WhatsApp +90312 963 1400 [email protected]

Koklear İmplant Nedir ? 

Koklear İmplant Nedir, Türkiye’de Koklear İmplant Fiyatları. İnsanlara hizmet için ilerleyen bilim ve teknoloji tıp alanında da son hızla ilerlemeye devam etmektedir. Bu ilerleme tıbbın her alanında olup, insanların hayatını kolaylaştırmak, ölümcül hastalıkların önüne geçmek ve yaşam kalitesini arttırmak amaçlanmaktadır.

Bazı organlar insan için oldukça önem arz etmektedir. Örneğin bir böbrekle birçok insan yaşayabilirken kulakların olmaması veya duyma yetisini yitirmesi kişilerin hayatını kökünden değiştirebilir. 

Kişilerin duyması için önemli organlar olan kulaklar inanılmaz bir kusursuzlukta yaratılmışlardır. Bu yaratılışta bazen doğuştan gelen bazen de sonradan oluşan rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bu rahatsızlıkların sonucunda kişinin duyması azalabilir veya tamamen kaybolabilir.

Bilim insanları da tam da bu noktada devreye girmektedir. Kişileri ilaçla, cerrahi operasyonlarla veya sonradan kullanacakları cihazlarla tedavi etmektedirler. Bu tedavi sonucunda duyma yetisi azalmış olanlar veya tamamen yok olanlar tekrar duymaya başlayabileceklerdir.

Bazı hastalar ilaç, ameliyat veya işitme cihazları ile tekrar duymaya başlamaktadır. Fakat ileri seviyede olan işitme bozukluklarında bu işlemler hastaya iyileşme imkanı sağlamaz. Bu durumda ise doktorların başvurduğu bir yöntem daha vardır. Bu yöntem Koklear İmplant yani halk arasında anılan adıyla biyonik kulaklardır.

ileri düzey veya çok ileri düzey diye adlandırıla evrelerde tedavi için kullanılan biyonik kulaklar kişilerin tekrar duymaya başlamasını sağlamaktadır.

Koklear İmplant Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Koklear İmplant yani biyonik kulak ameliyatının yapılış aşamalarını sizler için şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Hasta öncelikle bir KBB yani kulak-burun-boğaz doktoru tarafından muayene edilmektedir. 
 • Ardından odyologlar tarafından işitme testine tabi tutulur. Eğer hasta olan kişi çocuk ise konuşma becerisi de ölçülmektedir. Aynı yaşlarda ve normal duyabilen çocuklarla, bu sonuçlar karşılaştırılır.
 • Doktor bu sonuçların neticesinde hastaya işitme cihazı mı yoksa koklear implant mı yapacağına karar verir. Bu karar aşamasından önce 90 günlük bir süreçte kişiye işitme cihazı takılarak işitmenin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine bakılır. Bu cihazlardan gerekli dönüt alınmaması durumunda koklear implant uygulaması yapılır.
 • Kişinin işitme sorununun hangi düzeyde olduğunu öğrenmek için MR ve kulak tomografisine ihtiyaç duyulur. Bu incelemelerin ardından hasta geniş kapsamlı olarak incelenir ve geçmiş sağlık öyküleri de dikkate alınır. Tüm bu değerlendirmelerin ardından hastaya ameliyat yapımının uygun olup olmadığına karar verilir. Eğer kişinin işitme kaybı sonradan değil de doğuştan geliyorsa genetik değerlendirmelerin de yapılması söz konusudur.
 • Koklear İmplant yani biyonik kulak ameliyatı genel anestezi etkisi altında yapılmaktadır. Yaklaşık olarak 2-4 saat arası bir operasyon gerçekleştirilir.
 • Kulak arkasına açılan kesik ile oraya yerleştirilecek olan implanta yer açılır. 
 • Ameliyat aşamasında kişinin kulak arkasından kesi yapılmadan önce biyonik kulağın çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir.
 • Anestezi etkisinden çıkan hastanın başına yerleştirilen biyonik kulağın durumu ise, radyolojik görüntüleme ile kontrol edilir.
 • Ameliyatın ardından oluşan yarada tam iyileşme sağlanması için cihaz aktif hale getirilmemektedir. Bu pasiflik yarada çabuk iyileşme sağlar ve yaklaşık olarak bir ay sonra cihaz çalıştırılır.

Koklear İmplant Nereye Yerleştirilir ?

Biyonik kulağın mikrofonu, hastanın kulağının hemen arkasına yerleştirilmektedir. İşlemcisi ise az yukarıda olacak şekilde başın dışında yer almaktadır. Doktor cerrahi operasyon ile implantı deri altına yerleştirirken, elektrot adı verilen parçalar ameliyat sırasında kokleanın içinde olacak şekilde konumlandırılır.

Koklear İmplant Nasıl Çalışır ?

Hastaların az seviyede işitme sorunu olduğunda kullandıkları işitme cihazları, mikrofon gibi sesleri yükselterek kulak içine gönderir ve duyma sağlanır. Fakat İleri düzey olan işitme kayıplarında bu cihazlar işe yaramaz ve biyonik kulak yani koklear İmplant cihazına ihtiyaç duyulur.

Ameliyat sırasında deri ve kulak içerisine yerleştirilen bu cihaz, alınan ses dalgalarını elektrik enerjisine çevirme mantığı ile çalışmaktadır. Yani kısaca işlem dört aşamada gerçekleşir. Bunlar;

 • Ortamda bulunan sesleri mikrofon alır.
 • Bu sesleri düzenlemesi için, Konuşma (ses) işlemcisine aktarır.
 • Konuşma işlemcisinden sinyal olarak çıkan sesleri, implant elektrik enerjisine çevirir.
 • Son olarak elektrot dizisi ise, bu enerjiyi işitme sağlayan sinirlerin farklı bölgelerine göndererek duymayı sağlar.

Koklear İmplant Faydaları Nelerdir ?

Elbetteki duyabilmek dünyadaki en önemli ve mükemmel şeylerden birisidir. Sağlıklı insanlar bu yetilerinin genellikle farkında olmazlar ve ne derece önemli olduklarını fark etmezler. Fakat gerçekten hasta olan birisinin, iyileştikten sonra duymanın ne kadar harika bir yetenek olduğunu fark etmesi kaçınılmazdır.

Bu tedavi yönteminin birçok faydası vardır. Bu faydaları sizler için şu şekilde sıralayabiliriz.

 • İşitme engeli olan hastalar genellikle karşıdaki konuşan kişiyi anlamak için dudak okumak gibi görsel etkenlere ihtiyaç duyar. Bu implantın takılmasının ardından artık kişi bunlara ihtiyaç hissetmeden duyabilecektir.
 • Araba, trafik, deniz, yağmur, arkadaş, kalabalık gibi rutin günlük sesleri tanıyabileceklerdir.
 • Kişi gürültülü bir ortamda bulunuyorsa eğer, sesleri tek tek ayırt ederek, tek bir sesi duyabilecektir.
 • Cihazı kullandıktan sonra sesin nereden geldiği kavrayabilecektir.
 • Televizyon izlerken veya telefonda konuşurken sesleri rahatlıkla duyabilecektir.

Koklear İmplant Kimlere Uygulanır ?

Her işitme sorununa koklear implant uygulaması yapılmamaktadır. Öncelikle bazı şartların olması gerekmektedir. Bu şartları ise sizin için şu şekilde açıklayabiliriz.

 • Kişide çok şiddetli işitme kaybının meydana gelmiş olması,
 • Kişinin hali hazırda kullanmış olduğu işitme cihazlarından bir fayda görmemesi,
 • Bu ameliyata girecek olan kişinin, ameliyatı etkileyecek herhangi bir sağlık faktörününü bulunmaması,
 • Kişinin yüksek motiveye sahip olması,
 • Koklear İmplant hakkında tüm bilgilere sahip olması gerekmektedir.

Koklear İmplant Kaç Yaşında Yapılır ?

İnsanların kaybettiği duyma yetisi tekrar kazandırmak için koklear implant uygulaması yapılır ve bu ameliyat sonucunda kişi duymaya başlayarak hayatı düzene girer.

Bu ameliyat ise en az 1 yaşından sonra, yapılması gereken herkese yapılır. 

Koklear İmplant Ameliyatı Riskleri Nelerdir ?

Her ameliyatta olduğu gibi koklear implant ameliyatında da bazı riskler mevcuttur. Bu riskleri sizler için şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Birçok ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da kişi genel anestezi altında operasyon geçirmektedir. Anesteziden kaynaklı bir takım riskler meydana gelebilir.
 • Düşük orada olsa da kişinin yüz felci geçirmesi riski vardır.
 • Kişinin beyin sıvısında kaçak meydana gelmesi,
 • Düşük ihtimalle olsa da hastanın menenjit olması ihtimali,
 • Takılan cihazın bozulması ihtimali de mevcuttur. Bu tarz bozulmalarda kişi tekrar ameliyata alınır ve cihaz değiştirilir.

Pediatrik Koklear İmplant Nedir ?

Pediatrik Koklear İmplant genellikle çocuklarda kullanılan biyonik kulaktır. Yetişkinlerde kullanılan Koklear İmplantla arasında ciddi fark bulunmamaktadır. Çalışma şekilleri aynıdır.

Türkiye’de Koklear İmplant Fiyatları

Türkiye başarılı ameliyatları ile adını duyurmuş bir ülkedir. Ciddi ameliyatlarda kapısı ilk çalınan ülkelerin başında gelmektedir. Bu tercih edilişin birçok sebebi vardır bu sebepleri sizler için şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Alanında uzman, başarılı, yetenekli, bilgili, tecrübeli, empatik düşünebilen doktorların var olması,
 • Geniş, ferah, temiz, teknolojik olarak tam donanımlı cihazlarla tedavi işlemlerinin gerçekleştirildiği hastanelerin bulunması,
 • Başta doktorlar ve hemşireler olmak üzere, ülkeye gelmenize aracı olan tüm yetkili ve personeller, hasta bakıcılar, hastane yönetimi ve personeli, konaklama hizmetleri veren kişiler son derece güler yüzlü ve yardım severdir. Misafirperverliği ile dikkat çeken Türkiye bu olumlu yönü ile de tercih edilmektedir.
 • Bilimin ışığında birbirinden farklı ve başarı oranı yüksek tedavi yöntemlerinin kullanılması, 
 • Türkiye’nin doğal ve tarihi güzellikleri ile, tedavinin ardından hasta ve yakınlarına tatil imkanı sunuyor olması,
 • Tedavi, barınma ve yeme içme sürecinin uygun fiyatlarla tamamlanıyor olması gibi durumlar tercih sebeplerini açıklamaktadır.

Sizler de Türkiye’de Koklear İmplant Ameliyatı olmak isterseniz, vize işlemlerini kolaylaştırdığımız davet mektubumuzun da aracılığı ile ülkeye bizim vasıtamızla gelebilirsiniz. Öncesinde de aklınızda bulunan tüm sorular, koklear implant ameliyatı süreci ve genel fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.