WhatsApp +90312 963 1400 [email protected]

Pektus Karinatum (Güvercin Göğsü) Tedavisi

Pektus Karinatum (Güvercin Göğsü) Tedavisi

Pektus Karinatum, halk arasında güvercin göğsü olarak adlandırılan, kunduracı göğsü hastalığından sonra en sık görülen, göğüs duvarında meydana gelen bozukluktur. İnsan vücudundaki kaburga ve Sternum arasında bulunan kaburganın, kıkırdak yapısında anormal şekilde büyüme oluşmasıdır. Sternum ise halk arasında iman tahtası olarak bilinmektedir. 

Göğüs duvarındaki bariz bir çıkıntı şeklinde görülmektedir. Genel olarak iman tahtasındaki kostal kıkırdaklarda meydana gelir. Bazı hastalarda iki taraflı bazı hastalarda tek taraflı şekilde oluştuğu da görülmektedir.

Güvercin göğsü hastalığına sebep olan kıkırdaktaki anormal büyümeler ergenlık döneminde, ortalama 11-15 yaş aralığındaki çocuklarda ortaya çıkar. Bu hastalık erkeklerde daha sık görülmektedir.

Güvercin Göğsü Belirtileri Nelerdir?

  • Kişide göğüs ağrısı veya spor yapmaya bağlı nefes darlığı yaşanmaktadır.
  • Kişi yüz üstü yatarken, göğüs ağrısı yaşar veya göğüs kısmında hassasiyet oluşur.
  • Şaşırtıcı olmakla birlikte her 4 kişiden 1’inde astımın belirtilerini verir.
  • Kişi bu değişik görünüm sebebiyle, psikolojik olarak olumsuz etkilenmektedir.
  • Akciğer şikayetleri oluşmaktadır.
  • Bu hastalıkta netleştirilmiş fazla bir belirti olmamakla birlikte yoğun araştırmalar devam etmektedir.

Güvercin Göğsü Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Güvercin göğsü sık görülen bir hastalık değildir. Fakat ergenliğin ilk dönemlerinde kendisini belli ettiği için tedavi edilmesi olanaklı bir hastalıktır. Bu hastalık, hastalığın ciddiyetine ve hastanın durumuna göre tedavi edilmektedir. Bu tedavi cerrahi ve korse ile iki şekilde yapılır.

Cerrahi Tedavi ; bu tedavide hastaya modifiye ravitch ameliyatı uygulanmaktadır. Bu ameliyat için kişinin şikayetçi olduğu göğüs bölgesine kesi atılmaktadır. Sağlıksız bir şekilde büyümüş olan kıkırdak çıkarılır ve göğüs bölgesi geriye doğru itilir. Bazı durumlarda doktor gerek gördüğü takdirde göğüs üzerine metal bar geçici olarak yerleştirilir.

Ciddi ve yoğun ağrılar ile seyreden bu ameliyat sonrasında, hastanın durumuna göre hastanede yatış süresi planlanır. Bu yatış süresini hastada var olan ağrılar da değiştirmektedir.

Cerrahi tedavi olan bir diğer yöntem ise Abramson Ameliyatıdır. Bu ameliyat sırasında göğüse büyük kesiler atılmazken, açılan minik kesilerden girilerek ameliyat işlemi yapılır. Bu ameliyat hastanın durumuna bağlı olarak 30-45 dakika kadar sürmektedir ve hasta genel anestezi etkisi altında olur.

Bu ameliyat işleminden sonra hastanede kalma süresi 4-5 gün olmakla beraber hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilir. Kişi ani hareketlerden kaçınmalıdır. 2-3 hafta sonra hasta doktorun da onayıyla normal hayata dönebilir. Yine hasta çocuk ise doktorun onayıyla 2-3 hafta sonra okula başlayabilir.

Korse Tedavisi; tercih edilen bir diğer yöntem ise korse tedavisidir. Hastaya giydirilen korse, arkadan kaburgalara, önden iman tahtasına baskı yaparak, göğsün normal pozisyonuna gelmesi amaçlanmaktadır.

Hasta 2 yıl boyunca günde 18-20 saat arası korseyi takmalıdır. doktorların tavsiye ettiği gibi sadece duş alırken ve spor yaparken çıkarılmalıdır. Aksini söylemediği takdirde doktorun söylediği şeyler harfiyen yapılmalıdır.

Güvercin Göğsü Büyür Mü ?

Güvercin göğsü hastalığı doğuştan olmakla beraber daha küçük yaşlarda da kendisini belli etmektedir. Genellikle çocuklarda görülen bu hastalık, çocukların kemik gelişimi ve büyümesi tamamlanmadığından, çocukla beraber büyüme eğilimindedir. 

1-2 yaşlarda ameliyat edilebilir fakat önerilmemektedir. Genellikle ergenlik döneminde veya 7-8 yaşlarında gibi daha erken dönemlerde ameliyat yapılmaktadır.

Güvercin Göğsü İçin Egzersiz

Güvercin göğsü hastalığı ileri seviyede olmayan bir evrede ise sporla düzelme imkanına sahiptir. Fakat görüntüsü ve belirtileri ileri seviyede ise doktor kontrolü ile cerrahi bir müdahale gerektirebilir. 

Cerrahi operasyon sonrasında ise doktor ile iletişim halinde olup söylediğinin aksine bir spor veya aktivite yapılması önerilmemektedir.

Güvercin Göğsü Korse Tedavisi

Güvercin göğsü hastası olan kişiler için cerrahi operasyon gerekli olsa da bazı durumlarda doktor bunu önermez ve korse tedavisine başlar. Özellikle kemik gelişimi tamamlanmamış çocuklarda bu bozukluk ileri seviyede değilse Ortez adı verilen bir korse ile tedaviye başlanır.

Çocuklarda bu korsenin kullanım amacı ise, daha gelişimini tamamlamamış esnek kemik yapının daha rahat şekil alması ile hastalığın tedavi edilmesidir.

Ortez; arkadan kaburgalara önden iman tahtası bölümüne baskı yaparak, göğsün normal şekil almasına yardımcı olan bir aparattır. Bu aparat doktor kontrolü ile 4-6 haftada bir tekrar sıkıştırılarak göğsün şekil alması süreci devam ettirilir.

Güvercin Göğsü Zararları

Genel olarak rahatsız edici belirtiler sayılmazsa sağlığa ciddi bir zararı yoktur. Fakat özellikle ergenlik çağındaki çocuklarda görüldüğünden, o yaştaki çocukların ciddi şekilde etkilenmesi ile psikolojik sorunlar oluşmaktadır. Bu sebeple tedavi olmak isterler.

Göğüs cerrahisi uzmanı kontrolünde tedavi edilen bu rahatsızlık erken yaşlarda kemik gelişimi tamamlanmadan önce yapılırsa kesin sonuçlarla başarılı olunabilir.

Türkiye’de Güvercin Göğsü Tedavisi

Pektus Karinatum yani güvercin göğsü hastalığı, göğüs bölgesinde meydana gelen kıkırdak yapının ileriye doğru anormal büyümesi demektir ve bu hastalığın tedavisi Türkiye’de yapılmaktadır. 

Türkiye tıp alanında teknolojik anlamda ciddi sıçramalar yaparak birçok hastalığa çözüm getirerek hastalara umut ışığı olmuştur. Genellikle insan hayatını ciddi şekilde olumsuz etkileyen hastalıklar Türkiye’de başarı oranı yüksek bir şekilde yapıldığından, Türkiye yabancı hastalar tarafından sıklıkla tercih edilen ülkeler arasında gelmektedir. 

Hastanelerin ve doktorların kalitesi, uygun fiyatlar, Türkiye’deki tatil imkanları, hasta bakıcıların güler yüzlü olması gibi birçok etken de tercih sebeplerini sağlamlaştırmaktadır.

Türkiye’de tedavisi uygulanan güvercin göğüs hastalığının fiyatı ise, hastalığın durumuna, yapılacak olan tedavinin türüne göre değişiklik göstermektedir. Bu konu hakkında daha net ve ayrıntılı fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.