WhatsApp +90312 963 1400 [email protected]

Anal Fistül Nedir, Belirtileri ve Türkiye’de Anal Fistül Tedavisi

Fistülü kısaca anlatacak olursak eğer, kişinin bir organı ile başka bir bölüm arasında oluşan tüp biçimindeki oluşumlardır. Genellikle normal olmayan bir durumdur. Yaygınlıkla kişinin anüsü ve çevresinde oluşmaktadır. Bazen iki bağırsak arasında meydana gelir. Peki Anal Fistül Nedir, Tedavisi nasıl gerçekleşir gelin birlikte bakalım.

Anal Fistül Nedir?

Anal Fistül , Kişinin bağırsağının son bölümü ile anüs bölgesinde gelişen tüp biçimli normal olmayan durumdur. Apse şeklinde meydana gelen bu yapı, enfeksiyon sonucunda oluşmaktadır. Bu apsenin içi boşaldığında ise kanal şeklinde bir yapı geriye kalır. Bu fistüller kendi kendine iyileşme göstermez. Ameliyatla müdahale edilmesi gerekmektedir. Apseler anal fistülün oluşmasındaki en önemli etkenlerdir. 

Anal Fistül Çeşitleri Nelerdir ?

Birçok hastalıkta olduğu gibi anal fistüllerin de birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Peki Anal Fistül Çeşitleri Nelerdir  kısaca şu şekilde açıklayabiliriz.

 • İntersfinkterik adı verilen fisküller,
 • Transsfinkterik adı verilen fistüller,
 • Suprasfinkterik adı verilen fistüler,
 • Ekstrasfinkterik adı verilen  fistüller şeklinde sıralanabilir.

Anal Fistül Neden Oluşur ?

Anal Fistül Neden Oluşur diye merak edildiğinde, verilen cevaplarda ki en önemli sebeplerinden bir tanesi bölgede apsenin oluşmasıdır. Bu apsenin içinin boşalması durumunda geride bıraktığı kanal yeterince iyileşemez ve fistül meydana gelir. Genellikle kanal şeklinde olan bu fistüllerin içerisinde enfeksiyon oluşumu devam etmektedir. Bunların başka sebepleri de, anal travmalar, anal cerrahi sonucunda meydana gelen oluşumlar ve crohn hastalığı adı verilen rahatsızlık olabilir.

Anal Fistül Belirtileri Nelerdir ?

İnsan vücudu tam olarak belli bir düzende yaratılmış varlıktır. Kişinin vücudunda meydana gelen en ufak bir problemde, vücut belirtiler göstererek bunu kişiye anlatmaya çalışır. İnsanı en çok rahatsız eden hastalıklardan bir tanesi de anal fistüllerin meydana gelmesidir. Bu hastalığın vücutta oluşmasının ardından Anal Fistül Belirtileri Nelerdir gelin buna birlikte bakalım.

 • Anüsün çevresinde meydana gelen tahriş belirtileri,
 • Kişinin oturması esnasında, hareket halinde iken, büyük tuvaletini yaptığı sırada ve öksürme esnasında meydana gelen ciddi ağrı ve acıların oluşması,
 • Anüs çevresinde meydana gelen ve ciddi derece kötü kokan bir akıntının meydana gelmesi,
 • Kişinin büyük tuvaletini yaparken irin şeklinde akıntı ve kanamanın oluşması,
 • Eğer makatta apse oluşmuşsa, buna bağlı olarak anüs etrafında oluşan şişkinlik, kızarma durumu ve ısınma yaşanması,
 • Nadiren de bağırsakta bulunan hareketleri kontrol edememe gibi belirtiler meydana gelmektedir.

Anal Fistül Tanısı Nasıl Konur ?

Herkesin en çok korktuğu ve muayene sırasında utandığı hastalıklardan biri anüste meydana gelen hastalıklardır. Kişiler muayene sırasında başına gelecek şeyleri düşünüp gitmeye çekinirler. Fakat bu çekingenlik hastalığı daha ileriye taşıyarak daha kötü sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple öncelikle yukarıda saydığımız belirtiler varsa doktor kontrolüne gitmek sizin faydanıza olacaktır.

Peki Anal Füstül Tanısı Nasıl Konur birlikte öğrenelim. Doktorun hastaya fistül tanısı koyması için öncelikle muayene etmesi gerekmektedir. Yapılan fiziki muayene sonucunda genellikle hemen tanı konmaktadır. Anestezi etkisi ile yapılan muayenelerde, fistülografi çekiminde ve doktorun istediği MR çekiminden sonra var olan fistülün tipi belli olacaktır ve doktor tedaviyi buna göre ilerletecektir.

Anal Fistül Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Çoğunlukla kendisini tekrarlayan bu hastalıkta Anal Fistül Tedavisi Nasıl Yapılır en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bunun en net cevabı ameliyattır. Kendi kendine iyileşmeyen anal fistüller cerrahi işlemlerle yerinden çıkarılmaktadır. Bu ameliyat genellikle oluşan apsenin içi boşaldıktan ve enfeksiyon durumu aza indikten sonra yapılır. Anal fistülün tedavisi amacıyla yapılan ameliyatlarda fistül birçok farklı şekilde tedavi edilir. Bunlardan bazıları şu şekildedir.

 • Anal fistülün tamamen alınması,
 • Bir kısmının çıkarılıp diğer kısmın kapatılması,
 • Bu kanalın kapatılması için özel yapılmış klipsler veya kişinin kendi dokuları ile yamalar yapılmak suretiyle tedavi edilmesi,
 • Seton bağlama tedavisi,
 • Cerrahi yapıştırıcılar veya tıpaların kullanılması ile yapılan tedaviler,
 • Fistülün dikilmek sureti ile kapatılması,

Yapılacak olan anal fistül ameliyatının son derece ciddiye alınması ve alanında uzman ve tecrübeli hekimler tarafından yapılması oldukça önemli bir detaydır. Aksi takdirde içeride dışkıyı tutan kaslar işlevini yitirir ve kişi dışkısını tutamaz hale gelebilir.

Anal Fistül Bakımı Nasıl Yapılır ?

Kişiler doktor muayenesinden çekindiği için genellikle iyileşme göstermesi adına bakımın nasıl yapıldığını merak ederler. Anal Fistül Bakımı Nasıl Yapılır kısaca anlatmadan önce, eğer belirtiler var ise, daha kötü olmadan ve farklı sonuçlar doğmadan doktor kontrolüne gitmekde fayda olduğunu söylemeliyiz.

 • Egzersiz yöntemleri,
 • Anal bölgenin temiz tutulması,
 • Sıcak suya oturma banyosu,

Yukarıda Saydıklarımız kendi başına değil doktor tavsiyesi ile yapılmalıdır. Bu maddeler yapıldıklarında fistülü rahatlatacak ve temiz olmasını sağlayıp enfeksiyonlara karşı koruyacaktır.

Anal Fistül Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Anal fistül hastalıklarının iyileşmesinde en etkili yöntem ameliyattır. Bu ameliyat genellikle kişinin belinden yapılan anestezi iğnesi ile, belden aşağısı uyuşturularak yapılır. Bu yönteme ise spinal anestezi denmektedir. Doktor ameliyatı gerçekleştirmeden önce hastaya ishal yapıcı bir ilaç önerir. Kişi bunu bir gece öncesinden içip bağırsakları tamamen boşaltır ve ameliyata bu şekilde gelir.

Peki Anal Fistül Ameliyatı Nasıl Yapılır gelin birlikte öğrenelim. Yapılan işlemlere tıp dili ile fistülotomi ve fistül trakt eksizyonu denmektedir. Bu işlemlerin ardından tedavi edilmiş olan hastanın hastanede yatmasına gerek duyulmamaktadır. Bu ameliyat süreci genellikle 10-30 dakika kadar sürmektedir. Fakat herhangi bir komplikasyon gelişmesi riskinin göze alınmayacağı durumlarda hasta hastanede bir gece müşahede altına alınır.

Anal Fistül Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anal Fistül Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler  ameliyat olmuş her birey tarafından merak edilir. Bunları ise kısaca şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Ameliyattan sonraki beslenme, doktor kontrolünde ve onun tavsiyesi ışığında yapılmalıdır.
 • Ameliyat bölgesinin pansumanı zamanında ve düzenli olarak yapılmalıdır.
 • Kişinin şahsi temizliğine önem vermesi ve dikkat etmesi oldukça önemlilik arz etmektedir.
 • Kişi bol sıvı almalıdır ve lifli besinler tüketmelidir.

Türkiye’de Anal Fistül Tedavisi Fiyatları

Türkiye cerrahi alanda yaptığı başarılı girişimler sonucunda dünyadaki yabancı vatandaşlara da adını duyurmayı başarmıştır. Özellikle birçok tedavisi ile kişilere umut ışı olan Türk hastanelerin ve Türk doktorların ünü herkese ulaşmıştır. Bu sebeple yurt dışından ağırladıkları hasta misafirler, öncelike Türk hastanelerini tercih etmektedirler. Bu tercih sebeplerini sizler için şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Türkiye’de bulunan hastanelerin tedavi için kullandıkları cihazların son teknoloji olması ve tüm hastanelerin bu teknoloji ile donatılmış olması,
 • Türk doktor ve hemşirelerin alanında uzman, tecrübeli, güler yüzlü ve anlayışlı kişiler olması,
 • Hasta kişileri Türkiye’ye getiren aracı firma personeli başta olmak üzere, onlarla ilgilenen tüm personelin misafirperver ve yardımsever olması,
 • Türkiye’de tedavi ve diğer giderlerin oldukça uygun fiyatlı olması gibi etkenler tercih sebepleri arasında gösterilebilir.

Tedavi olmak için Türkiye’yi tercih eden yabancı vatandaşların, Türkiye’de Anal Fistül Tedavisi Fiyatları hakkında merak ettiği birçok husus olmaktadır. Fakat fistülün tipi, bulunduğu yer, evresi, tedavi yöntemi, tedavi süreci gibi birçok etken fiyat konusunu değiştirmektedir. Bu sebeple, öncelikle bizi arayarak ayrıntılı fiyat bilgisine ulaşabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’ye tedavi için bizim aracılığımız ile gelmeniz halinde, tarafımızdan konsolosluğa gönderdiğimiz davet mektubu ile vize başvuru işlemlerinizi kolaylaştırabiliriz.

Yorum yapın