WhatsApp +90312 963 1400 [email protected]

Retinitis Pigmentosa

Retinitis Pigmentosa

Retinitis Pigmentosa, halk arasında tavuk karası ismi ile bilinen bir göz problemidir. Gözlerin ışık huzmesine verdiği tepki değişir ve hastanın ışığı görmesi güçleşir. Retinitis Pigmentosa hastalığına yakalanan kişiler yavaş yavaş görme yetisini kaybedebilirler. Fakat bu hastalığın sonunda tamamen kör olmazlar.

Retinitis Pigmentosa (Tavuk Karası Hastalığı) Nedir ?

Gözdeki retina bölümünün zarar görmesi durumunda ortaya çıkan, görme yetisini etkileyen bir göz hastalığıdır. Bu hastalık kalıtsal olmakla birlikte anne ve babadan çocuğa geçmektedir.

Retinitis Pigmentosa Neden Olur ?

Bu hastalığın sebepleri net olarak bilinmemekle beraber kalıtımsal olduğu bilinmektedir. Anneden veya babadan çocuğa geçen bu hastalık genden gene geçmektedir.

Bu hastalığın net bir tedavisi olmamakla birlikte yapılacak olan tedaviler sadece hastanın yaşam kalitesini yükseltmek amaçlı yapılmaktadır.

Retinitis Pigmentosa’nın Belirtileri Nelerdir ?

Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da net belirtiler bulunmaktadır. Halk arasında tavuk karası olarak adlandırılan bu hastalığın belirtilerini ise sizler için şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Tavuk karası hastalığına yakalanan kişilerde ortaya çıkan ilk belirtilerinden birisi gece görmede kayıp yaşanmasıdır. Bu görüş gündüz normal seyrinde ilerlerken, hasta gece hiç birşey görememektedir. Sinema salonları ve buna benzer karanlık ve loş ortamlarda görüş mesafesi düşmektedir. Bu kişilerin gece araba kullanması da son derece tehlikelidir.
 • Bir diğer belirti ise yan görme kaybıdır. Halk arasında tünel görüş olarak da adlandırılır. Genellikle aşağı ve yan kısımlar görülmemektedir. Bu sebeple yerdeki veya yanlardaki nesnelere çarpmak kaçınılmazdır.
 • Bazı evrelerde ise hasta dikiş dikmek veya kitap okumak gibi durumlarda yaptığı merkezi görme işlevini yerine getirmez.
 • Bazı hastaların belirttiği ifadelere göre ise; kişiler renkleri görmede sorun yaşamaktadır.

Yukarıda saydığımız belirtilerin biri veya birkaçı sizde de mevcut ise mutlaka uzman bir doktorun kontrolüne gidilmesi gerekmektedir. Sizler de bu belirtileri yaşıyorsanız randevu ve bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Retinitis Pigmentosa Tanısı Nasıl Konur ?

Bu hastalığın tanısı alanında uzman doktorlar tarafından konulmaktadır. Kişinin tavuk karası hastalığa yakalanıp yakalanmadığını teşhis etmek amacı ile alan testi yapılmalıdır. Doktorun uyguladığı bu test ile doktor kişinin gözünde bulunan pigment hücrelerinin kontrolünü sağlar.

Bu hastalıkta da diğer hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis oldukça önemlidir. Bellir bir tedavisi olmayan bu hastalığın tedavi edilmesi için araştırmalar günümüzde de son hızla devam etmektedir. Uygulanacak olan her tedavi hastanın hayatını kolaylaştırmak için yapılmaktadır.

Bu sebeple kişi mutlaka göz kontrollerini yaptırmalı, olumsuz bir durum karşısında ise doktoru ile iletişim halinde olarak tedavi sürecine başlamalıdır.

Tavuk Karası Hastalığı Çocuğa Geçer Mi ?

Halk arasında tavuk karası olarak adlandırılan Retinitis Pigmentosa hastalığı kişinin hayatını olumsuz etkileyen hastalıkların başında gelmektedir. Günlük yaşantımızın en önemli durumlarından bir tanesi de görmektir. Hemen hemen her şeyi görerek yaptığımız için görme bozukluğu kişiyi derinden etkilemektedir ve hayatını zorlaştırmaktadır.

Bu hastalığın ise ortaya çıkış sebeplerinden en önemli olanı kalıtımsal olmasıdır. Kalıtımsal özelliğe sahip olan bu hastalıkta, anne veya babada var olması durumunda tavuk karası hastalığı çocuğa da geçmektedir.

Tavuk Karası Hastalığına Ne İyi Gelir ?

Tavuk karası hastalığının belli bir nedeni ve tedavisi bulunmamaktadır. Bu sebeple oluşmasını önlemek ve seyrini yavaşlatmak amacı ile birçok dış etken ile müdahale edilmesi mümkündür.

Bu hastalığa yakalanma riskini azaltmak amacı ile göze fayda sağlayan A Vitamini açısından zengin gıdalarla beslenmek gerekmektedir. Bu vitaminler ise aşağıdaki besinlerin içinde bol miktarda bulunmaktadır.

 • Kavun
 • Tatlı patates
 • Havuç
 • Balkabağı
 • Mango gibi besinler bol miktarda A vitamini içermektedir. ayrıca yeşil yapraklı besinlerde de bolca  A vitamini bulunmaktadır. Bunlar ise;
 • Ispanak ve kara lahanadır.
 • Ayrıca süt ve yumurtanın içerisinde de bol miktarda A Vitamini bulunmaktadır.

Tavuk Karasına Çare Bulundu Mu ?

Günümüz teknolojisi ile maalesef Tavuk karası hastalığına çare bulunamamaktadır. Tedavi amacı ile yapılan araştırmalar devam etmektedir.

Türkiye’de Retinitis Pigmentosa (Tavuk Karası Hastalığı) Tedavisi Fiyatları

Tavuk karası hastalığının belli bir tedavisi olmamakla birlikte, seyrinin yavaşlaması ve etkilerinin en aza indirilmesi için yapılan tedaviler Türkiye’de yapılmaktadır.

Özellikle tam donanımlı hastaneler ve uzman doktorlar ile yürütülen bu tedavi sürecinde yabancılar tarafından Türkiye ve Türkiye’deki doktorlar tercih edilmektedir.

Alanında uzman, tecrübeli, yetenekli ve güler yüzlü doktorlar, hastalarına şefkat ile yaklaşırken akıllarında olan sorulara net, anlaşılır ve en kısa sürede yanıt vermektedir. Bu sebepler doğrultusunda,  uygun fiyatlı tedavi seçenekleri de göz önüne alınarak, tedavi süreci için Türkiye tercih edilmektedir.

Sizler de tavuk karası hastalığı hakkında bilgi sahibi olmak ve fiyatlar hakkında konuşmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.