WhatsApp +90312 963 1400 [email protected]

Varikosel Tedavisi

Bilim ve teknoloji her alanda karşımıza çıkıyor ve biz bunlara her alanda ihtiyaç duyuyoruz. Bu ikili ise her geçen gün daha çok gelişme gösteriyor. özellikle sağlık alanında gelinen son noktada insanların yıllar önce kader olarak benimseyip sonunu beklediği hastalıklar kısa tedavilerin ardından geçebiliyor.

Tıp dünyasında birçok hastalıkların araştırmaları devam ederken yeni buluşlar ve yeni tedavi yöntemleri, bilim adamları tarafından bulunup insanların hizmetine sunuyorlar.

Sizler için araştırdığımız bu yazımızda erkeklerin yakalandığı hastalık olan Varikosel hastalığından ve tedavi süreçlerinden bahsedeceğiz.

Varikosel Nedir ?

Varikosel, erkeklerin testislerinin birinde oluşan şişliğe verilen addır. Bu şişmeler o bölgede bulunan toplar damarların büyüyüp şişmesi ile meydana gelir ve genellikle ağrılı olmaz. İnsan vücudunda her bir hücre belli bir düzene sahiptir. Bu düzenin şaşması sonucunda ise bazı hastalıklar meydana gelir. Varikosel ise toplar damarlarda bulunan kanın ters yönde akması ile oluşur.

Bu damarların yapısı varis damarlarına benzer. Bazı durumlarda dışarıdan bakınca belli olmasa da bazı kişilerde kendisini belli etmektedir. Bu hastalık araştırıldığında genellikle ergenlik döneminde meydana geldiği görülür. Bu dönem gençlerin varikosel hastalığına yakalandığı kritik dönemdir. Bazı vakalarda seyrek olsa da 10 yaşından küçük çocuklarda meydana gelebilir. Ergenlik dönemi sonrasında belirti göstererek oluşması ise daha nadirdir. 

Yapılan araştırmalarda bu hastalığın sol testiste meydana geldiği görülmektedir. Bu hastalık ağrılı olmamakla beraber doktorlar tarafından tedaviye başlanması tavsiye edilmez. Fakat aşağıda sıralayacağımız belirtiler var ise doktor tedaviyi gerekli görebilir.

 • Testislerde şişkinlik ile beraber ağrı da oluşması,
 • Kişinin testisleri gelişme göstermeyip aksine küçülme durumu varsa,
 • Testislerde ısı yükselmesi varsa doktora başvurulmalı ve tedavi süreci başlamalıdır. Bu hastalık kişideki sperm üretimini kötü etkileyeceğinden ileride kısırlığa sebep olabilir. Bu nedenler erken tedavi edilirse iyileşme oranı yüksektir.

Varikosel Belirtileri Nelerdir ? 

Varikosel erkeklerin yaşadığı, üreme organlarında meydana gelen bir durumdur. Bu durum genellikle ağrısız ve belirti vermeden meydana gelir. Fakat bazı durumlarda aşağıdaki belirtiler oluşabilir.

 • Sol taraftaki testisin ayakta dururken ağrıması ve uzanır pozisyona geçince rahatlama hissi oluşması. Bu ağrılar genellikle acı verici olurlar.
 • Kişinin sol testisinde gözle görülür bir biçimde küçülme meydana gelmesi,
 • Kişinin doğurganlığını etkileme ve kısırlık oluşması gibi belirtiler var ise doktora başvurmak gerekebilir.

Varikosel Nedenleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Varikosel hastalığının neden meydana geldiği net olarak bilinmemekle beraber ergenlik dönemindeki gençlerin cinsel organlarındaki hızlı büyüyüşün neden olduğu sanılmaktadır. 

Bu hastalık kişiye göre üç evrede incelenir.

 • 1. Evre Varikosel Belirtileri; kişinin testisindeki şişme, yalnıca kişi zorlandığı veya ıkındığı zaman dokunularak hissedilir.
 • 2. Evre Varikosel Belirtileri; kişinin testislerindeki şişme, kişi ıkınmadan veya zorlamadan el ile dokunarak hissedilebilir.
 • 3. Evre Varikosel Belirtileri; Kişinin testislerinde meydana gelen şişmeler dokunmaya ihtiyaç duymadan dışarıdan bakarak da fark edilir. Bu durum ileri düzeyde oluşmuş varikosel demektir.

Varikosel Tanısı Nasıl Konulur ?

Kendisinde varikosel oluştuğunu düşünen kişinin üroloji hekimine muayene olması ile süreç başlar. Muayene fiziki muayene olup, ayaktayken damarların daha net görünmesinden dolayı doktor muayeneyi hasta ayaktayken yapar.

Her iki testis de incelenir ve doktor hastadan ıkınma veya öksürme gibi zorlanma hareketleri de isteyerek daha detaylı incelemeler yapar. Doktor muayenesinin ardından, ultrason görüntüsü de yapılabilir. Bu görüntüleme sonucunda daha net bir şekilde tanı konulur. Bu hastalık genellikle sol testiste görülür fakat nadiren de olsa sağ testiste olduğu da görülmüştür. Bazı vakalarda ise böbreklerde meydana gelen hastalıkların veya tümörlerin varikoseli tetiklediği de görülmüştür.

Varikoselde Sperm Tahlili (Spermiogram) Nedir ?

Bu hastalık kişilerde kısırlığa sebep olduğu için genellikle tanı konduktan sonra sperm sayısı kontrol edilmektedir. Hastalık teşhisi konulan kişilere 1-3 hafta aralıklarla iki kere sperm tahlili yapılır.

Sağlıklı kişilerde mililitrede en az 15 milyon adet sperm bulunması gerekmektedir. Bu sayı 5-10 milyon aralığında ise hastaya ekstra kan tahlilleri de yapılır. Eğer kişilerin sperm sayısı 5 milyon adetten de az ise genetik testlere tabi tutulur.

Varikosel Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Varikosel hastalığı genellikle ergenlik çağına girmiş genç erkeklerde oluşur. Bu hastalığın tedavi gerektirdiği çok az görülür fakat bazı durumlarda doktor cerrahi müdahaleyi gerekli görebilir. Bu gereklilik testislerin birinin belirgin bir şekilde küçük olmasından kaynaklanır.

Yapılan tedavi sonrasında ise kişinin spermlerinin kalitesinde ve kısırlığın iyileşmiş olmasında artış görülür.

 • İlk etapta ayakta dururken ağrı veren bu hastalık uzanınca geçer. Ağrı ile birlikte seyreden bu hastalıkta cerrahi müdahale ile damar bağlanır. 
 • Doktor yaptığı muayene sonucunda; ergen olan hastanın sperm kalitesini ve sayısını kontrol eder. Eğer kişinin testislerinde anormal görüntü ve testlerin sonucunda anormal bir durum varsa, damar bağlama veya damarı tıkama ameliyatı gerçekleştirilir. 
 • Damar bağlama ameliyatının tıp terimi cerrahi ligasyon iken, minik bir kesi ile damar içine girerek tıkama yönteminin adı ise; perkütan venöz embolizasyon’dur. 

Varikosel Ameliyatsız Tedavi Edilir Mi ?

Varikosel hastalığın ilerlemesi durumunda tek çare ameliyattır. Fakat ameliyat istenmeyen durumlarda, kişiyi lokal anestezi ile uyuşturarak anjio yöntemi ile damara girilir ve damar tıkanır. Bu yöntemin adı ise Embolizasyondur.

Varikosel Ameliyatı Kaç Dakika Sürer ?

Varikosel hastalığı genellikle sol tarafta olmak üzere bir tarafta meydana gelen bir hastalık çeşididir. Bu hastalığın tedavisi yapılırken ameliyat süresi yaklaşık 40-45 dakika kadar sürmektedir. 

Nadir görülse de bazı durumlarda iki taraflı varikosel görülür ve bu durumda ameliyat süresi 1-1,5 saate kadar ulaşır.

Türkiye’de Varikosel Tedavisi Fiyatları

Her türlü hastalığın tedavisi ile beraber Varikosel hastalığının da tedavisi Türkiye’de başarılı bir şekilde yapılmaktadır.  Bu hastalığın tedavisinde kullanılan araç gereç ve tedavi yöntemleri son teknoloji ile paraleldir. 

Özellikle yurtdışında yaşayan yabancı vatandaşlar, bu hastalığın tedavi sürecinin Türkiye’de geçmesini tercih etmektedir.  Hastanelerin geniş ve konfor bakımından üst seviyede olması, doktorların kaliteli eğitim alarak alanlarında uzman ve tecrübeli olması ve yapılan tedavinin Türkiye’de uygun fiyatlı olması tercih sebepleri arasında gösterilebilir.

Sizler de Varikosel hastalığı hakkında bilgi sahibi olmak, merak ettiğiniz soruları sormak ve tedavi sürecinin fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Faydalanılan Kaynaklar:

https://emrebakircioglu.com/blog/sperm-sayisi-kac-olmali

https://www.medicalpark.com.tr/varikosel-nedir-tanisi-ve-tedavi-yontemleri-nelerdir/hg-1340

https://drahmethakan.com/varikosel/#Varikosel_Ameliyati_Fiyati