WhatsApp +90312 963 1400 [email protected]

Alkolizm Nedir, Türkiye’de Alkol Bağımlılığı Tedavisi

Türkiye tıp alanında yaptığı çalışmalar ve tedavi yöntemleri ile kendisini dünyaya duyurmayı başarmıştır. Bu tedavi yöntemlerinden birisi de Alkolizm Alkol Bağımlılığı Tedavisi ‘ dir. Bu hastalığın tedavi yöntemleri ile aşılması bir çok kişinin hem hayatını hem de yaşam standartlarını iyileştirmektedir. Doktorların özverili çalışmaları ile aşılan alkol bağımlılığı kişi ile beraber hayatlarındaki insanların yaşamlarını değiştirmeyi de amaçlamaktadır.

Alkol Bağımlılığı Nedir ?

Alkol Bağımlılığı Nedir sorusuna genel olarak bakıldığı zaman, bir bireyin sürekli ve yoğun olarak alkol tüketmesi halidir. Alkol tüketilmediği zaman kişinin ısrarla bu yoksunluğu gidermek istemesi de görülmektedir. Bu alışkanlık ve istek giderilmediği takdirde, alkol bağımlısı olan kişi stres altına girerek kendisini ciddi anlamda kötü hissetmektedir. Genellikle saldırgan, kötü, mutsuz, öfkeli gibi olumsuz davranışlar sergilemektedirler.

İnsanlar arasında kişilerin alkol almaları bağımlılık olarak tanımlanmaktadır. Fakat kişilerin belli aralıklarla ve dozunda alkol alması onların bağımlı olduğu anlamına gelmemektedir. Bağımlı olan kişiler sıklıkla ve dozu aşarak alkol alma eğilimde olan kişilerdir. Bu eğilimle beraber kişilerin aile ve sosyal hayatı ciddi ölçüde olumsuz olarak etkilenmektedir.

Alkol Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir ?

Alkol bağımlılığı birçok kişi tarafından dışarıdan bakıldığından anlaşılmayacak belirtiler gösterir. Bu sebeple normal alkol tüketimi ile bağımlılığı birbirine karıştırmamak gerekmektedir. Bu sebepler doğrultusunda  Alkol Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir kısaca şu şekilde açıklayabiliriz.

 • Sürekli kullanılan alkol miktarının artık vücuda etki etmemesi ve kişinin istediği etki için daha fazla alkole ihtiyaç duyuyor olması,
 • Alkol kullanmadığı zamanlarda kişinin sıkıntı ve stres yaşaması, aldığı zamanlarda ise belli bir rahatlama hissine düşmesi gibi belirtiler meydana gelebilir.
 • Alınan alkol miktarının kişinin hedeflediğinden daha fazla ve daha kısa sürede tüketiliyor olması,
 • Alkol almadığı zamanlarda alkole ulaşmak için ciddi efor ve zaman harcaması,
 • Alkol sebebiyle kişinin asosyal yaşam sürmesi,
 • Kişi alkolü bırakmak isteyip her defasında başarısız olup tekrar alkol kullanması,
 • İçtiği alkolün kendisine ve çevresine verdiği zararın farkında olup yine de alkol almayı bırakamaması,
 • Gözlerde arcus senilis adı verilen yaşlılık halkalarının oluşması,
 • Burnun kırmızı olması,
 • Palmar eritem adı verilen avuç içlerinde meydana gelen kızarıklıklar, gibi belirtiler meydana gelebilir. 

Sizin de çevrenizde bu ve bunun gibi belirtiler gösteren alkol bağımlısı olduğundan şüphe ettiğiniz kişiler varsa, yaklaşımınız yargılayıcı ve onu utandırıcı olmamalıdır. Onu desteklediğinizi ve yanında olduğunuzu hissettirmeniz gerekmektedir. Aksi halde alkole daha fazla bağlanma eğilimi görülebilir.

Alkol ve Madde Bağımlılığının Nedenleri

 • Kişinin kendisi ile alakalı kişilik sorunları,
 • Kişinin çevresel sebepler yüzünden alkole alışması,
 • Arkadaş ortamında veya çevresinde alkol alan ve bunu sıklıkla yapan kişilerin olması,
 • Stres altında olması,
 • Psikolojik sebeplerin olması,
 • Aile içi problemlerin olması, Alkol ve Madde Bağımlılığının Nedenleri arasında gösterilebilir.

Alkol Bağımlılığı Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Ara sıra alınan alkol kişinin alkole bağımlı olduğunu göstermemektedir. Kişilerin yoğun bir şekilde haz duyarak alkolü istemesi, sık sık ve fazla tüketmesi, tüketmediği durumlarda ise oluşan yoksunluk hissi kişinin bağımlı olduğunu göstermektedir. Peki Alkol Bağımlılığı Tedavisi Nasıl Yapılır birlikte inceleyelim.

 • Alkol bağımlısı olan birey, tedavi sürecine başladığı zaman bırakmak için istekli ve kararlı olmalıdır. Bu olmazsa tedavi yarım kalır ve bir işe yaramaz.
 • Alkol bağımlısı olan kişinin ailesine de ciddi bir iş düşmektedir. Bu süreçte kişi yargılanmadan desteklenmeli ve ona ayak uydurulmalıdır.
 • Alkol tedavisi süreci 3-5 gün sürecek bir tedavi süreci değildir. Kişi bunun bilincinde olmalı ve en az 1 yılını tedaviye ayrılmalıdır.
 • Alkol kullanımını gerektirecek sebepler ortadan kaldırılmalıdır. Arkadaş çevresi gibi.
 • Bu süreç içerisinde tedavide devamlılık son derece önemlidir.
 • Kullanılan tedavi yönteminde doktorun reçete ettiği ilaçlarla beraber psikolojik destek alınması da gerekebilir.
 • Kişi kendisi ile vakit geçirmeli ve aklını dağıtacak hobilerle ilgilenmelidir.
 • Sosyal çevre yeniden oluşturulmalıdır.
 • Alkolü bırakmak konusunda kişi “acaba bırakabildim mi” diyerek kendisini test etmemeli ve kendisine güvenmelidir.

Alkol Bağımlılığının Tipleri – Alkolizm Çeşitleri

Alkol bağımlılığında bir çok aşama ve çeşit bulunmaktadır. Bunu biz evre olarak adlandırarak listeleyecek olursak eğer Alkol Bağımlılığının Tipleri – Alkolizm Çeşitleri olarak şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Birinci aşamada kişi yalnızca ruhsal veya bedensel sıkıntılarını unutmak için alkol alır. Burada yalnızca psikolojik olarak bağlanma söz konusudur.
 • İkinci aşamada vücuttaki bazı organlar zarar görmeye başlamıştır fakat kişi alkol alımında ısrarcıdır. Buna ise fiziksel bağlanma denmektedir.
 • Üçüncü aşamada, kişinin alkol alma hissi durdurulamaz boyuta gelmiştir. Burada ise hem ruhsal hem de fiziksel bir bağlanma söz konusu olmuştur.
 • Dördüncü aşamada ise kişi su ihtiyacı hisseder gibi alkol ihtiyacı hissederek tüketmektedir. Bu aşamada ne kadar alkol alırsa alsın zihnen istediği etkiyi yakalayamaz.

Alkol Bağımlılığı Nasıl Başlar ?

Kişi aslında alkolik olmak veya bağımlı olmak için bu sürece başlamaz. Peki Alkol Bağımlılığı Nasıl Başlar gelin birlikte öğrenelim. Alkol almaya başlayan kişi alkolün verdiği etkiyi keşfeder ve güya sıkıntılarından ve streslerinden kurtulduğunu keşfeder. Bu durum hoşuna giderek daha fazla içmeye başlar. Alkolün verdiği etki ile daha sağlıklı ve rahat bir şekilde uyuduğunu da gören kişi artık daha rahat bir şekilde içmeye alışır.

Belli bir zaman sonra bu iş alışklanlığa bu alışkanlık da bağımlılığa doğru yol alır. Bir zaman sonra alkol almadığı zamanlarda, alkol almak ve bulmak için yoğun çaba sarf ettiği görülmektedir. Bu aşamaların ardından kişi alkol almadığı zamanlarda ciddi arayış ve yoksunluk hissine de kapılırsa artık bağımlı olmuş demektir. Bu aşamanın ardından tedavi olmak alkol bağımlılığından kurtulmadaki en etkili yöntemdir.

Alkol Bağımlılığı İlaçları Nelerdir ?

Kişi alkol bağımlılığı tedavisi almadan önce ailesinin ona destek olması ve kişinin de bu bağımlılıktan kurtulmak istemesi en büyük adımdır. Bununla beraber doktor alkolun etkilerini azaltmak amacıyla bir takım tedavi yöntemleri ve ilaçlar kullanmaktadır. Alkol Bağımlılığı İlaçları Nelerdir gelin birlikte göz atalım.

Bu tedavi yönteminde kullanılan en etkili ilaç Disülfiramdır. Bu ilacın amaçlarından bir tanesi ilaç kullanıldıktan sonra alkol alınması halinde vücutta kişinin hoşnut olmayacağı hisler yaratmasıdır. Bu sayede kişi alkolden nefret etmeye ve artık istememeye başlar. Tedavinin başarı ile sonuçlanması için ilaç tedavisinde ilaçlar zamanında düzenli olarak alınmalıdır. Bu süreçte istikrar oldukça önemlidir.

Türkiye’de Alkol Bağımlılığı Tedavisi Fiyatları

Türkiye alkol tedavileri de dahil olmak üzere birçok alışkanlığın ve hastalıkların tedavisinde başvurulan ilk ülkeler arasında yer almaktadır. Bu tercihlerin birçok sebebi bulunmaktadır. Türkiye’de yapılan tedavi yöntemlerinin son teknoloji ile birleşerek güncel ve bilimsel olması en başta gelmektedir. Ayrıca hastanelerin genişliği, konforu ve temizliği, doktorların alanında uzman ve tecrübeli olması, hastalar ile ilgilenen tüm personelin misafirperver ve yardımsever olması, tedavi sürecinin uygun fiyatlarla sonuçlanıyor olması diğer tercih sebepleri arasında gösterilmektedir.

Türkiye’de Alkol Bağımlılığı Tedavisi Fiyatları ise her hasta ve yakını tarafından merak edilen bir ayrıntıdır. Fakat her hastalık kişiye özeldir. Bağımlılığın derecesi, kullanılacak olan tedavi yöntemleri, tedavi süresi gibi etkenler fiyat konusunu etkilemektedir. Bu sebeple Türkiye’de tedavilerin fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca tedavi için bizim aracılığımız ile Türkiye’ye gelmeniz halinde, tarafımızdan konsolosluğa gönderdiğimiz davet mektubu ile vize başvuru işlemlerinizi kolaylaştırabiliriz.

Yorum yapın