WhatsApp +90312 963 1400 [email protected]

Böbrek Kanseri

İnsanların yaratılışlarında muazzam bir düzen bulunmaktadır. Bu düzen rutin işleyişi ile ilerlerken kişi sağlıklı yaşamaya devam etmektedir. Vücutta meydana gelen en ufak bir aksama, hemen belirti vererek kişiyi uyarmaktadır. Bu belirtiler bazen küçük hastalıkların bazen de kanser gibi büyük hastalıkların habercisi olabilirler.

Bu hastalıklardan bir tanesi de böbrek kanserleridir. Böbrekler insan vücudundaki kanı temizlemekle görevli iki organdır. Kandaki atık ve zehirli maddeleri süzerek, idrar yolu ile dışarı atılmasını sağlarlar. Ayrıca vücuda gerekli olan bir takım hormonların salgılanmasında, vücuttaki kan ve oksijen dengesinin kontrolünde de görev alırlar. Bu denli önemli olan organlarda da bazı hastalıklar meydana gelebilir. Bu hastalıkların başında da Böbrek Kanseri  bulunur.

Sizler için hazırladığımız bu yazımızda böbrekler ve böbrek kanseri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Böbrek Kanseri Nedir ?

Her kanserde olduğu gibi böbrek kanserinde de, organda bulunan hücrelerin, gereksiz ve aşırı üremesinden dolayı ortaya çıkan hastalığa kanser denmektedir. Bu kanser türlerinin iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Böbrek Kanseri Nedir sorusu herkes tarafından araştırılan bir başlıktır. Kısaca bu şekilde açıklanabilir.

Böbrek kanserinde de her kanser türünde olduğu gibi erken teşhis edilmesi oldukça önemlilik arz etmektedir. Fakat bu hastalık genellikle oldukça sessiz bir şekilde meydana gelebilir. Erken evrelerde belirti vermezken teşhis edilmesi, rutin muayeneler sırasında veya başka rahatsızlıkların tanısının konması sırasında tesadüfen olabilir. Bu sebeple belli aralıklarla rutin vücut taraması yapılması son derece önemlidir.

Böbrek Kanseri Nedenleri Nelerdir ?

Böbrek Kanseri Nedenleri Nelerdir diye bi araştırma yapıldığında karşımıza net bir somut neden çıkmamaktadır. Başka hastalıklarda olduğu gibi nedeni henüz belli olmayan böbrek kanserlerinde, kanseri tetikleyecek ve zemin hazırlayacak nedenler mevcuttur. Kanseri tetikleyen ve kanserin oluşma hızını arttıran nerenleri sizler için şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Sigara ve alkol tüketimi,
 • Aşırı kilo,
 • Kimyasal maddelere uzun süre maruz kalınması,
 • Kişide kalıtsal hastalıkların bulunması,
 • Kişinin hipertansiyon yani yüksek tansiyon hastası olması,
 • Genetik faktörler,
 • Aile üyelerinde ve akrabalarında böbrek kanseri geçmişinin olması,
 • Uzun süre ve çok ilaç kullanımı,
 • Böbrek yetmezliği hastalığı,

gibi faktörler böbrek kanserini tetikleyebilir.

Böbrek Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

Kişinin vücudu kurulmuş akıllı bir saat gibi düzeninde işlemeye devam ederken, meydana gelen en ufak bir aksama da belirti göstermeye başlar. Bu belirtiler genellikle anormal olduğu için kişi tarafından bir problem olduğu hemen anlaşılır. Bazı hastalıklarda erken belirtiler ortaya çıkarken böbrek kanseri gibi hastalıklarda belirtiler daha sessiz ve geç meydana gelebilir.

Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis böbrek kanserinde de son derece önemli bir konudur. Böbrek kanserinin sessiz ilerlemesi sebebiyle kişinin düzenli aralıklarla vücut taraması yaptırması önerilmektedir. Peki Böbrek Kanseri Belirtileri Nelerdir kısaca şu şekilde listelenebilir.

 • İdrar renginde değişimler,
 • Pas renginde olan idrar,
 • Kırmızı renkte olan idrar,
 • Koyu renkte olan idrar,
 • Böbreklerde ağrı meydana gelmesi,
 • Ele gelen kitle,
 • Ciddi kilo kayıplarının yaşanması,
 • İştah azalması,
 • Aşırı ateş,
 • Yorgunluk hissi,
 • Halsizlik hissi,

gibi belirtiler böbrek kanseri olabilir.

Böbrek Kanseri Nasıl Teşhis Edilir ?

Genellikle belirti vermeden sessizce ilerleyen Böbrek Kanseri Nasıl Teşhis Edilir herkes tarafından merak edilmektedir. Bu hastalık iki şekilde teşhis edilebilir. Birincisi yukarıdaki belirtiler ışığında doktor muayenesine gidilerek, BT çekiminin ardından teşhis edilmektedir.

Bir diğer teşhis edilme şekli ise tesadüfi teşhistir. Yani kişinin başka bir hastalık sebebiyle hastaneye gitmesinin ardından çekilen ultrason veya bilgisayarlı tomografi yönteminde ortaya çıkabilir. 

Böbrek kanserinde idrar testi veya kan testi kanser hakkında doktora bilgi vermemektedir. Yani bu testler ile kanser teşhis edilmemektedir. Teşhis için BT, MR gibi görüntüleme yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Tümör teşhisinin ardından ise kitlenin kanser mi yoksa iyi huylu mu olup olmadığı biyopsi sonucunda öğrenilmektedir.

Böbrek Kanseri Tedavisi Nasıldır ?

Böbrek Kanseri Tedavisi Nasıldır sorusu genellikle sıklıkla araştırılan başlıklar arasında gelmektedir. Bu hastalığın tedavisi diğer kanserlerdeki gibi cerrahi işlemler, kemoterapi, radyoterapi ya da immünoterapi gibi yöntemlerle yapılmaktadır. Fakat doktorların tercih ettiği ilk seçenek cerrahi müdahale olmaktadır. Zira yapılan diğer tedavi seçenekleri, başka kanser türlerinde gösterdiği etkiyi böbrek kanserinde göstermeyebilmektedir.

Yapılan ameliyat, kişiden kişiye göre değişmektedir. Kanserin türü, evresi, bulunduğu yer, yayılma alanı, büyüklüğü gibi faktörler ameliyat şeklini de etkilemektedir. Eğer kanserli hücreler küçük bir alanda yayılım göstermişse böbreğin bir kısmı alınmaktadır. Kanserli hücreler daha yaygın, daha çok ve daha merkezi konumu etkilemişse böbrek alınmaktadır.

Böbrek Kanseri Evreleri Nelerdir ?

Her kanserde olduğu gibi böbrek kanserinde de evreler hastalık hakkında doktora bilgi vermektedir. Genellikle 4 evrede incelenen kanserler, evresine göre tedavi edilmektedir. Böbrek Kanseri Evreleri Nelerdir kısaca şu şekilde açıklanabilir

 1. Evre Böbrek Kanseri; en erken ve en az şiddeti olan evredir. Genelde belirti göstermez. Başka dokulara ve organlara yayılımı yoktur ve kitle 7 cm’den daha küçüktür.
 2. Evre Böbrek Kanseri; buradaki tek fark tümörün büyüklüğüdür. Bu büyüklüğü en az 7 cm’dir. 
 3. Evre Böbrek Kanseri; bu evrede kanserli hücreler böbreklere ve yakındaki dokulara yayılım göstermiştir. Lenf bezlerine de yayılım gerçekleşmiş olabilir.
 4. Evre Böbrek Kanseri; böbreklerde bulunan kanserli hücrelerin lenf bezlerine ve daha uzak organlara yayılım gösterdiği görülmektedir. İlk evreye göre tedavi süresi daha uzun ve daha zordur. 

Böbrek Kanseri Öldürür Mü ?

Böbrek kanserine yakalanan veya yakını yakalanmış olan kişilerin en çok korktuğu şey bu hastalığın ölümle sonuçlanma ihtimalinin olup olmamasıdır. Bu sebeple en çok araştırılan sorulardan bir tanesi Böbrek Kanseri Öldürür Mü  olmaktadır. 

Fakat bu aşamada net bir bilgi vermek doğru ve etik değildir. Evet öldürür gibi yazıların yazılması, kişinin psikolojisini bozacağı gibi, hastalıkla savaşma gücünü de etkileyebilir. Bu hastalıkta en önemli faktörler kişinin yaşı, cinsiyeti, hastalığın evresi, kitlenin konumu, kitlenin büyüklüğü, kitlenin türü, kitlenin huyu olmaktadır. Bu gibi faktörler ve kişinin hastalıkla savaşma şekli hastalığın sonucunu etkileyebilir. Bu sebeple alacağınız en net cevap doktorda saklıdır. Böbrek kanseri hakkında ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Böbrek Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir ?

Böbrek kanserinin henüz net bir belirtisi yokken bir takım risk faktörleri mevcuttur. Yani oluşan bu riskler böbrek kanserine zemin hazırlayarak hastalığın oluşmasını tetikleyebilir. Peki Böbrek Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir  şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Sigara ve alkol kullanımı bu hastalığın ortaya çıkmasındaki en önemli risk faktörüdür.
 • Kişinin obez yani olması gerektiğinden daha fazla kiloya sahip olması,
 • Kronik kan basıncı yüksekliği,
 • Uzun süre devam eden böbrek yetmezliği hastalığı,
 • Genetik faktörler,
 • Ailede bu hastalığın olması öyküsü,
 • Kişinin doğuştan at nalı böbrek ile doğması,
 • Yoğun ilaç kullanımı,

gibi risk faktörleri bulunmaktadır.

Böbrek Kanseri Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Böbrek Kanseri Ameliyatı Nasıl Yapılır sorusu en çok araştırılan konular arasında gelmektedir. Bu ameliyat genel anestezi etkisi altında iki şekilde yapılmaktadır. İlk işlemde böbreğin sadece hastalıklı kısmı, yani bir kısmı çıkarılır. Buna da Laparoskopik Parsiyel Nefrektomi denir. Bu ameliyat kişiden kişiye göre değişmekle birlikte yaklaşık 60-120 dakika kadar sürmektedir.

Yapılan diğer işlem ise Laparoskopik Radikal Nefrektomi yöntemidir. Bu ameliyat da yine genel anestezi etkisi ile birlikte yaklaşık olarak 3-4 saat sürmektedir. Bu süreler, ameliyat sırasında oluşabilecek komplikasyonlara ve tümörün yeri ve boyutuna göre değişiklik gösterebilir. Ameliyatın ardından kişi yaklaşık 2 gün müşade altında tutulduktan sonra evine gönderilir.

Türkiye’de Böbrek Kanseri Tedavi Fiyatları

Türkiye ciddi vakalarda yapmış olduğu tedavilerde olumlu sonuçlar alarak başarı oranını oldukça yükseltmeyi başarmıştır. Bu başarıyı, doktorların tecrübeleri ve sağlık alanında yapılan yatırımlar ve geliştirmeler desteklemektedir. Elde edilen bu başarı oranının ardından ülkemize yapılan sağlık turizminde artış gözlemlenmiştir. Bu artışların bir takım sebepleri mevcuttur. Bu sebepleri sizler için şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Sağlık alanında yapılan yatırımlar ve geliştirmeler,
 • Hastanelerin büyük ve tam donanımlı olması,
 • Tedavi yöntemlerinin güncel olması,
 • Tanı yöntemlerinde kullanılan cihazların son teknolojik olması,
 • Hastanelerde kurulan ünitelerin büyük ve tam donanımlı olması,
 • Tedavilerde başarı oranının oldukça yüksek olması,
 • Doktorların ve hemşirelerin alanında uzman ve tecrübeli olması,
 • Hasta ile ilgilenen aracı firma personeli de dahil olmak üzere tüm sağlık personelinin güler yüzlü ve yardımsever olması,
 • Türkiye’nin hastalara tatil imkanı sunuyor olması,
 • Yapılan tedavi, barınma, yeme, içme, giyinme, tatil gibi ihtiyaçların uygun fiyata karşılanıyor olması,

gibi etkenler tercih sebepleri arasında gösterilebilir. Yabancı vatandaşların ülkemize gelmeden önce merak ettikleri konular arasında Türkiye’de Böbrek Kanseri Tedavi Fiyatları da yer almaktadır. Fakat bu aşamada net bir fiyat bilgisi vermek doğru değildir. Zira yapılacak olan tanı ve tedavi seçenekleri, tanı ve tedavi süreci, barınma, gibi etkenler fiyat konusunda değişikliğe sebep olabilecek etkenler arasında yer almaktadır. Bu sebeple fiyat hakkında net bir bilgi sahibi olabilmek ve tedavi sürecinini ayrıntılı bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca Böbrek kanseri tedavisi için Türkiye’ye bizim aracılığımız ile gelmeniz halinde, bizim tarafımızdan konsolosluğa gönderilen davet mektubu ile vize işlemlerinizi kolaylaştırabiliriz.

Sonuç

Sonuç olarak tüm bu bilgileri toparlamamız gerekirse, böbrek kanseri, böbreklerde bulunan hücrelerin kontrolsüz ve gereksiz olarak çoğalmasının ardından meydana gelir. Genellikle belirti vermeden ilerleyen bu hastalık tesadüfi bir şekilde teşhis edilebilir. Hastalığın somut bir nedeni olmazken bir takım risk faktörleri mevcuttur. Bu riskler arasında sigara kullanımı önemli bir etkiye sahiptir. Dört evrede incelenen böbrek kanserinin erken evrelerde teşhis edilmesi tedavi sürecini hem kısaltmakta hem de kolaylaştırmaktadır. 

Birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. En sık tercih edileni ise ameliyattır. Ya hastalıklı kısım çıkarılır ya da böbreğin tamamı alınır. Türkiye’de ise üstün başarı oranı ile tedavi edilmesi mümkündür. Bizim amacımız ise bu süreç içerisinde hastanın rahat ve sorunsuz bir şekilde tedavi sürecini tamamlamasını sağlamak ve sağlıklı bir şekilde hastayı ülkesine uğurlamaktır. Böbrek kanseri tedavisi için gerekli bilgileri edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yapın