WhatsApp +90312 963 1400 [email protected]

Revizyon Rinoplasti 

Revizyon Rinoplasti Türkiyede Revizyon Rinoplasti Fiyatları. Teknoloji ve bilim birleşerek birçok insanın hayatını güzelleştirmeyi başarmıştır. Bu güzelleşme genellikle tıp alanında olup, bazı hastalıkların ve istenmeyen durumların önüne geçilmesine sebep olmuştur. 

Bu hastalıklar ve istenmeyen durumlara estetik alanı da dahildir. Son dönemlerde insanlar arasında yayılan moda anlayışı sebebiyle kozmetik alanda birtakım yenilenmeler ve güncellemeler meydana gelmiştir. Bu alanda ise en fazla etkilenen taraf estetik cerrahisi olmuştur.

Birçok kişi estetik olarak yüzünde veya vücudunda beğenmediği yerleri, doktorların da yardımı ile düzeltmek istemektedir. Bu düzenlemeler en fazla yüz bölgesinde ve özellikle burunda olmaktadır.

Burun insan yüzündeki en önemli organlardan birisidir. Milimetrik bir oynama, yüzün ve ifadenin tamamını etkilemektedir. Bu ameliyat eğer düzgün yapılırsa hasta oldukça memnun olur. Fakat bazı durumlarda ameliyat sonrası istenmeyen durumlar meydana gelir ve kişi burnunu tekrar düzelttirmek  ister. İşte bu aşamada tekrar yapılan burun ameliyatı Revizyon Rinoplasti adını alır. 

Sizler için kaleme aldığımız bu yazımızda Revizyon Rinoplasti Nedir ?, Nasıl Yapılır?, Neden Yapılır gibi birçok soruya yanıt vereceğiz.

Revizyon Rinoplasti Nedir ?

Kişinin burnunu beğenmeyip estetik olmasının ardından, yapılan burnun hoşa gitmeyerek veya bir takım sorunlara yol açarak yenilenmesi durumuna Revizyon Rinoplasti denir. Yani kısaca Ameliyat olan burnun, düzeltme amacıyla tekrar ameliyat edilmesi durumdur.

Yapılan her burun ameliyatı, cerrahın veya hastanın istediği gibi olmayabilir. Bu istenmeyen halleri sizler için şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Sıkılmış gibi görünen burun ucu,
 • Daralmış gibi görünen burun ucu,
 • Geniş görünen burun ucu,
 • Asimetrik görünen burun ucu,
 • Düşük görünen burun ucu,
 • Sarkmış gibi görünen burun ucu,
 • Aşırı kısa görünen burun ucu,
 • Aşırı kalkık, domuz burnu gibi görünen burun ucu,
 • Alar Kollaps denilen, burnun yan duvarlarındaki çökme hali,
 • Burun kemerinin tam düzeltilmemiş olması,
 • Burnun sırt kısmında çökme meydana gelmesi,
 • Yapılan estetik sonucunda kişinin papağan burnu olması,

Gibi problemler burun ameliyatının revize edilmesine sebep olabilir.  Bu düzeltmeler üç sebepten olabilir. Birincisi Minör problemlerdir. Yani burunda meydana gelen ufak hasarlar veya asimetriklerdir. İkinci olarak orta derece problemler gelmektedir. Yani kişinin nefes almasını etkileyen sorunlar veya asimetrik sebeplerdir. Üçüncü neden ise majör problemlerdir. Bu problemler daha ciddi olmakla beraber kıkırdak veya kemik yapıda meydana gelen asimetrikler ve beraberinde kişinin nefes almasını etkileyen bozukluklar olarak karşımıza çıkarlar.

Yapılan burun ameliyatında genellikle ameliyat sırasında meydana gelen hatalar burun revizyonuna sebep olmaktadır. Ameliyatın tekrar edecek olması hastayı korkuturken, bir yandan da istediği görünümde olmayan burnu kişinin sosyal hayatını ve özgüvenini de etkilemektedir.

Revizyon Rinoplasti Zor Mu?

Revizyon Rinoplasti ameliyatının durumu hasta açısından bakıldığı zaman ilkinden daha zor değildir. Kişi aynı şekilde hisserek ameliyata girer. Bu ameliyatın zorluğu revizyonu yapacak olan doktor için geçerlidir.

İlk ameliyatta yapılan hataların düzeltilmesi için küçük dokunuşlar yeterli olabilecekken eğer büyük bir kemik ya da kıkırdak doku kaybı varsa doktor başka bir bölümden kıkırdak veya kemik doku alır. Bu da hasta için ikinci bir yara izi demektir.

Revizyon Rinoplasti daha çok bilgi ve tecrübe gerektirir. Ameliyattan önce doktorun ciddi bir ameliyat planı yapması gerekmektedir. İlk ameliyatı alanında uzman olmayan ve tecrübesi az olan doktora yaptırdıysanız, revizyon işi alanında uzman ve tecrübeli olan doktoru biraz zorlasa da işin altından kalkılacağı düşünülmektedir.

Revizyon Rinoplasti Niçin Yapılır ?

Revizyon Rinoplasti, yapılan burun ameliyatının ardından meydana gelen olumsuz durumların düzeltilmesi amacıyla yapılmaktadır. Kişinin burnunu beğenmemesi, burnun çok kalkık, düşük, geniş, asimetrik, kemerli gibi daha sayılabilecek durumlarda olması, kişinin nefes alıp vermesini etkileyecek bir aksilik oluşması gibi durumlar revizyon rinoplasti gerektirebilir.

Revizyon Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Burun ameliyatı sonrası istenmeyen durumların meydana gelmesinin ardından hasta ve doktor revizyon rinoplasti kararı alırlar. Ameliyattan önce doktor hastayı detaylı bir şekilde inceleyerek yapılacak olan ameliyatı planlar.

Ameliyatın gidişatı ve süresi burnun durumuna göre değişiklik gösterir. Genellikle minor revizyon problemler 30-45 dakika kadar sürerken, major revizyon problemlerde bu süre 3-6 saat kadar olabilir. Bu ameliyatlarda fazla alınan kemik ve kıkırdak dokunun onarılması için başka bölgelerden – kulak veya kaburga gibi- kemik ve kıkırdak doku alınması gerekebilir.

Bu ameliyatların total süresi kişiye ve revize edilecek burnun durumuna göre değişirken ameliyat genel anestezi etkisi altında yapılmaktadır.

Revizyon Rinoplasti Kaç Saat Sürer?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, süre hastanın burnunun durumuna göre değişiklik göstermektedir. Ufak deformasyonlar 30-45 dakika kadar sürerken, ekstra kıkırdak ve kemik yapıya ihtiyaç duyulması halinde bu süre 3-6 saate kadar yükselebilir.

Revizyon Burun Ameliyatı Riskli Mi ?

Cerrahi operasyonlar, konusu ne olursa olsun az da olsa risk içermektedir. Bu risklere genel anestezi etkisinin verdiği riskler de dahildir. Yapılan burun ameliyatının ardından, burnu revize etme durumu da bir takım riskler içermektedir. Bu riskleri sizlere şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Burun kanamalarının tekrar yaşanması riski,
 • Kişinin burnundan nefes alıp vermesinin zorlaşması,
 • Kişinin burun ve burun çevresinde uyuşma meydana gelmesi,
 • Tekrar eden asimetrik durumların meydana gelmesi,
 • Burunda skar adı verilen izlerin kalması,
 • Burunda şişme oluşması,
 • Ağrı oluşması, gibi riskler meydana gelebilir.

Burun Revizyonu Kaç Ay Sonra Yapılır ?

Burun ameliyatının ardından bölgenin iyileşmesi 9-12 ay arası bir zaman dilimi içerir. Revize edilecek olan burnun yapısının tam görülmesi ve  ameliyat edilmesi için doktorların önerisi ile en az 9 ay hatta 12 ayın geçmesinin beklenmesi gerekebilir. 

Geçen bir yılın ardından doktorunuz ile tekrar görüşerek ameliyat planı yapabilirsiniz.

Türkiye’de Rhinoplasty (Revision) Fiyatları

Türkiye her alanda yaptığı ameliyatlar ile yabancı vatandaşların da dikkatini çekmektedir. Bu farkındalık ile beraber tedavi amacıyla ülkeye yapılan seyahatlerde artışlar gözlenmektedir.

Bu artışın birçok sebebi vardır. Bunlar;

 • Doktorların alanında uzman ve tecrübeli olması,
 • Doktorların güler yüzlü ve empati sahibi olması,
 • Hastanelerin büyük ve temiz olması,
 • Hastane çalışanlarının güler yüzlü ve yardımsever olması,
 • Türkiye’deki doğal ve tarihi güzelliklerin hastalar için tatil imkanı sunuyor olması,
 • Tedavi, yeme, içme, barınma gibi özel ihtiyaçların uygun fiyatlara karşılanabiliyor olması gibi pozitif taraflar tercih sebepleri arasında gösterilebilir.

Sizler de Revizyon Rinoplasti ameliyatı için Türkiye’yi tercih etmek istiyorsanız;

 • Vize işlemlerini kolaylaştırmak adına davet mektubumuz için,
 • Aklınızda cevaplanmayı bekleyen sorularınıza yanıt almak için,
 • Ayrıntılı ameliyat ve tedavi fiyatı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.