WhatsApp +90312 963 1400 [email protected]

Liposuction

Liposuction

Bir çok alanda olduğu gibi, estetik cerrahi alanında da teknoloji ilerleyerek bugünkü şeklini almıştır. Eski zamanlarda insana kader olarak kalan bir takım rahatsız edici durumlar gelinen son teknoloji ile beraber kader olmaktan çıkmış ve pratik yöntemlerle tedavi edilmeye başlamıştır. 

Bu alanlardan bir tanesi de estetik alanıdır. Gelinen son teknoloji ile birlikte kişinin vücudunda beğenmediği bölümler cerrahi operasyon ile gidilerek gerek sağlık sorunları gerekse psikolojik sorunlara yol açan şikayetler giderilmektedir.

Liposuction Nedir ?

Şişmanlık çağımızın hastalığı olarak tabir edilmektedir. Kişinin beslenmesindeki bozukluklar veya bir takım sağlık sorunları aşırı kilo alımına oradan da obeziteye sebep olmaktadır. 

Obezite gerek diyet gibi klasik yöntemlerle gerekse tüp mide ameliyatı gibi cerrahi operasyon ile önüne geçilebilen bir sağlık sorunudur. Bu sağlık sorunun ortadan kaldırılmasının ardından vücutta kalan fazla yağlar da bazı operasyonlar ile giderilmektedir. Bunlardan bir tanesi de Liposuction’dur. 

Liposuction genellikle halk arasında yağ aldırmak olarak bilinmektedir. Obez derecesinde şişman olmayan kişilerde bu yöntem ile yağ dokusu alınarak daha güzel bir vücut şekli meydana getirilmektedir. Genellikle kişilerin şikayetçi olduğu, kalça gölgesi, basen bölgesi, göbek bölgesi, kol ve bacak bölgesi gibi yerlere yapılmaktadır.

Liposuction Nasıl Yapılır ?

Doktor ve hastanın görüşmelerinin ardından Liposuction yapılacak olan bölge tespit edilmektedir.

Tıp alanında kullanılan içi boş, ince borular (kanül)  yardımı ile, bölgedeki yağların çözülerek işlenmesini kolaylaştırmak için hastaya sıvı verilmektedir. Çözülen yağlı doku ise vakumlar yardımı ile dışarıya alınmaktadır. 

Bazı durumlarda yarım uyutularak lokal anestezi ile yapılan bu işlemler bazı durumlarda ise genel anestezi uzmanlarının da tedaviye dahil olması ile tam uyutularak yapılmaktadır. Bu ameliyat ortalama 1-3 saat sürmektedir.

Bu süre, içeride gelişebilecek komplikasyonlara, yağlı dokunun alanına göre değişmektedir. Kanüllerin kullanıldığı girişlere ameliyattan sonra ya bir dikiş atılır ya da hiç atılmaz.

Taburcu işlemleri ise yine ameliyatın şekline göre aynı gün veya bir gün sonunda yapılmaktadır. Her cerrahi girişimde olduğu gibi hasta belli ağrılar hisseder. Bu ağrılar ise doktorun verdiği ilaçlarla kontrol altına alınır. 

Yağ alınan bölgeye bir miktar baskı uygulanması için hastaya korse kullandırılır. İşlem yapılan bölgelere ise pansuman uygulaması yapılır.

Hastanın eve çıkmasını takip eden 5-6 hafta boyunca doktorun tavsiye ettiği korse kullanılmalıdır. Kişi işlemin yapıldığı yerlerde morluk, ağrı, yanma hissedebilir. 3 haftanın sonunda bu hisler yok olurken yara izlerinin ise 2-3 ay sonra geçmesi beklenir.

Liposuction Kimler İçin Uygundur ?

Liposuction; genellikle kilo vermeyi başarmış fakat bölgesel yağlardan kurtulamamış kişilerin talep ettiği estetik cerrahi yöntemidir. 

Bu yöntem sayesinde kişi kısa sürede yağlarından kurtulurken, fit ve şekilli bir vücuda da sahip olmaktadır.

Liposuction Yöntemleri Nelerdir?

Liposuction yöntemi ülkede yağ aldırmak için kullanılan en yaygın yöntemdir. kısa sürede güzel bir vücuda sahip olmak isteyenler bu estetiği yaptırırlar. Liposuction yaptırmanın ise birden fazla türü vardır. Gelin bunu birlikte inceleyelim.

Vaser Liposuction; Vücuttan daha fazla yağ alınmasını kolaylaştırırken daha sıkı bir görünüm de sağlayan bu yöntem, ultrason enerjisi ile çalışmaktadır. Vaser ise ultrason ile verilen ses enerjisinin meydana getirdiği titreşimlerin genel adıdır.

Lazer Liposuction; bu işlemde ise lazer enerjisi ile yağ doku sıvılaştırılır. Sıvılaşan yağlar Liposuction yöntemi ile vücuttan çıkarılır. Ortalama olarak 1 ya da 2 saat süren bu işlemde vücut sıkılaşması da sağlanmaktadır.

J-Plasma Liposuction; bu yöntemde ise Liposuction sonrasında gevşemiş olan derinin sıkılaşması sağlanmaktadır.

Bu yöntemlerin ardından vücutta morarma, ödem, şişlik gibi durumların görülmesi oldukça normaldir.

Liposuction Sonuçları Kalıcı Mıdır ?

Kişilerin sıklıkla kilo alıp vermesi beslenme düzensizliğinden kaynaklanmaktadır. Yapılan Liposuction tedavisinin ardından istediği vücut şekline kavuşan hasta artık beslenmesine ve sporuna dikkat etmelidir. Tekrar kilo alımı ve yağlanma zor olsa da imkansız değildir.

Kişinin beslenmesine dikkat etmemesi, kötü alışkanlıkları, spor ve egzersizleri hayatına dahil etmemesi gibi durumlar tekrar yağlanmayı ve kilo alımını hızlandırmaktadır. Bu sebeple yaptırdığınız Liposuction tedavisinin kalıcı olmasını istiyorsanız beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek sağlıklı beslenmeye başlamalı ve düzenli spor yapmalısınız.

Liposuction Ameliyatı Sonrasında Neler Yapmalıyım

Liposuction ameliyatı olan bir kişi genellikle aynı gün veya bir gün sonra taburcu edilir. Hemen rutin yaşantısına dönen hasta havuz veya denize girmek için bir hafta kadar sabredip doktorun onayını beklemelidir.

Yine doktorun onayı ile ameliyatı takip eden 7 günün sonunda kişi lenf drenaj masajı yaptırabilir. Bu masaj sayesinde vücuttaki ödemin giderilmesi amaçlanmaktadır. Ameliyattan sonra doktorun önereceği bazı ağrı kesici ve morluk giderici ilaçlar da kullanılabilir.

Liposuction Ameliyatı Genel Anestezi ile Mi Yapılır ? 

Liposuction ameliyatı yapılacak alanın büyüklüğüne bağlı olmakla birlikte değişiklik göstermektedir. Çene altındaki gıdı bölgesi gibi minik bir alanda yapılacak işlem lokal anestezi etkisi altında yapılırken, Göbek, kalça, sırt bölgesi gibi daha geniş alanda yapılacak olan Liposuction işlemi, ameliyatın daha kolay  seyretmesi için genel anestezi ile tam uyuma sağlanarak yapılır.

Liposuction Ameliyatı Riskleri Nelerdir ?

Liposuction diğer cerrahi operasyonlar gibi az da olsa risk taşıyan cerrahi bir girişimdir. Bu riskleri sizler için şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Liposuction işlemi sırasında vücuda giriş yapılan deliklerden sızıntı şeklinde kan gelmesi,
  • Vücutta morarmaların meydana gelmesi,
  • Vücutta kızarıklık oluşması,
  • Ameliyattan sonraki ilk hafta yorgunluk ve halsizlik hissi,
  • Ameliyat sonrası ağrıların oluşması,
  • Ciltte meydana gelen asimetri gibi cilt düzensizliği denilen durumlar,
  • Cilt altında biriken sıvılar,
  • Oluşabilecek deri enfeksiyonları,

Türkiye’de Liposuction Fiyatları 

Ciddi sağlık alanlarında olduğu gibi estetik cerrahi alanında da Türkiye tercih edilmektedir. Yabancıların özellikle Türk doktorlara güvenmesi inkar edilemez bir gerçektir. Bu sebeple ameliyatın ciddiyeti ne olursa olsun Türkiye’deki hastaneler ve Türk doktorlar tercih edilmektedir.

Yine Liposuction tedavisinde de güncel teknolojik gelişmeleri takip eden Türkiye, bu alanda da son teknolojiler kullanarak hastaları ülkeden mutlu göndermektedir. Gerek teknolojik anlamda donanımlı hastaneler gerekse Türk doktorların tecrübesi ve özverili çalışmaları bu tercihin ne denli doğru olduğunu herkese kanıtlamaktadır.

Sizler de Liposuction tedavisi için Türkiye’yi tercih etmeyi düşünüyorsanız; aklınızda bulunan her soru ve fiyat bilgilendirmesi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.