WhatsApp +90312 963 1400 [email protected]

Karın Germe ( Abdominoplasti)

Karın Germe ( Abdominoplasti)

Hızla ilerleyen ve gelişen teknoloji tıp alanında da büyük adımlar atmaktadır. Bu atılan adımlar kişilerin vücutlarında memnun olmadıkları yerleri tedavi ederek kişinin yaşam kalitesini artırmayı amaçlamaktadır. Her alanda oluşan teknolojik gelişmeler estetik alanda da olmaktadır.

Kişilerin hayatlarını en çok etkileyen durum dış görünüşleridir. Çeşitli sebepler dolayısı ile dış görünüşlerinde meydana gelen deformasyonlar hastaların yaşam kalitesini düşürerek psikolojik yıpranma yaşatmaktadır. Bu durumların en belirgin olanı ise kilo veya hamilelik problemleri ile sarkan bir göbekle yaşamak zorunda kalınmasıdır.

Bu sorun artık kişilerin kaderi olmaktan çıktı ve son teknoloji ve bilimle artık düzeltilmesi mümkün olan bir durum oldu. Sizler için kaleme aldığımız bu yazımızda, Abdominoplasti yani halk arasında karın germe olarak tabir edilen cerrahi operasyon hakkında bilgi verirken aklınıza takılan tüm soruların yanıt bulmasına yardımcı olacağız.

Karın Germe Nedir ?

Hamilelik veya aşırı kilo alıp verme sebepleri ile ortaya çıkan sarkık, gevşemiş ve kötü görünüme sahip olan göbek kısmının cerrahi operasyonlar ile yağlarından kurtulup daha sıkı bir görüntü oluşturmak için yapılan ameliyata abdominoplasti yani karın germe ameliyatı denmektedir.

Bu operasyon ile kişilerin kurtulamadıkları karın bölgesindeki kötü görünümden kurtulması amaçlanmaktadır. Bu sayede kişi daha sağlıklı ve kaliteli yaşam sürmektedir.

Abdominoplasti Kimlere Uygulanır ?

Birden fazla hamilelik, doğumun sezaryen ameliyat ile gerçekleşmesi, aşırı kilo alıp verme gibi durumlar kişinin göbek bölgesinde deformasyona sebep olmaktadır. Bu deforme, sarkıklık, gevşeklik, çatlaklar şeklinde kendisini gösterirken kişi ne yapsa da bu görünümden kurtulamaz. 

Son çare olarak karın gerdirme adı verilen cerrahi operasyona başvuran kişiler fazlalıklarından kurtularak daha kaliteli yaşam sürmeye başlarlar.

Bu ameliyat da her ameliyat gibi ciddi bir operasyondur ve gerekli incelemeler yapılmadan kişilere uygulanmaması gerekir. Ameliyata karar veren kişi ve doktor bir araya gelerek gerekli test ve tetkikler yapılmalıdır.

Eğer kişide kronik bir rahatsızlık varsa veya hasta anestezi kaldırmaya uygun değilse ameliyat yapılmaz. Hastanın tüm sağlık hikayesi dinlenilerek ameliyata bu şekilde karar verilmelidir. Aksi halde önüne geçilemeyecek ve sonu kötü bitecek komplikasyonlar gelişebilir.

Karın Germe Ameliyatına Hazırlık Sürecinde Neler Yapılmalıdır ? 

Ameliyat öncesinde doktor ile iş birliği içerisinde olarak tüm test ve tetkikler yapılmalıdır. Hastanın geçmiş hastalık durumları bilinmeli ve buna göre hareket edilmelidir. Eğer tüm testler normal çıkıp ameliyata karar verilirse ameliyat gününe kadar kişi kendine son derece dikkat etmelidir.

Bu süreçte zararlı alışkanlıklarından kurtulmalıdır. Düşük kalorili diyetler önerilmemektedir. Sağlıklı beslenme ve hafif spor kişiye iyi gelecektir. Bekleme süreci içerisinde herhangi bir soğuk algınlığı grip gibi şikayetler gözlenirse ameliyatın ertelenmesi hastanın yararına olacaktır.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Olur ?

Karın germe ameliyatı genellikle genel anestezi etkisi altında yapılmaktadır. Bu süreçte ise şu yollar izlenmektedir.

 • Ameliyat öncesi yapılan detaylı muayene ile ameliyat planı oluşturulur.
 • Hastanın işlem yapılacağı bölge incelenerek karar alınır.
 • Genellikle sezaryen bölgesi adı verilen bölgeden kesi yapılarak işleme başlanır.
 • Bu işlemde göbek deliğine kadar olan kısımdaki sarkık, gevşemiş ve deforme olan deri kesilip çıkarılarak alt karın aşağı doğru gerdirilir.
 • Bu gerdirmeden dolayı kayan göbek deliği tekrar doğru pozisyona getirilir ve sabitlenir.
 • Karın kasları üzerinde de çalışma yapılarak deforme olan kaslar tekrar eski yerlerine ve daha sıkı şekilde yerleştirilir.
 • Tüm işlemler bittikten sonra dikiş izlerinin en aza indirilmesi amacı ile estetik dikiş atılır.

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer ?

Her ameliyatta olduğu gibi karın germe ameliyatında da süre kişiye göre değişmektedir. ortalama 1,5-4 saat arası süren karın germe ameliyatının süresini etkileyen faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Karın bölgesinde bulunan deforme olmuş deri fazlalığının boyutu,
 • Liposuction adı verilen yağ alım işleminin yapılıp yapılmayacağı,
 • Doktorun ameliyat sonrasında uygulamayı planladığı dikiş tekniği,
 • Karın kaslarının deforme boyutu,
 • Ameliyat sırasında meydana gelebilecek komplikasyonlar gibi durumlar ameliyat süresini etkilemektedir.

Karın Germe Ameliyatı İyileşme Süresi

 • Ameliyat sonrasında hasta 1-2 gün kadar önlem amaçlı hastanede tutulmaktadır.
 • Ameliyat sonrası doktorların tavsiyesi üzerine, karın kısmının şeklini almasına yardımcı olmak amacıyla korse giyilmesi önerilir.
 • Bu korse yaklaşık bir ay kadar kullanılır.
 • Ameliyattan 3-4 saat saat kadar sonra destek yardımı ile ayağa kalkıp yürüyebilirsiniz.
 • Ameliyattan sonraki gün kişinin desteksiz yürümesi beklenir.
 • Ameliyatın bitimini takip eden 2-3 günün sonunda kişi rutin yaşamına yavaşça dönebilir.
 • Meydana gelebilecek olan ağrılar doktorun da reçete ettiği ilaçlar sayesinde kontrol altına alınabilir. Bu bilgiler net olmamakla birlikte kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Karın Germe Ameliyatı Riskleri Nelerdir ?

Birçok ameliyatta olduğu gibi karın germe estetik operasyonunda da bir takım riskler mevcuttur. Sizler için riskleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Kesi yerinde enfeksiyon oluşma riski,
 • Ameliyat sırasında meydana gelebilecek sıvı birikmesi riski,
 • Kan birikmesi riski,
 • Pıhtı atma riski,

Karın Germe Ameliyatında kaç Kilo Verilir ?

Karın germe ameliyatı sanılanın aksine, bir kilo verme ameliyatı değildir. Vücuttaki deforme olmuş karın bölgesi derileri kesilerek çıkarılır ve kalan deri gerilerek dikilir. Bu süre zarfında, alınan deri miktarı, çıkarılan yağ miktarı gibi etkenler kilo kaybında net bir bilgi verilmesini engellemektedir.

Yapılan işlemler sonrasında birkaç beden incelme ve kilo kaybı yaşanır ama buradaki miktar kişiye ve kullanılan yöntemlere göre değişir.

Karın Germe Ameliyatı Çok Ağrılı Mı ?

Bu ameliyat yapılırken kişi belli miktar genel anestezi etkisinde olduğundan hiç bir ağrı ya da acı duymamaktadır. Fakat ameliyat geçtikten sonra anestezi etkisinin de sona ermesi halinde ortaya bir miktar ağrı çıkmaktadır.

Bu ağrılar oldukça normal olup doktorun reçete edeceği ağrı kesici ve antibiyotikler ile kontrol altına alınmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrasında Hamilelik

Kadınların karın germe ameliyatı yaptırmayı düşünürken akıllarını en çok kurcalayan soru ise, ameliyat sonrasında hamilelik gerçekleşirse bir sorun teşkil edip etmeyeceğidir. Sanılanın aksine karın germe ameliyatı ileride hamile kalınması durumunda bir sorun teşkil etmemektedir. Fakat bu ameliyatı çocuk sahibi olduktan sonra ve başka doğum planlamadıkları zaman gerçekleştirmeleri daha faydalı olacaktır.

Zira karın germe ameliyatı yapıldıktan sonra oluşan hamilelik sürecinde göbek bölgesi tekrar deforme olacaktır. Bir diğer konu ise doğumdan ne kadar zaman sonra bu ameliyatın yapılıp yapılmayacağıdır. Doktorların da tavsiyesi ile doğumdan sonra ameliyat için en az bir yıl süre ile beklenmesi gerekmektedir. Ardından yapılacak muayene ile eğer kişi ameliyata hazır ise ameliyat gerçekleştirilir.

Türkiye’de Karın Germe Ameliyatı Fiyatları

Her alanda olduğu gibi estetik cerrahi alanında da en çok tercih edilen ülke Türkiye’dir. Yabancı ülkelerin vatandaşları bu ameliyatları olabilmek için, hastane koşullarının daha iyi olduğu Türkiye’yi tercih etmektedirler.

Hastanelerin geniş ve konforlu olması, doktorların alanında uzman ve başarı oranı yüksek olması, Türkiye’de tatil imkanları, yapılan cerrahi müdahalelerin uygun fiyatlı olması gibi konular tercih sebeplerini açıklamaktadır.

Sizler de Türkiye’de karın germe ameliyatı olmak istiyorsanız, fiyat bilgisi ve detaylı açıklamalar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.