WhatsApp +90312 963 1400 [email protected]

Türkiye’de Kısırlık Tedavisi

Türkiye’de Kısırlık Tedavisi

Kısırlık, toplumda yaklaşık %10-15 sıklıkta görülen bir rahatsızlıktır. Çiftlerin çocuk sahibi olamamaları yaşamlarının her alanını olumsuz etkilemektedir. 

Kısırlık (Infertilite) Nedir?

Kısırlık, düzenli ve korunmasız şekilde cinsel ilişkiye girilmesine rağmen bir sene içerisinde gebeliğin gerçekleşmemesi durumudur. Kısırlık, üreme sisteminin fonksiyon kaybıyla karakterize bir hastalık olarak tanımlanır. 

Kısırlık Genetik Midir?

Kısırlık, birçok farklı nedene bağlı olarak görülebilmektedir. Erkeklerde kısırlık, en sık kromozom anomalileri gibi genetik problemler nedeniyle görülmektedir. Kısırlık sorunu yaşayan erkeklerin genellikle fazladan bir X kromozomu taşıdığı ya da Y kromozomu üzerinde bölgesel kayıplar bulunduğu tespit edilmiştir. 

Erkeklerde Kısırlık Belirtileri

Erkeklerde kısırlık belirtileri kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. En sık görülen belirtiler sertleşme ve boşalma bozuklukları, testislerde ağrılı şişlik görülmesi ve meninin normalden az olması olarak sıralanabilir. Ayrıca korunmasız cinsel ilişkiye girilmesine rağmen 1 sene içerisinde gebelik görülmemesi de kısırlık belirtilerindendir.

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

Erkeklerde kısırlık spermin hiç olmaması, spermin yapısının normal olmaması, spermin sayısının ya da hareketinin az olması ve spermin dışarı çıkışını sağlayan kanalın tıkalı olması gibi sebeplere bağlı olarak görülebilir. Ayrıca erkeklerde görülen inmemiş testis (kriptoşidizm), varikosel, cinsel fonskiyon bozukları ve şeker hastalığı da kısırlığa neden olabilmektedir.

Türkiye’de Erkeklerde Kısırlık Tedavisi

Erkeklerde kısırlık tedavisinde sıklıkla aşılama (inseminasyon) yöntemi kullanılmaktadır. İnseminasyon, erkeğin spermlerinin doğurganlığın en yüksek olduğu dönemlerde rahim içine yerleştirilmesi olarak tanımlanır. Sperm sayısının normalden az olduğu ya da sperm hareketliliğinin yetersiz olduğu durumlarda inseminasyon tedavisi fayda sağlamaktadır. Ayrıca erken boşalma ya da sertleşme sorunlarından dolayı cinsel ilişkinin engellendiği durumlarda da inseminasyon tedavisi kullanılmaktadır. İnseminasyon tedavisi oldukça kolay uygulanan bir yöntemdir ve işlem sırasında ağrıs hissedilmemektedir.

Kadınlarda Kısırlık Belirtileri

Kadınlarda kısırlık belirtileri kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. En sık görülen belirtiler adet düzensizlikleri (dismenore), adet olamama (amenore), adet dönemlerinde kanamanın normalden yoğun ve fazla olması, adet dönemlerinde şiddetli ağrı ve hamilelik görülmemesine rağmen memeden süt gelmesi olarak sıralanabilir. Ayrıca çeşitli hormonalproblemlere bağlı olarak aşırı kilo (obezite) ve anormal tüylenme de görülebilmektedir. 

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

Kadınlarda kısırlık yumurtalık rezervinin azalması, fallop tüplerinin tıkalı olması, yumurta üretiminde problem yaşanması ve düzensiz adet döngüsü gibi sebeplere bağlı olarak görülebilir. Ayrıca kadınlarda görülen bazı ek hastalıklar da kısırlığa sebep olabilmektedir. Polikistik over sendromu, tiroid hastalıkları, hipofiz tümörleri ve kanser bu hastalıklardan bazılarıdır. Kadınların kafein alımının fazla olması, aşırı kilo, sigara ve alkol tüketimi de kısırlık sebeplerindendir.

Türkiye’de Kadınlarda Kısırlık Tedavisi

Kadınlarda kısırlık tedavisinde en sık kullanılan yöntemlerden biri tüp bebek tedavisidir. Tüp bebek tedavisi kadınların oluşturduğu yumurta sayısını arttırmaya yönelik uygulanan hormon tedavisini içermektedir. Genellikle hem yumurta gelişimini sağlayan hem de yumurtlamanın erken olmasını engelleyen hormon çiftleri kullanılır. Kısırlık tedavisinde kadınlara cerrahi tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır. Endometriozis cerrahisi, rahim içinde bulunan myomların cerrahi yöntemlerle çıkarılması, fallop tüplerindeki tıkanıklığın cerrahi tedavisi ve rahim içinde bulunan yapışıklıkların açılması kısırlık tedavisinde kullanılan cerrahi yöntemlerdendir. 

Türkiye’de Kök Hücre Kısırlık Tedavisi

Kısırlığın yumurtalık rezervinin yetersizliğine bağlı olduğu durumlarda kök hücre tedavisi uygulanarak yumurtalık rezervi arttırılabilir. Kök hücre tedavisi yumurtalık rezervinin arttırılmasında kullanılabilecek en yeni yöntemlerden biridir. Bu yöntemde öncelikle hastadan kök hücreler alınarak laboratuvar ortamında çoğaltılır. Ardından çoğaltılan kök hücreler yeniden hastaya verilir. Hastaya verilen kök hücreler yumurta rezervini artmasını sağlayarak kısırlığın giderilmesine yardımcı olur.