WhatsApp +90312 963 1400 [email protected]

Anafilaksi Nedir, Belirtileri ve Türkiye’de Anafilaksi Tedavisi

Anafilaksi Nedir, Belirtileri ve Türkiye’de Anafilaksi Tedavisi. Günümüzde birçok kişinin bir takım besin veya maddelere alerjileri bulunmaktadır. Bu alerjiler, hapşırma, öksürük nöbetleri, kızarıklık, döküntü şeklinde oluşabilir. Fakat bazı alerjiler kişilerin ciddi problemleri arasında yer almaktadır. Bunlardan bir tanesi de anafilaksidir. Anafilaksi Nedir, Tedavisi nasıl yapılır kısaca şöyle özetleyebiliriz.

Anafilaksi Nedir?

Kişilerin arı sokması veya fıstığa karşı belli bir alerjileri olabilir. Hatta bu alerjiler ölümcül boyuta bile gelebilir. Kişilerin vücutlarının ciddi reaksiyon gösterdiği alerjiler, anafilaksi olarak gelişebilir. anafilaksi bir takım besinlere karşı kişinin vücudunun ciddi reaksiyon göstermesi durumudur. Kişinin alerjisi olan besini alması veya hayvanı tarafından sokulması gibi durumların ardından, vücut anafilaksi reaksiyonu gösterdiğinde, ciltte döküntü meydana gelmesi, nabzın düşmesi ve kişide şok durumu gibi belirtiler meydana gelebilir. Böyle bir durumda kişiye acil müdahale edilmesi gerekmektedir. Zira erkenden müdahale edilmemesi ölümle bile sonuçlanabilir.

Kişinin anafilaksi reaksiyonu geçirmesinin ardından hemen epinefrin ile müdahale edilmesi gerekmektedir. Epinefrin bir diğer adı ile adrenalin bu tarz alerjik reaksiyonlarda kullanılan bir enjeksiyondur. Kişinin önceden konulmuş alerjik tanısı var ise doktorlar bu enjeksiyonları kişinin yanında taşımasını ciddiyetle önermektedirler.  Özellikle solunum yollarını tıkayarak kişiyi ciddi şekilde etkileyen anafilaksi için, hastanın önlem amacıyla bu enjeksiyonları yanında taşıması, hatta açıklayıcı bir not da bulundurması önemlidir.

Anafilaksinin Belirtileri Nelerdir ?

Anafilaksi, genellikle kişinin alerjik olduğu madde vücuda alındıktan sonra iki dakika içerisinde ortaya çıkmaktadır. Bu alerjik reaksiyon birkaç dakika sürerken bazı durumlarda 5-6 saate kadar da uzar.  Anafilakside kişinin vücudunda en az iki organ veya sistem  etkilenir. Belirtiler ise organ veya sisteme göre farklılık göstermektedir. Genellikle en fazla deri üzerinde etkilenme görülürken, bu etkilenme solunum, kalp, damarlar gibi organ ya da sistemlerde görülürse hastanın durumu ölümle de sonuçlanabilir.

Anafilaksi Belirtileri Nelerdir sorusunun cevabını ise sizler için şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Kişinin alerjisinin olduğu madde vücuda girdikten sonra, meydana gelen avuç içinde yanma, ayaklarda yanma, kasıklarda yanma ve kaşınma meydana gelmesi,
 • Vücutta meydana gelen, kabarma, yanma ve kaşınma durumu,
 • Kişinin gözlerinde ve dudaklarında şişme meydana gelmesi,
 • Kişinin dilinde ve küçük dilinde büyüme meydana gelmesi,
 • Ağızda tükürük birikmesi durumu,
 • Kişinin burnunda meydana gelen, kaşıntı, akma ve hapşırma durumu,
 • Göz sulanması, batması ve kaşınması durumu,
 • Sesin kalınlaşması,
 • Kişinin nefes alış verişinde güçlük,
 • Öksürme ve hırıltı oluşması,
 • Karın ağrısı, bulantı ve kusma durumu,
 • İshal olma durumu,
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi durumu,
 • Kişide meydana gelen çarpıntı hissi,
 • Kişinin tansiyonunun düşmesi ve bayılma durumu,
 • İdrar ve büyük dışkıyı kaçırma durumu,

Gibi belirtiler meydana gelebilir. Bunlar gibi oluşan belirtilerde kişinin hızlıca en yakın sağlık kuruluşuna götürülmesi ciddi önem arz etmektedir.

Anafilaksinin Nedenleri Nelerdir ?

Anafilaksi genellikle kişinin alerjisi olduğu uyaran ile karşılaşması durumunda meydana gelmektedir. Anafilaksi Nedenleri Nelerdir kısaca açıklayacak olursak eğer sizin için şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Kişinin alerjisinin olduğu gıdalar,
 • Kişinin alerjisinin olduğu ilaçlar,
 • Böcekler tarafından ısırılma veya sokulma,
 • Lateks
 • Egzersiz yapma,
 • Nedeni kişi veya doktorlar tarafından bilinmeyen faktörler anafilaksi nedenleri arasında gösterilebilir.

Anafilaksi Tanısı Nasıl Konur ?

Yetişkin bir birey veya bir çocukta anafilaksi durumu gelişirse eğer hızlıca bir doktor kontrolüne götürülmesi oldukça önemlidir. Doktorun neyin alerjiye sebep olduğunu öğrenmek için öncelikle bir takım sorular sorması gerekmektedir.

Bu soruların ardından Anafilaksi Tanısı Nasıl Konur açıklamak gerekirse eğer deri üzerine yapılan testler sonucunda veya kişiden alınan kan testleri sonucunda belli olmaktadır. Bunun için kişinin alanında uzman ve tecrübeli bir doktor ile görüşmesi oldukça önemlidir.

Anafilaksinin Tedavisi Nasıl Olur ?

Anafilaksinin Tedavisi Nasıl Olur sorusunu sizler için şu şekilde sıralayabiliriz. Sizde veya çevrenizde anafilaksi reaksiyonu gösteren biri olduğunda öncelikle sakin kalmalı ve en yakın sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. Doktorların burada ilk amacı kişinin nefes alması gibi hayati aktivitelerinin normale döndürülmesi olacaktır. Bunun ardından anafilaksinin ilk tedavi yöntemi epinefrin yani adrenalin iğne vurulmasıdır. Bu iğne bir kerede de etki edebilir, doktor hastaya birkaç saat arayla da tekrar bu ilacı verebilir. İlacın hızlı etki etmesi için kas içinden vurulması gerekir. Yetişkin kişilere bir doz olarak yapılan adrenalinin dozu, çocuklarda onların kilosuna göre ayarlanmaktadır.

Anafilaktik Reaksiyon Nasıl Gelişir ?

Anafilaktik Reaksiyon Nasıl Gelişir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir. Kişinin alerjisi olduğu herhangi bir şeyin, dokunarak, yutarak, solunarak veya enjeksiyon ile vücuda girmesinin ardından oluşur. Bu reaksiyon genellikle birkaç dakika içerisinde oluşur. Birkaç dakika sürer ve geçer veya bu reaksiyon 5-6 saat kadar sürebilmektedir. 

Kişinin vücuduna girerek alerjiye sebep olan maddeyi, vücut tespit ettiği zaman hemen onunla savaşmaya başlar, bu savaş da vücutta çeşitli belirtilere sebep olur. Bu belirtilerin oluştuğunda önceden tanısı konmuş bir durum var ise yanında taşıdığı epinefrini kişinin hemen kendisine uygulaması gerekir. Eğer enjeksiyon yoksa veya daha tanı konmamışsa hemen en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Anafilaksi Adrenalin İğnesi

Anafilaksi kişinin ölümüne bile sebep olabilecek ciddi bir reaksiyon türüdür. Bu reaksiyon gerçekleştiğinde kişi  ve yanındakiler sakin olmalı ve akıllıca hareket etmelidir. En yakın sağlık kuruluşuna hızla giderek durum daha da kötüleşmeden müdahale edilmelidir.

Bazı durumlarda ise özellikle kişinin tanısı konmuş anafilaksi reaksiyonu varsa doktoru tarafından yanında bulundurulmak üzere bir enjeksiyon önerilmiştir. Bu enjeksiyon Anafilaksi Adrenalin İğnesi ‘dir. Bu epinefrin enjeksiyonu doğru kullanıldığı takdirde kişiyi hızlıca iyileştirerek hayatının kurtarır. Bu iğne, kişinin ve yakınlarının her ihtimale karşı yanında bulundurması gereken önemli bir ilaçtır. 

Bu iğne kişinin alerjik etkenlere temas ettiği anda anafilaksi reaksiyonu göstermeye başladığında uygulanmalıdır. Bu uygulama kişi hastaneye gidene kadar onu hayatta tutmaya yarayabilir. İlacın kullanımı ise kısaca şu şekildedir. Fakat kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

 • Adrenalin iğnesi kutusundan çıkarılır ve kapak kısmı açılır.
 • Üzerindeki ok yönüne doğru tetik mekanizması döndürülür.
 • Hastanın kıyafetlerini çıkarmaya gerek yoktur.
 • Bacağın üst ve yan kısmına doğru batırılır, tetiğe basılır ve on saniye kadar beklenir.
 • Hasta ayağa kaldırılmamalıdır. Yatar pozisyonda bulunan hastanın ayakları yükseğe kaldırılmalıdır. 
 • Bu işlemin ardından 112 acil servis aranarak yardım istenmelidir.
 • En önemlisi de anafilaksi tanısı konan herkesin bu iğneyi yanında taşıması, yanında bulunan arkadaş, öğretmen, patron gibi en yakın kişilere bilgi verilmeli ve çantada iğne yanına kullanım talimati ve minik bir not konmalıdır.

Anafilakside Kullanılan İlaçlar Nelerdir ?

Anafilakside Kullanılan İlaçlar Nelerdir sorusuna kısaca yanıt vermemiz gerekirse en yaygın kullanılan ilaç epinefrin yani adrenalindir.  Bu ilaç anafilaksi teşhisi konulmuş her hastanın yanında bulunmalıdır.

Türkiye’de Anafilaksi Tedavisi Fiyatları

Türkiye yaptığı tedavi araştırmaları ve çalışmaları ile bir çok hastalığa tedavi bulmuştur. Bu buluşların ardından hastalara umut ışığı olan tedaviler dünyaya da yayılmıştır. Birçok yabancı vatandaşlar tarafından adı duyulan Türkiye tedavi için ilk sıralarda tercih edilmektedir. 

Hastanelerde önemli ve gelişmiş cihazların bulunması ve bu cihazlarla tüm hastanelerin donatılmış olması, doktorların ve hemşirelerin alanında uzman ve tecrübeli olması, hasta ile ilgilenen herkesin güler yüzlü ve yardımsever olması, tedavi masraflarının uygunluğu gibi sebepler bu tercihlerin sebeplerini net bir şekilde önümüze sermektedir.

Herkes tarafından merak edilen Türkiye’de Anafilaksi Tedavisi Fiyatları hakkında net bir bilgi vermek çok sağlıklı olmayacaktır. Çünkü kişinin hastalık durumu, tedavi yöntemleri, tedavi süreci gibi birçok etken bu fiyatları doğrudan etkilemektedir. Bu sebeple bizi arayarak öncelikle fiyat konusunda net bir bilgi sahibi olabilirsiniz. Aklınızdaki tüm soruların yanıtlarını da bizi arayarak alabilirsiniz. Türkiye’ye tedavi olmak için bizim aracılığımızla gelmeniz halinde, tarafımızdan konsolosluğa gönderdiğimiz davet mektubu ile vize işlemlerinizi kolaylaştırabiliriz.

Yorum yapın