Diz Protezi Ameliyatı

Diz Protezi Ameliyatı

Dizler ve ayaklar insanların en çok yükünü çektiği ve taşıdığı organlarımızdır. Bu uzuvlarımız bir süre sonra yıpranarak işlevini yerine getiremez hale gelmektedir. Bu durumda kireçlenme denilen, dizlerdeki kıkırdak ve kemik yapının tahrip olmasının ardından yaşanan sorunlar meydana gelir.

Bu sorunlar kişilerin şiddetli ağrılar çekmesine sebep olur. Bazı durumlarda ilaç ve fizik tedavi ile iyileşme süreci sağlanırken bazı durumlarda ve yaşlarda ise diz ameliyatı olması gerekmektedir. 

Bu ameliyata ise diz protezi adı verilir. Gelişen teknoloji ile beraber insanların birçok sorunu cerrahi operasyonlar ile birlikte çözülebilmektedir. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda 

 • Diz Protezi Nedir?
 • Diz Protezi Çeşitleri Nelerdir?
 • Diz Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılır?
 • Robotik Diz Protezi Ameliyatının Avantajları Nelerdir?
 • Diz Kapağı Protez Ameliyatı Kaç Saat Sürer?
 • Diz Protezi Ameliyatı Ne Kadar Sürede İyileşir?
 • Diz Protezi Ameliyatının Riskleri Nelerdir?
 • Diz Protezi Sonrası Yaşam Nasıldır?
 • Türkiye’de Diz Protezi Ameliyatı Fiyatları

gibi bir çok soruya yanıt vereceğiz.

Diz Protezi Nedir ?

Belli bir yaştan sonra başka tedavilerin iyileştiremediği durumlarda kişilere diz protezi ameliyatı yapılır. Bu ameliyatta hastanın artık işlevini yerine getirmeyen ve oldukça ağrı veren diz kısmındaki kıkırdak ve kemikli yapı çıkarılır ve yerine, plastik veya metalden yapılmış olan yapay bir diz takılır. Bu işleme ise diz protezi ameliyatı denir.

Bu ameliyattaki amaç kişilerin hayat kalitesini yükselterek sorunlarını çözmektir. Genellikle 55 yaş üzeri hastalara uygulanan bu ameliyat, yaşı daha küçük olan kişilere önerilmemektedir. Bu kişilerin tedavisi ilaç ve fizik tedavi ile gerçekleştirilir. Fakat yaşı küçük olup ciddi diz problemi olan kişilere de bu ameliyat yapılabilir.

Diz Protezi Çeşitleri Nelerdir ?

Diz protezi ameliyatları hasta olan kişilere iki yolla uygulanabilir. Bu yolların birincisi total protez tedavisi diğeri ise kısmi protez tedavisidir. Bu tedavilerin ayrıntıları şu şekilde açıklanabilir.

Total Protez Tedavisi; doktorların bu tedaviyi gerçekleştirmesi için kişinin dizlerinde büyük oranda hasar bulunması gerekmektedir. Dizdeki kıkırdak ve kemik dokusu, menisküslerde yıpranma, bağlarda yıpranma gibi dizin bütün bölümlerini etkilemiş olan durumlarda total protez uygulanmaktadır. Yapılan plastik veya metal diz ile, hasarlı olan dizin tamamı değiştirilir ve hasta tedavi edilerek iyileşmesi sağlanır.

Kısmi (Unikondiler) Protez Tedavisi; Bir diğer tedavi yöntemi olan unikondiler protez tedavisinde yıpranan kısım küçük olmaktadır. Küçük ve dar alana yayılmış olan bu hasarlı yerler kısmi protezler yardımı ile tedavi edilmektedir.

Bu tedavilerin hangisinin uygulanacağı hasta ve doktor görüşmesinin ardından doktor tarafından verilen karar ile olur. Bunun için kişinin ayrıntılı bir şekilde muayene edilmesi gerekmektedir.

Diz Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

 • Her ameliyat öncesinde olduğu gibi hastanın tüm test ve tetkikleri yapılarak geçmiş sağlık hikayesi dinlenilir. Bu sayede ameliyata engel teşkil eden durumlar var ise tespit edilerek giderilir veya ameliyat ertelenir. 
 • Hasta ayrıntılı bir radyolojik görüntüleme ile muayene edilir ve dizdeki hasarın nasıl olduğu, hangi boyutlarda olduğu gibi kriterler incelenerek tespit edilir.
 • Tespit edilen diz hasarının durumuna göre tedavi yöntemi seçilerek hastaya gün verilir.
 • O güne kadar hasta kendisine dikkat eder.
 • Kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyor ise kesilir veya doktor kontrolünde dozu en aza indirilir. Bu sayede ameliyat sırasında gereksiz fazla kanamaların önüne geçilmiş olur.
 • Ameliyat günü doktor hastaya lokal veya genel anestezi vererek işleme başlar.
 • Diz kapağı kısmında açılan kesi ile kemikli ve kıkırdaklı yapıya ulaşan doktor buraları temizler ve protezleri yerleştirerek ameliyatı sonlandırır.

Bu ameliyat süreci hastanın diz hasarına, kullanılan tedavi yöntemine veya ameliyat sırasında meydana gelebilecek komplikasyonlar sebebiyle uzayabilir. Yani her ameliyat kişiye özeldir ve net bir saat vermek mümkün değildir. Ortalama baz alırsak eğer bu ameliyatın süresi ise 2-3 saat olmaktadır.

Robotik Diz Protezi Ameliyatının Avantajları Nelerdir ?

Gelişen ve ilerleyen teknoloji ile birlikte diz ameliyatları eski şeklinden sıyrılıp yeni yöntemlerle yapılmaktadır. Bu yöntemlerden bir tanesi ise Robotik diz protezi ameliyatı yöntemidir. Bu yöntemle birlikte ileri düzeyde cerrahi teknikler kullanılmaktadır.

Milimetrik hesaplamalar yaparak en başarılı şekilde gerçekleştirilen bu ameliyatın hastalar için pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu ameliyat sonucunda takılan protezin kullanım süresi oldukça uzun olmaktadır.

Bu ameliyatın en büyük avantajı ise; operasyon robotlar yardımıyla yapıldığından hesaplamalar oldukça milimetrik ve doğru olmaktadır. En doğru şekilde yerleştirilen protezin hem kullanımı kolay hem de uzun ömürlü olması hastalar için bir diğer avantajdır.

Diz Kapağı Protez Ameliyatı Kaç Saat Sürer ?

Her ameliyat kişiye özel olmakla birlikte süresi doktorun uyguladığı tedavi yöntemine ve hastanın dizinde meydana gelen deformasyonun büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Ameliyat sırasında meydana gelebilecek komplikasyonlar da göz önüne alınırsa eğer net bir saat süresi vermek doğru olmayacaktır. 

Fakat ortalama baz alınarak bir zaman vermemiz gerekirse eğer bu süre yaklaşık 2-3 saat kadar sürmektedir. Bu sürenin aşağı yukarı değişimi ise doktora ve hastaya bağlı bir durumdur.

Diz Protezi Ameliyatı Ne Kadar Sürede İyileşir ?

Dizlerinde yoğun sorun yaşayıp çözümü diz protezi ameliyatında bulan kişinin iyileşme süreci uzun aylara bağlı bir süreç değildir. 

Ameliyatın hemen ardından kendisine gelen hasta ona eşlik edecek bir yürüteç ile ayağa kalkıp yürümeye başlayabilir. Koltuk değnekleri ile yaşamına devam eden hasta yaklaşık olarak bir hafta sonra sadece bir adet koltuk değneğine ihtiyaç duyarak yürümeye devam eder.

Tam iyileşme ise yaklaşık 3 hafta kadar sürmektedir. Bu süreçte doktorların öneri ve tavsiyelerine şiddetle uyulması gerekebilir. 

Diz Protezi Ameliyatının Riskleri Nelerdir ?

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi her ameliyat kişiye özeldir ve anestezi altında yapılan her ameliyat küçük de olsa bir risk taşır. Günümüz teknolojileri ve doktorların tecrübeleri ile bu riskler en aza indirilerek hastanın ameliyat sırasında ve sonrasında karşılaştığı komplikasyonlar en aza indirilmektedir.

Genel olarak bir risk tablosundan bahsedilmesi gerekirse ameliyat sırasında veya sonrasında yaşanabilecek riskleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Genel anestezinin ortaya çıkarabileceği olumsuz durumlar.
 • Düşük ihtimaller doğrultusunda, dizdeki damar ve sinirlerde yaralanmalar meydana gelebilir.
 • Enfeksiyon riski oluşabilir,
 • Kan pıhtısı riski oluşabilir,
 • Protezin gevşeme ihtimali riski vardır,

Diz Protezi Sonrası Yaşam Nasıldır ?

Yapılan diz protezi ameliyatının ardından meydana gelecek komplikasyonların önlenmesi ve tedavi sürecinin sağlıklı ilerlemesi için hasta, hastanede müşahede altında tutulur. Bu süreçte yürüteç ve koltuk değnekleri ile yürüyebilen hasta iki hafta sonra tek koltuk değneğine ihtiyaç duyacak kadar iyileşir.

Yaklaşık olarak 3-4 hafta sonra kendi kendine yürümeye başlayan hasta 2 ay sonra araba kullanmaya başlayabilir. Bu süre zarfında doktorun önerdiği fizik tedavi egzersizleri yapılmalı reçete edilen ilaçlar aksatılmadan içilmelidir.

Türkiye’de Diz Protezi Ameliyatı Fiyatları 

Türkiye’de bir çok ciddi ameliyat yapılmaktadır. Bu ameliyatların bir tanesi de diz protezi ameliyatıdır. Kişinin çeşitli sebeplerden dolayı işlevini yerine getiremeyen dizinin tedavisi için protez gerekebilir. 

Bu tarz ameliyatlar için birçok yabancı vatandaş kendi ülkesinden ziyade Türkiye’de tedavi olmanın daha sağlıklı olduğunu düşünmektedir. İleri teknolojiye, geniş ve konforlu hastanelere, yetenekli ve tecrübeli hastalara sahip olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti yabancı hastalara da tedavi sürecinde yardımcı olmaktadır. 

Bu sürecin sağlıklı ve sorunsuz ilerlemesi için tüm hastane çalışanları ve doktorlar seferber olarak hastanın ülkeden mutlu ve sağlıklı ayrılmasını amaçlamaktadır. Diğer ülkelere göre daha uygun fiyata yapılan diz protezi ameliyatının fiyatı ise net olarak belli değildir.

Bu belirsizliğin sebebi ise; Doktorun uygulayacağı protez tedavi yöntemi, hastanın dizindeki hasarın boyutu gibi detaylardır. Sizler de Türkiye’de diz protezi ameliyatı süreci, aklınızda olan sorular ve fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

This post is also available in: English العربية

Sağlık rehberi içeriklerimiz, yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır. Sağlığınızla ilgili tüm sorularınız, endişeleriniz, teşhis veya tedavi için mutlaka doktorunuza veya sağlık kuruluşuna başvurunuz.