WhatsApp +90312 963 1400 [email protected]

Meme Büyütme

Günümüz teknolojisi ile beraber ilerleyen tıp alanında son yıllarda yeni tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Özellikle plastik cerrahi alanında, vücudunda beğenmediği yerleri yaptıran kişiler, hayatlarına daha pozitif ve kaliteli şekilde devam edebiliyorlar.

Plastik cerrahi alanında kişilerin sıklıkla tercih ettiği operasyon ise meme büyütme operasyonudur. Meme büyütme ameliyatı halk arasında bu ismi ile bilinse de tıp alanında adı Augmentasyon pilastisi olarak geçmektedir.

Sizler için kaleme aldığımız bu yazımızda gelişen ve değişen teknoloji ile ilerleyen tıp biliminin hayatımıza kattığı yeniliklerden biri olan meme büyütme ameliyatından bahsedeceğiz.

Meme Büyütme Ameliyatının Amaçları

Son dönemlerde özellikle kadınlar tarafından tercih edilen meme büyütme operasyonu, kişinin memelerini büyütmek amacıyla yapılır. Bu amaç doğrultusunda yerleştirilen implantlar, kişin meme dokusunun veya göğüs kaslarının alt kısmına yerleştirilmektedir.

Bu ameliyat çeşitli sebeplerle memelerini büyütmek isteyen kadınların, ameliyat sonrasında kendisini daha çok sevmesini, şikayetçi olduğu olumsuzluklardan kurtulmasını ve özgüven eksikliğinin giderilmesini de desteklemektedir.

Meme kanseri tedavisinden sonra kaybettiği memelerinin yerine yenisini yaptırmak, çeşitli sebeplerden ötürü bir memenin diğerinden daha küçük olması veya gereğinden fazla küçük memelerin düzeltilmesi amacıyla yapılan bu cerrahi işlemin sonucunda, kaybedilen özgüven geri kazanılırken kişinin yaşadığı psikolojik sorunlarda çözümlenebiliyor.

Meme Büyütme Ameliyatlarında Kullanılan İmplant Çeşitleri ?

Meme büyütme operasyonlarında kullanılan 4 farklı yöntem vardır. Bunlardan bir tanesi kişinin kendisinden alınan yağ dokularının yine kişinin kendi memesine uygulanması ile tamamlanır. 

Bir diğer yöntem ise kök hücrelerdir. Bunlardan genellikle kişinin kendi yağları nakledildiği zaman yararlanılır. Yani hastanın memesine uygulanan yağların uzun süre kalıcı olması için, o bölgede damarlaşmaya ihtiyacı vardır, bunun için ise kök hücreler kullanılır.

Meme büyütme girişimlerinde kullanılan diğer yöntem silikondur. Silikonlar istenilen boyutta büyüme sağlamak için kas altlarına ve meme dokusu altlarına konularak işlem tamamlanır. Veya yine silikon kılıflar içerisinde tuzlu su içeren implantlar bulunur. Bu implantların yerleştirilmesi ile büyütme işlemi yapılır.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesinde Yapılan Hazırlıklar ? 

Her ameliyat öncesinde olduğu gibi meme büyütme estetik ameliyatında da öncelikle ön muayene oldukça önemlidir. Doktorun yaptığı bir takım test ve tetkikler doğrultusunda hastanın bu operasyona girip giremeyeceği konuşulur.

Ameliyatın yapılmasına karar verilmesinin ardından doktorun fiziki muayene ile memelerin yapısını tespit etmesi gerekmektedir. Memelerin orjinal görüntüsüne yakın olan bir şekil tercih eder ve büyüklüğü yine doktor ve hasta arasında konuşularak hesaplanır.

Hastanın geçmiş sağlık hikayesi, kullandığı ilaçlar gibi ayrıntılar dikkatle incelenmeli ve ameliyat önce kullanıyorsa sigara bırakılmalıdır. Hastanın kullandığı ilaçların bilgisi doktor ile paylaşılmalıdır. Eğer aralarında kan sulandırıcı ilaçlar var ise, ameliyat sırasında gereksiz kanamaların önüne geçilmesi için bu ilaca ara verilmelidir.

Bazen lokal anestezi ile işlem yapılsa da çoğunlukla genel anestezi etkisi altında bu operasyon gerçekleştirilir. Hastanın anestezi alacağından bir gece önce saat 12’de yemek yenmesi kesilmelidir.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Meme ameliyatının başarı ile tamamlanması için öncelikle doktorun alanında uzman ve tecrübeli olması gerekmektedir. Merdiven altı diye tabir edilen sigortasız ve ruhsatsız yerlerde işinin ehli olmayan doktorların yaptığı ameliyatların çoğu başarısızlıkla sonuçlanır. 

Bu sebeple meme büyütme ameliyatı olmak için güvenilir yerlere başvurabilirsiniz. Aklınızdaki tüm sorular ve fiyat bilgisi için bizi arayabilirsiniz.

Ameliyat genellikle genel anestezi etkisi altında yapılır. Hastaya işlemin uygulanacağı yerde kesi açma işlemi oldukça önemli bir detaydır. Bu kesilerin yeri, ameliyat sonrası yaraların iyileşmesi ve enfeksiyon kapmaması için oldukça önemlidir.

Doktor, memelerin altındaki kıvrımlardan, kol altı bölüm veya meme ucunun etrafındaki bölümden kesi açarak işleme başlar. Kesim işleminde sonra silikonları yerleştirme işlemi başlar. Başlangıçta boş olan kılıflar yerleştirildikten sonra içerisine tuzlu su eklenir. Veya önceden zaten dolu olan silikon implantlar yerleştirilir.

Yerleştirme işlemi bittikten sonra açtığı kesilerden diken doktor operasyonu bitirir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrasında Neler Yaşanır ?

 • Memede ağrı ve şişme meydana gelebilir.
 • Memede morarmalar oluşabilir.
 • Belli bir zaman sonra yaralar iyileşirken yara izleri geçmeyebilir.
 • Ameliyat sonrası doktorun tavsiye edeceği sütyeni kullanmanız gerekebilir.
 • Ameliyattan sonra ağrılar meydana gelebilir. Bu ağrıları ise doktorunuz tarafından size reçete edilen ilaçlar ile kontrol altına alabilirsiniz.
 • Memelerinizin ciddi bir operasyondan çıktığını unutmayarak fiziksel temaslardan kaçınmalı ve sarsıntı oluşturabilecek hareketlerde bulunmamalısınız.
 • Doktor ile iletişim halinde kalarak bir süre sonra eğer işiniz ciddi derecede ağır değilse rutin iş yaşamınıza dönebilirsiniz.
 • Ameliyattan sonraki günleri takip eden sürede eğer memelerde meydana gelen ateş, kızarma, sıcaklık hissi gibi durumlar varsa, bunlar enfeksiyon belirtileridir. Hiç vakit kaybetmeden en kısa zamanda doktor ile iletişime geçilmelidir.

Meme Büyütme Ameliyatının Sonuçları Nelerdir ?

 • Meme büyütme ameliyatının ardından meme boyundan değişiklikler olacaktır.
 • Özgüven kaybına uğramış olan kişinin değişen vücut yapısı ile özgüveni yerine gelebilir.
 • Meme büyütme ameliyatının kullanım ömrü, kullanım koşullarına bağlı olarak ortalama 10 yıldır.
 • Nadir olarak görülse bile implantların yırtılma veya sızıntı yapma riski mevcuttur.
 • İhtiyaç duymanız halinde çektirdiğiniz mamografi sonuçlarının doktor tarafından yorumlanması güçleşebilir ve farklı test ve tetkiklere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 •  Gerekli görülmesi durumunda hasta bir gün hastanede kalabilir.
 • Ameliyatı seyreden 1 hafta boyunca araba kullanılması önerilmemektedir.
 • Her ameliyat kişiye özeldir fakat genel olarak bir süre baz alacak olursak, meme büyütme ameliyatı yaklaşık 1-2 saat sürmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatının Riskleri

Ciddi olsun olmasın her ameliyat kendine ve kişiye özeldir. Bu sebeple bir takım risklerin bulunması normaldir. Bu riskleri sizler için şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Skar dokunun meme implantlarının şeklini bozması riski,
 • Memelerde meydana gelen ağrılar,
 • Memelerin enfeksiyon kapma riski,
 • Meme ucundaki ve memenin tamamında hislerin değişmesi riski,
 • Yapılan implantların yırtılması veya sızıntı yapması gibi riskler olabilir.

Estetiksiz Göğüs Büyütme Mümkün Mü ?

Göğüslerinin küçüklüğünden şikayetçi olup büyütmek isteyen hastalar bazen bıçak altına yatmaktan korkarak bu isteklerini rafa kaldırmak zorunda kalabilir. Bu aşamada ise estetiksiz göğüs büyütme işlemleri yapılabilmektedir.

Aquafilling adı verilen bu işlem kısaca yağ enjeksiyonu uygulamasına verilen isimdir. İçerisinde su bazlı hidrolik bir jel bulunmaktadır. Bu uygulama hastalara 1 saatlik bir operasyon ile yapılır. Operasyon lokal anestezi etkisi ile yapılır. Hasta hemen rutin yaşamına dönerken bu uygulamanın kalıcılık süresi 4-8 yıl arasında değişmektedir.

Türkiye‘de Meme Büyütme Ameliyatı Fiyatları

Her ameliyatta olduğu gibi plastik cerrahi ameliyatında da Türkiye tercih edilen ülkeler arasında ilk sırada yer almaktadır. Özellikle doktorların becerisi ve tecrübesi bu tercih sebeplerini açıklamaktadır.

Herkesin uygun fiyata kaliteli ve güvenilir hizmet alması hakkıdır. Bu hakkı da kişilere Türkiye’deki hastaneler ve doktorlar tanımaktadır. Risk faktörü en aza indirilerek yapılan meme büyütme operasyonları başarı ile tamamlanmaktadır. 

Sizler de meme büyütme ameliyatı olmak istiyorsanız, aklınızda yer alan tüm sorularınız ve fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Faydalanılan Kaynaklar:

https://www.medicalpark.com.tr/meme-buyutme/hg-2302

https://www.huseyinborman.com/ameliyatsiz-meme-buyutme#:~:text=En%20etkili%20ameliyats%C4%B1z%20meme%20b%C3%BCy%C3%BCtme,1%20saat%20s%C3%BCren%20bir%20i%C5%9Flemdir.