WhatsApp +90312 963 1400 [email protected]

Göz Kayması (Şaşılık) Tedavisi

Şaşılık Tedavisi, Türkiye’de Şaşılık Tedavisi Fiyatları. Günümüzde birçok hastalığın tedavisi mümkündür. Bu hastalıkların bir tanesi de şaşılıktır. Yıllar öncesinde tedavilerin kolay uygulanabilir olmaması, teknolojinin ve tedavi yöntemlerinin bu kadar gelişmiş olmaması, ebeveynlerin ilgisiz kalması gibi nedenlerle, çocuklarda veya yetişkinlerde meydana gelen şaşılık tedavi edilmez, kişi öylece yaşamaya devam ederdi.

Artık günümüzde gelinen son noktada gelişen teknoloji ile beraber kader olan şaşılık artık tedavi edilmekte ve insanlar bu hoş olmayan görüntülerinden kurtulmaktadır.

Sizler için hazırladığımız bu yazımızda birçok kişinin başına gelen ve artık tedavisi mümkün olan şaşılık yani halk arasında göz kayması olarak bilinen rahatızlığın tedavisinden bahsedeceğiz. Belirtileri, nedenleri gibi akıllarda bulunan pek çok soruya da birlikte yanıt arayacağız.

Şaşılık ( Göz Kayması ) Nedir ?

Göz kayması yani halk arasında şaşılık olarak bilinen durum, farklı sebeplerden dolayı meydana gelen, iki gözün birbirine paralel olmaması ve farklı yönlere bakması olarak açıklanabilir.

Kişinin göz küresinde bulunan altı adet kas, beyinden komut alarak gözü hareket ettirir. Bazı durumlarda bu kaslar işlevini yerine getirmez ve kontrollerde sorun meydana gelir. Bir göz normal konumundayken diğeri aşağı, yukarı, sağa, sola olacak şekilde kayar.

Sadece tek gözde olan kaymaların yanı sıra bu kaymalar iki gözde de meydana gelmektedir. Kişinin o gün yaptığı yoğun okuma, yorgunluk, hastalık gibi durumlar sebebiyle ortaya çıkabilir. 

Bebeklik döneminde genellikle 3 aylık olan bebeklerde oluşan kaymalar son derece normaldir. Bebekliğin dördüncü ayından itibaren kaymalar devam ediyorsa doktor kontrolüne ihtiyaç duyulabilir. Bazı bebeklerde ise yalancı şaşılık adı verilen bir durum söz konusu olabilir. Bunun sebebi burun kökünün normalden biraz daha geniş yapıda olmasıdır. Bunun ne olduğu ise doktor kontrolü ardından belli olur.

Eski yıllarda ailelerde şaşılığın kendi kendine düzelebileceği inancı vardı. Fakat şaşılık tedavi isteyen, kendi kendine düzelmeyen ve tedavi edilmezse göz tembelliği gibi durumlara yol açabilen bir hastalık türüdür.

Şaşılık Belirtileri Nelerdir ?

Şaşılık gözlerin birbiri ile paralel bir konumda olmaması ile meydana gelir. Bu durum genellikle bebeklik ve çocukluk döneminde ortaya çıkar. Dışarıdan bakıldığında belli olan bir gözün başka yere bir gözün başka yere bakıyor olması durumudur. Bu haricinde bazı şaşılık belirtileri aşağıdaki gibidir. 

 • Gözün birinin güneşli veya yoğun ışıklı ortamlarda kısılması,
 • Baş veya yüzün bir yere bakarken, belli bir yöne doğru dönük olması,
 • Kişinin yürümesinde sonradan meydana gelen dengesizlikler gibi belirtiler olabilir.

Bu durumlar fark edilir edilmez bir doktor muayenesine gidilmesi oldukça önemlidir. Kaymalar belirginse eğer herkes tarafından fark edilir, çok belirgin olmayan kaymalar fark edilmez. İleride çocuğun göz tembelliği yaşamaması için doktor kontrolüne gitmesi gerekir.

Eğer ileriki yaşlarda aniden meydana gelen bir şaşılık belirtisi varsa bunun sebepleri bazı ciddi hastalıklar olabilir. Kişinin diyabet olması, Hipertansiyon olması veya başın içerisinde yer alan beyinsel sorunların olması gibi durumlar sebep olabilir. Bu  nedenler doktor kontrolü ciddi önem arz etmektedir.

Şaşılık (Göz Kayması)  Neden Olur ?

İnsanların genellikle her 100 kişiden 2 veya 4’ünde şaşılık görülmektedir. Göz küresine yapışık halde bulunan kaslarda meydana gelebilecek olan hasarlar veya beyinsel problemler şaşılığa neden olabilir. Bazı nedenler ise şu şekilde sıralanabilir.

 • Genetik faktörler,
 • Hamileliğin kritik dönemlerinde annenin yaşadığı sağlık sorunları, zor ve uzayan doğum süreci, doğumdan sonra bebekte meydana gelen travma, bebeğin yüksek ateşli hastalıklar geçirmesi ve havale geçiren kişilerde şaşılık görülmesi fazladır.
 • Çocuk numarası büyük olan gözlük kullanıyorsa, her net görme çabasında kayma meydana gelebilir.
 • Kişinin serebral palsi, down sendromu ve buna benzeyen kalıtsal hastalıkları varsa yine şaşılık görülme ihtimali yükselir.

Şaşılık (Göz Kayması)  Nasıl Geçer ?

Şaşılık her yaştan kişide meydana gelebilecek bir hastalık türüdür. Tedavi sürecinde kişinin yaşına, şaşılığın derecesine ve sebebine bağlı olmak üzere birçok farklı etken göz önüne alınarak farklı yöntemler tercih edilir. Bu tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Bazı şaşılıklar sadece gözlük kullanılarak, gözlükle tedavi edilebilir.
 • Hastanın gözünde meydana gelmiş olan bir tembellik söz konusu ise kapama yöntemi ile tedavi edilebilir.
 • Ortoptik denilen tedavi yöntemi ile, kişinin görme yeteneğindeki ve derinliğindeki hislerin tekrar kazandırılması amacıyla egzersiz yaptırılması işlemidir.
 • İleri düzeyde oluşan şaşılık için ameliyat tedavisi gerekebilir.
 • Genellikle çocuklara ve bebeklere uygulanan, iyileşme süresi daha kısa olan dikişsiz şaşılık ameliyatı yöntemi ile tedavi edilebilir.
 • Kaslarda meydana gelen sıkıntılar şaşılığa neden olmaktadır. Botox ile yapılan tedavi yönteminde sorun olan kasa botox işlemi uygulanarak şaşılık tedavi edilebilmektedir.

Hafif Şaşılık Nasıl Geçer ?

Şaşılık yani göz kayması hafif de olsa kendi kendine geçmeyecektir. Bu aşamada doktor kontrolüne gidilerek bazı tedavi yöntemleri ile şaşılığın iyileştirilmesi mümkün olacaktır. Bunlardan bir tanesi de gözlük kullanımıdır. Bazı hafif şaşılık durumları sadece gözlük kullanılarak da tedavi edilebilir.

Şaşılık Tedavisi Var Mı ?

Gelişen ve  sürekli ilerleyen tıp alanında birçok hastalığın günümüzde tedavisi mümkündür. Bu hastalıklardan bir tanesi de şaşılık yani göz kaymasıdır. Genellikle bebeklik ve çocukluk dönemlerinde ortaya çıksa da yetişkin insanlarda da bazı sebepler yüzünden meydana gelebilir.

Şaşılığın birden fazla tedavisi vardır. Bu tedaviler kişinin yaşına, şaşılığın evresine ve sebebine bağlı olarak değişmektedir. Bu konuda ayrıntılı bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bebeklerde Şaşılık Nasıl Anlaşılır ?

Bebeklerde burun kökünün geniş olması sebebiyle yalancı şaşılık adı verilen göz kayması meydana gelmektedir. Genellikle ilk üç ayda görülen şaşılıklar normal olmakla beraber eğer bu 4 aydan sonra da devam ediyorsa doktor kontrolüne gidilmesi gerekmektedir.

Şaşılık Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Şaşılık ameliyatı göz küresinde yer alan 6 adet kaslara yapılan müdahaleler ile yapılmaktadır. Kişinin gözleri doğru konumlandırılana kadar güçlendirme, kuvvetlendirme veya etkisini azaltma işlemleri uygulanır.

Yaklaşık olarak 1 saat kadar süren ameliyat bebek ve çocuklara genel anestezi etkisi ile yapılırken yetişkinlerde ise lokal veya genel anestezi tercih edilerek yapılır.  Ameliyattan sonra gözler bantlarla kapatılır ve bir gün sonra açılarak pansuman işlemleri yapılır. 

Ameliyatın ardından 7 günlük sürenin sonunda hastalar günlük yaşamlarına dönebilirler. Doktorun reçete ettiği ilaçlar aksatılmadan kullanılmalıdır.

Türkiye’de Şaşılık Ameliyatı Fiyatları

Şaşılık günümüzde tedavisi mümkün olan hastalıklar arasında yer almaktadır. Doğuştan veya bazı sebepler yüzünden kişide şaşılık oluşması artık kaderi değildir. Türkiye’de 1 saat kadar süren ameliyatın ardından kişinin gözleri normal konumlandırılarak şaşılık tedavi edilmektedir.

Özellikle yabancı vatandaşların birçok hastalığın tedavisinde Türkiye’yi tercih etmesinin birden fazla sebebi vardır. Bu sebepler gerek doktorların yetenekli ve tecrübeli olmasıyla birlikte başarılı ameliyatlar gerçekleştirmesi, gerek hastanelerin son teknolojik cihazlarla ve tam donanımlı olması gibi durumlar olabilmektedir.

Türkiye’de yapılan tedavilerin uygun fiyatlı olması da başka bir tercih sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır. Siz de şaşılık tedavisi için Türkiye’yi tercih etmek istiyorsanız, aklınızda bulunan soruların yanıt bulması ve ayrıntılı fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

https://medipol.com.tr/bilgi-kosesi/bunlari-biliyor-musunuz/sasilik-nedir-nasil-tedavi-edilir

https://www.acibadem.com.tr/ilgi-alani/sasilik-gozlerde-kayma/#tedavi-yontemleri

https://www.koruhastanesi.com/sasilik-tedavisi–2775-5