek gerekli tedbirler alınmalıdır.

Hastaya gerekli test ve tetkikler yapıldıktan sonra ameliyata karar veren doktor olası riskleri de hastaya anlatmalıdır. 

Alt çene ameliyatında çenenin durumuna göre işlemin nasıl yapılacağı planlanmalıdır. Çene ileride ise geri alınır. Geride İse ileri alınarak işlemler tamamlanır. Alt çene ameliyatında hastaya genel anestezi verildikten sonra, ağız içerisinde, dişlerin arka kısmından olacak şekilde çene kemiği üzerine yaklaşık olarak 3-4 cm kadar kesi atılır.

Çene kemiği ileri alınacak ise arada kalacak olan boşluğa ekstra kemik doku yerleştirilir, geri alınacak ise fazla olan kemik yapı kesilerek alınır ve çok büyük olmayan vidalarla sabitlenir.

Çene Ameliyatı Kaç Saat Sürer ?

Her ameliyatta olduğu gibi, çene ameliyatı da kişiye özeldir ve bazı riskleri vardır. Kişinin çenesindeki bozukluğun boyutu, yapılacak olan tedavi yöntemi, ameliyat sırasında yaşanabilecek aksilikler gibi birçok faktör ameliyat sürecini etkilemektedir.

Fakat ameliyatın oldukça başarılı geçtiğini ve normal seyrettiğini var sayarsak eğer, alt çene ameliyatı ve üst çene ameliyatı ortalama olarak 1-2 saat kadar sürmektedir.

Alt Çene Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır ?

Alt çene bozuklukları, ilk bakıldığı andan itibaren fark edilir bir deformede olabilir. Bu durumda kişinin psikolojisi gün geçtikçe bozularak tedavi yöntemleri aramaya başlar. Bunun en kalıcı yöntemi ise çene ameliyatı olmaktan geçer. 

Fakat her durumda cerrahlar ameliyat yapmamaktadır. Aşağıda çene ameliyatının hangi durumlarda yapıldığı listelenmiştir.

 • 18 yaşını geçmiş her bireyin alt çene bozukluğu şikayeti olması,
 • Prognatizm denilen, alt çenenin oldukça önde olması durumu,
 • Mikrognatizm denilen, alt çenenin oldukça geride olması durumu,
 • Alt çenenin sağ veya sol yöne doğru yamuk olması,
 • Kişinin çenesindeki uç bölümün büyük veya küçük olması,
 • Kişinin çenesindeki uç kısmın ileride veya geride olması,
 • Yüzde asimetrik bir görüntü olması gibi etkenler ameliyat olmayı gerektirebilir.

Alt Çene Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır ?

Bir kişinin kemik gelişimi genellikle 18 yaşına kadar sürmektedir. Bu durumda ise gelişimi sekteye uğratacak her türlü ameliyattan kaçınılır. Bunlardan bir tanesi de alt çene ameliyatıdır. 

Kişinin çene problemlerini gidermek için yapılacak olan alt çene ameliyatı için doktorlar hastanın 18’nci yaşını beklemeyi tavsiye etmektedir. Zira daha önce yapılan ameliyat hastanın kemik gelişimini sekteye uğratabilir.

Fakat bekletilmemesi gereken durumlar var ise veya acil müdahale etmek gerekiyor ise doktor bu ameliyatı daha erken yaşlarda da yapabilir.

Alt Çene Ameliyatı Kaç Günde İyileşir ?

 • Alt çene ameliyatı anestezi etkisi altında yapılan, ciddi komplikasyonlar olma ihtimali bulunan önemli bir işlemdir. Bu sebeple ameliyat öncesi yapılacak şeyler doktor tarafından hastaya açıklanır ve harfiyen uyulması beklenir.
 • Önlem amaçlı antibiyotik kullanılmaya başlanır.
 • Ameliyat sonrasında anestezi etkisi geçince normal olan ağrılar başlayabilir, yüzde şişlik ve ödem oluşabilir. Bunları doktorun da gözetimi altında ilaç kullanarak kontrol altına almak gerekir.
 • Doktorun kontrolleri ile birlikte gerek görülürse hasta 1-3 gün arası hastanede gözetim altında kalabilir.
 • Kişi kendine geldiği zaman aksi bir durum yoksa sıvı gıdalar ile beslenmeye başlayabilir.
 • Ameliyatı takip eden 3-4 günün sonunda sargılar ve dikişler alınabilir.

Alt Çene Ameliyatı Riskli Mi ?

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi bu ameliyatta da bazı riskler bulunmaktadır ve ameliyat öncesi hastaya ve hasta yakınlarına bilgi verilmelidir. Aşağıda ise alt çene ameliyatı sonrası olası yan etkiler ve riskler sıralanmıştır.

 • Yüzün şişmesi, bulantı hissi ve kusma, minik kan sızıntıları olabilir.
 • Çok az görülmekle birlikte alt dudakta yarı veya tam his kaybı olabilir.
 • Alt dudakların ve dişlerin duyusunu sağlayan sinirler, ameliyat süresince mümkün mertebe dikkat edilerek korunur. Aksi halde bu sinirlerin zarar görmesi durumunda, doktorların yapacağı mikrocerrahi ile yani mikroskop ile tedavisi yapılır.
 • Ameliyat öncesi hastanın tüm sağlık hikayesi gözden geçirilmeli, test ve tetkikleri yapılmalıdır. Hastanın doktorundan gizlediği ciddi bir sorun yok ise bu ameliyatın ölüm riski yoktur.

Türkiye’de Alt Çene Ameliyatı Fiyatları

Birçok alanda olduğu gibi sağlık alanında da Türkiye tercih edilen ülkeler arasında gelmektedir. Türkiye’nin sağlık sektörüne verdiği değer ve yaptığı yatırımlar da tüm dünya tarafından bilinmektedir.

Hal böyle olunca teknolojinin de uzman cerrahların da en güvenilir olanları yine Türkiye’de bulunmaktadır. Bu sebeple özellikle yabancı hastalar tarafından tedavi sürecinde bu ülke tercih edilmektedir.

Tedavinin güvenilir ellerde, uygun fiyata ve sonrasında doğal güzellikleri ile tatil cenneti içerisinde olması fikri hastaları cezp etmektedir. Siz de alt çene tedavisi için Türkiye’yi tercih etmek istiyorsanız, fiyatları ve genel bilgileri öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.