WhatsApp +90312 963 1400 [email protected]

Otoplasti (Kepçe Kulak) Nedir ?

Otoplasti (Kepçe Kulak) Nedir ? Türkiyede Otoplasti (Kepçe Kulak) Ameliyatı Fiyatları. Otoplasti yani halk arasında kepçe kulak veya yelken kulak olarak adlandırılan, kulaklarda meydana gelmiş olan estetik bozukluktur. Bu bozukluk kişilerin yaşamını sosyal olarak ciddi anlamda etkilemektedir. Kişilerin asosyal olmasına ve özgüven eksikliğinin meydana gelmesine sebebiyet verir.

Bu sorun kulaklarda meydana gelen ve en sık görülen sorunlardan birisidir. Kulaklardaki kıkırdakların çok gevşek olması veya kıvrımların yetersiz olması gibi durumlar, kulakların aşırı öne veya geriye kıvrılmasına sebep olurlar. Bu kıvrım dışarıdan bakıldığında hiç hoş ve estetik bir görüntü oluşturmamaktadır.

Genellikle kepçe kulak olma durumu iki kulakta da görülse de bazı hastalarda tek kulakta olabilmektedir. Kadınlar sahip oldukları kepçe kulakları saçları ile kapatarak erkeklere göre daha şanslı sayılabilirler. Bu saklama durumu erkeklerde daha az olabildiğinden bu ameliyatı da genellikle erkekler daha sık tercih etmektedirler.

İlerleyen ve gelişen teknoloji ile beraber kepçe kulak olma sorunu artık kişilerin kaderi olmaktan çıkmaktadır. Geliştirilen estetik tedavi yöntemleri ile bu sorun kolayca ortadan kaldırılabilmektedir.

Kepçe Kulak Nasıl Düzelir ?

Birçok kişinin aklında, sahip olduğu kepçe kulaklarının nasıl düzeleceği sorusu bulunmaktadır. Bilinenin aksine kulaklardaki bozukluk ameliyat edilmeden kendi kendine veya evde yapılan tedavi yöntemleri ile düzeltilememektedir. 

Kepçe kulakların düzeltilmesi için Otoplasti adı verilen kulak estetiği ameliyatı olunması gerekmektedir. Bu ameliyat sonrası kişinin kulaklarının güzel olması, kişinin psikolojik sorunlarının düzelmesine, sosyal olmasına ve özgüvenini geri kazanmasına yardımcı olmaktadır.

Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Yapılır ?

Kepçe kulak ameliyatı yetişkinlerde lokal veya genel, çocuklarda ise genel anestezi etkisi altında yapılmaktadır. Bu ameliyat öncesinde doktor ve hasta işbirliği içerisinde olmalıdır. Hastanın ameliyata karşı aksi bir durumu olmadığını kontrol etmek için bir dizi test ve tetkikler yapılmalıdır. Hastanın kullandığı ilaçlar ve geçmiş sağlık öyküsü dikkatle incelenmelidir.

Yapılan ameliyat kulağın durumuna göre ortalama 45 dakika ile 2 saat arasında sürmektedir. Ameliyattan önce doktor kulağın yapısını inceleyerek bir ameliyat planı oluşturmalıdır. Yapılan kesiler genellikle kulak arkasında olduğundan, kişinin rutin yaşamını etkileyen izler görünmemektedir.

Yapılan ameliyat kulağın dış kısmını ilgilendimektedir. Bu sebeple iç kısımla alakalı olunmadığından duymada herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Ameliyatın ardından gerek görülmediği takdirde hasta hastanede tutulmamaktadır. Aynı gün taburcu olarak evine gidebilmektedir.

Ameliyatın ardından doktorun reçete ettiği ilaçlar zamanında kullanılmalı, doktor gerek gördüğü takdirde 1-2 hafta kadar koruyucu bantlar kullanılmalıdır. Bu bantlar yaranın enfeksiyon kapmasını önlemek amacıyla kullanılır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Riskli Mi ?

Kepçe kulak ameliyatı tıp alanında düşük riskli ameliyatlar arasında yer almaktadır. Fakat öncelikle doktor, hastadan bir takım test ve tetkikler isteyerek, anestezi almaya ve ameliyata girmeye bir sorununun olup olmadığını belirlemek durumundadır. Bu testlerin ardından hastanın geçmiş sağlık öyküsü de dinlenerek ameliyata karar verilmelidir. Yapılan bu hazırlıklar ameliyatın risklerini minimuma düşürecektir.

Otoplasti Ameliyatı Ne Kadar Sürer ?

Kepçe kulak veya bir diğer adıyla yelken kulak, insanların çocukluk çağından itibaren dalga konusu olup, hayatını ve psikolojisini derinden etkileyen bir sorundur. Bu sorunun çözülmesi gelişen tıp ile birlikte artık çok kolay olmaktadır. 

Genel veya lokal anestezi etkisi ile yapılan bu ameliyat kulağın durumuna göre ortalama 45 dakika – 2 saat kadar sürmektedir. Ameliyat sonrasında gerekli olmadığı takdirde hastanede kalınmasına ihtiyaç yoktur.

Otoplasti (Kepçe Kulak) Ameliyatı Sonrası

Yapılan otoplasti ameliyatının ardından hastaları nelerin beklediğini kısaca şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Hasta ameliyatın ardından bir kaç saat içerisinde ayağa kalkıp yürüyebilir.
  • Ameliyattan sonraki süreyi izleyen ilk bir kaç gün, kulaklarda şişlik, kulaklarda ağrı gibi durumlar gözlenebilir.
  • Bu ağrılar doktorun reçete edeceği ilaçlarla kontrol altına alınabilir.
  • Kulakların iyileşmesinin hızlanması için, kulaklar sarılmaktadır.
  • Ameliyattan çıktıktan sonra sarılan kulakların pansumanı 2 gün sonra yapılır.
  • Pansuman sırasında sargılar çıkarılarak ortalama 3-4 hafta kadar kullanılması planlanan saç bandı gibi bantlarla kulakların korunması sağlanır.
  • Bant ile koruma altına alınan kulakların üzerine yatılmasında ve duş alınmasında bir sakınca görülmemektedir.
  • Kendi kendine kaybolan dikişler ile yapıldığından ameliyatın ardından dikişlerin alınması işlemine gerek duyulmamaktadır.
  • Eğer kişi gözlük kullanıyorsa bu süreç içerisinde gözlük saplarının dikiş bölümüne baskı yapmasını engellemek gerekebilir.

Türkiye’de Otoplasti Ameliyatı Fiyatları

Gerçekleştirilen ameliyatların başarı oranı Türkiye’de oldukça yüksek seviyelerdedir. Bu yüksek seviye hastanelerin ve doktorların itibarını da arttırmaktadır. Dünya tarafından tanınan Türk doktorlar ve hastaneleri yabancı vatandaşların da dikkatini çekmektedir.

Yabancı vatandaşların Türkiye’de tedavi olmak istemesinin birçok sebebi bulunmaktadır. Bu sebepler arasında doktorların tecrübesi ve uzmanlıkları, hastanelerin temiz ve geniş olması, kullanılan cihazlar ve tedavi yöntemlerinin bilimsel ve son teknolojik olması gibi etkenler gösterilebilir.

Sizler de eğer Türkiye’de otoplasti tedavisi olmak isterseniz, vize işlemlerinin kolaylaşması için tarafımızdan gönderilen davet mektubu için, aklınızda bulunan tüm soruların yanıt bulması için ve tedavi hakkında fiyat bilgisi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.