WhatsApp +90312 963 1400 [email protected]

Kemoterapi

Kemoterapi, kanser hastalığına yakalanmış bireylerin vücutlarında büyümekte olan kanserli hücreleri, ilaç tedavisi ile yok etmek amacı ile yapılır. Bu ilaçların genel adı antikanser ilaç olarak geçmektedir. Kullanılan ilaç ve yöntemler kanserin türü ve evresine göre değişmektedir.

 • Kemoterapinin en önemli amacı, türü ve evresi her ne olursa olsun kanseri yok etmektir.
 • Bu amaç doğrultusunda vücutta yayılmakta olan kanserli hücreler kontrol altında tutulmaya çalışılır. Büyümesi ve yayılması kemoterapi tedavisi ile engellenir ve kontrol altına alınır.
 • Kanser sürecinde ortaya çıkan sağlık sorunlarının da önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Oluşan ağrılar bu yöntem ile en aza indirilmeye çalışılır.

Kemoterapi bazı durumlarda kendi başına işe yaramazken, beraberinde radyoterapi veya cerrahi müdahale alınması gerekmektedir.

Kemoterapi Nedir ?

Kemoterapi 1 Kemoterapi Min
Kemoterapi 8 Kemoterapi Min

Kanser hastalıklarının ilaç ile tedavi edilmesi anlamına gelmektedir. Kanserin türü ve evresine göre ilaçlarda ve kullanım süresinde değişiklikler olabilmektedir. İlaçla, kanserli hücrelere hedef alınarak bu kötü hücrelerin yok edilmesi amaçlanır.

Kanserli olmayan temiz hücreler zarar görseler de kendilerini yenileme potansiyeline sahiptirler. Zarar gören kanserli hücre kendisini yenileyemez. Fakat kanserli hücrelerin yayılması vücutta oldukça hızlı seyretmektedir. Bunun için mutlaka tedavi edilerek kontrol altına alınması gerekmektedir.

Kemoterapi Nasıl Yapılır ?

Kemoterapi sürecini iki şekilde anlatabiliriz. Birincisi hastanın kemoterapi tedavisine hazırlanması, ikincisi kemoterapi tedavisinin uygulanması.

Hastanın Kemoterapi Tedavisine Hazırlanması; 

 • Kanser hastalıklarında verilen ilaçlar genellikle hastaya damar yolu açılarak verilmektedir. Hasta her seferinde damar yolu açılmasını istemezse, kateter ismi verilen bir tüp veya boynunda bulunan damarların birine port adı verilen bir aparat takılmaktadır.
 • Hastaya kemoterapi tedavisi başlanmadan önce, karaciğer fonksiyonları testi, böbrek fonksiyonları testi ve tam kan sayımı testleri yapılmaktadır. Kalp muayenesi de yapılmalıdır.
 • Kemoterapi tedavisi vücudun enfeksiyonlarla savaşmasını etkilemektedir. Bu sebeple hastanın diş enfeksiyonları varsa tedaviden önce diş muayenesi olması gerekmektedir.
 • Kemoterapi hastaların yumurta ve spermlerini de etkileyeceğinden öncesinde doktorların bilgi vermesi gerekmektedir. Bilgi sahibi olan hasta dilerse yumurta veya spermlerini dondurma talebinde bulunabilir. Bir diğer yan etki olan saç dökülmeleri için de hastanın kendisini hazırlaması gerektiği söylenmelidir.
 • Son olarak hastanın rutin yaşamına nasıl döneceği de konuşularak hazırlık aşaması tamamlanır.

Ardından hastaya kemoterapi tedavisi uygulanması başlamaktadır.

Hastaya Kemoterapi Tedavisinin Uygulanması ;

 • Kemoterapi ilaçları infüzyon adı verilen bir yöntem ile hastaya verilir. Yani serum içerisine konan ilaçlar, damar yolu açılarak hastaya verilir.
 • Kemoterapi ilaçları, kapsül veya tablet olarak hastaya ağız yolu ile de verilebilir.
 • Cilt altına yerleştirilen iğne şeklinde de kemoterapi ilaçları hastaya uygulanmaktadır.
 • Kemoterapi ilaçları hastada bulunan kanserli hücrelere doğrudan da verilmektedir.
 • Eğer tümörü ve kanseri besleyen damarlar varsa, ilaçlar bu damarlara da uygulanabilir.

Kemoterapi Ne Kadar Sürer ?

Kemoterapi 3 Kemoterapi Nedir Seviyeleri Nelerdir 20180406095134
Kemoterapi 9 Kemoterapi Nedir Seviyeleri Nelerdir 20180406095134

Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da süreç kişiye özel olmakla beraber değişiklik göstermektedir. Hastanın kendisi, kanserin türü, kanserin evresi gibi birçok etken bu süreyi değiştirebilir. 

Fakat genel olarak bakıldığında bazı kanser ilaçlarının uygulanma süresi 1-2 dakika kadar olurken, bazılarının uygulanması 2-5 gün arasında değişiklik göstermektedir. Doktorun kanser türüne göre verdiği karar ile ya tek ilaç ya da 2-4 ilaç birlikte kullanılabilir. 

İlaçların uygulanması ve hastanın dinlenme süresi toplam 1 kür demektir. Bu kürler en az 4 seans olmakla birlikte 1-2 yıla kadar uzayabilir. ilaçların veriliş şekli ise; üst üste birkaç gün, 7 günde bir, 15 günde bir veya 21-28 günde bir gibi olabilir.

Kemoterapi Gören Hasta Ne Kadar Yaşar ?

Kemoterapi süreci ve dozu hastaya ve kanser türüne göre değişiklik göstermektedir. Eski zamanlarda hastaların yaşama ihtimali çok düşükken, güncel teknoloji ile birlikte hastaların hayatta kalma oranı da oldukça yükselmiştir.

Her kanser aslında ölümcül değildir. İleri seviye kanserler kişiyi yaşamdan koparırken ilaç tedavisi ile bu süreç 1-2 yıla kadar uzar. Fakat bazı vakalarda, kanser hastalarının 5 yıldan fazla yaşadığı da görülmüştür.

Kanser hastası olan bireye buradan ömür biçmek doğru olmaz. Bu aşamada en net bilgiyi doktorlar vermektedir. En kısa zamanda yetkili kişilerle görüşüp muayene olduktan sonra aklınızda olan tüm sorulara hızlı ve doğru yanıtlar bulabilirsiniz.

1 Kür Kemoterapi Ne Kadar Sürer ?

Kemoterapi kanserli hücrelerin ilaçla tedavisine verilen addır. Bu işlemlerin dozu ve süresi kişiden kişiye ve hastalığa göre değişmektedir. 

1 kür kemoterapi ise şu şekilde seyretmektedir. Örneğin hasta bir hafta kemoterapi tedavisi alır. Doktor kanserli hücrelerle birlikte zarar gören temiz hücrelerin kendini toparlaması için 3 haftalık bir dinlenme süresi verir. Bu 4 haftalık süreç 1 kür demektir. 

Kemoterapi Sonrası Kan Değerleri Nasıl Yükselir ?

Kemoterapi alırken trombositlerde ve kırmızı ve beyaz kan hücrelerinde düşüş görülebilmektedir. Bunun sebebi ise kullanılan ağır ilaçlardır. Bu normaldir ve tedaviden sonra tekrar yükseltmek için doktor ile iletişimde olmak gerekir.

Vücut yoğun bir ilaç aldığı için, ilaç ile düzenlemeye gitmek istemeyen hastalar demir yönünden zengin olan gıdalarla beslenmelidir. Bunlar;

 • Kırmızı etler,
 • Tavuk ve hindi eti,
 • Ton balığı ve somon gibi balık etleri,
 • Yumurta,
 • Tofu ve soya fasulyesi, 
 • Kuru fasulye, mercimek, nohut, iç bakla, barbunya gibi protein ve demir yönünden zengin kuru baklagiller,
 • Fındık, ceviz,badem gibi yağlı tohumlar,
 • Taze sebze ve meyveler,
 • Yeşil yapraklı olan, nane, maydanoz, roka, ıspanak gibi sebzeler,
 • Tahin ve pekmez,
 • Kuru meyveler doktor kontrolünde tüketilmelidir.

Kemoterapi Neden 21 Günde Bir Verilir?

Kemoterapi, kanser tedavisinin önemli bir bileşenidir ve hastaların kanser hücrelerini yok etmek veya büyümelerini durdurmak amacıyla kullanılır. Kemoterapinin 21 günde bir verilme süreci, kanser hücrelerinin çoğalma döngüsünü ve sağlıklı hücrelere verilen zararı minimize etmek amacıyla belirlenir.

Kemoterapi ilaçları, kanser hücrelerini öldürmek veya büyümelerini yavaşlatmak için hızla bölünen hücrelere saldırır. Ancak aynı zamanda vücudun sağlıklı hücrelerine de zarar verebilir. Bu nedenle, kemoterapi seansları arasında bir iyileşme dönemi verilir. 21 gün süreci, kanser hücrelerinin en fazla duyarlı oldukları döneme denk gelmesi ve aynı zamanda vücudun toparlanma şansının artması amacıyla tercih edilir.

Her hasta farklıdır ve kemoterapi protokolleri kişiselleştirilir. Bazı durumlarda, kemoterapi farklı aralıklarla veya süreçlerle uygulanabilir. Doktorlar, hastanın kanser türü, evresi, genel sağlık durumu ve yan etkileri göz önünde bulundurarak en uygun tedavi planını belirler.

Sonuç olarak, kemoterapi seanslarının 21 günde bir verilmesi, kanser hücrelerine etki etme ve vücudun toparlanma şansını optimize etme amacıyla belirlenen bir standart değildir, ancak birçok kanser tedavi protokolünde yaygın olarak kullanılır. Hastaların doktorlarıyla işbirliği yaparak en uygun tedavi planını belirlemeleri önemlidir.

Kemoterapi Sonrası Ağrı

Kemoterapi, kanser tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir, ancak tedavi sırasında ve sonrasında bazı yan etkilere neden olabilir. Kemoterapi sonrası ağrı, bu yan etkilerden biri olabilir. Kemoterapi sonrası ağrı, çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

İlk olarak, kemoterapi ilaçları kanser hücrelerini hedeflerken aynı zamanda vücuttaki sağlıklı hücrelere de zarar verebilir. Bu nedenle, kemoterapi sonrası ağrı, vücuttaki doku hasarı veya iltihaplanma sonucu olabilir. Ayrıca, bazı kemoterapi ilaçları kemik iliği üzerinde etkili olabilir ve bu da kemik ağrılarına yol açabilir.

Kemoterapi sonrası ağrıyı yönetmek için doktorlar, ağrının nedenine bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri önerebilirler. Ağrı kesiciler, anti-inflamatuar ilaçlar, fizik tedavi veya diğer tedavi seçenekleri kullanılabilir. Tedavi, ağrının yoğunluğuna, süresine ve hastanın genel sağlık durumuna göre kişiselleştirilir.

Kemoterapi sonrası ağrı, hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir, bu nedenle ağrıya karşı açık iletişimde bulunmak ve doktor tavsiyelerine uymak önemlidir. Tedavi sırasında yaşanan ağrılar, doktorlar tarafından izlenmeli ve gerektiğinde uygun tedaviler uygulanmalıdır. Bu, hastaların kemoterapi tedavisi sırasında daha rahat bir deneyim yaşamalarına yardımcı olabilir.

Kemoterapi Sonrası Ağrılar Nasıl Giderilir ?

Kanser tedavisinde kullanılan radyoterapi ve kemoterapi yöntemleri kanser ağrılarını belli ölçüde azaltabilir. Fakat kemoterapi tedavisi görüldükten sonra olası yan etkiler içerisinde ağrılar da yer almaktadır.

Bu ağrılar genellikle kas ve kemiklerde oluşmaktadır. Bu durumda mutlaka hekiminiz ile iletişimde olmalı ve ağrı kesmek için önerdiği ilaçları kullanmalısınız.

Kemoterapi Yan Etkileri Ne Zaman Başlar ?

Kemoterapi, ciddi yan etkileri olan bir kanser tedavisi şeklidir. Kanser olan kişiler kemoterapi tedavisi aldıklarında, vücutlarında oluşacak en yaygın görülen yan etkiler ise şöyledir;

 • Mide bulantısı ve kusma,
 • İshal ve kabızlık
 • Saçların dökülmesi,
 • İştahın kesilmesi,
 • Yorgunluk belirtileri,
 • Yüksek ateş,
 • Ağızda oluşan yaralar,
 • Kas ve kemik ağrıları,
 • Ciltte oluşan morluklar ve kanama,

Bu en yaygın görülen yan etkiler genellikle ilk 24-48 saat içinde görülürken, 7-10 gün içerisinde de azalmaktadır. Fakat bazı yan etkilerin uzadığı da görülmüştür. Normal olmayan durumlarda veya yan etkilerin uzaması durumunda mutlaka doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz.

Kemoterapi Sonrası Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ?

Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi tedavisinin en yaygın görülen yan etkisi mide bulantısıdır. Hastaların ise en çok merak ettiği konulardan birisi de bu bulantının nasıl geçtiğidir. 

Kemoterapi sonrası oluşan bulantılar için, midenize iyi gelecek sıvı şeyler yemelisiniz. Meyve suları, örneğin elma suyu bulantınıza iyi gelecektir. Tuzlu krakerler, peynir veya tost yemek de mide bulantısını azaltıcı etkiler göstermektedir.

Kemoterapi Sonrası Bacak Ağrısı Nasıl Geçer ?

Kemoterapi alan kişilerde tedavi sonrası ilk 24-48 saat içerisinde yan etkiler görülmektedir. Bu yan etkilerin birisi de bacaklarda olan ağrılardır. İlaçların özellikle kas ve kemik yapısına etki etmesinden dolayı kas ve kemiklerde ağrılar sık görülmektedir.

Bu gibi durumların olmaması için kemoterapi sonrası beslenmenize oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Yiyeceğiniz kalsiyum ve protein bakımından zengin olan besinler vücudunuzun toparlanma sürecini hızlandıracaktır. Ağrıların şiddeti yüksek ise bu durumda doktorunuzla iletişime geçerek kendisinin önerdiği ağrı kesici ilaçlar yine ağrılarınızın dinmesine yardımcı olabilir.

Kemoterapi Sonrası Saçlar Kaşlar ve Kirpikler Ne Zaman Çıkar ?

Kemoterapi tedavisi gören hastaların saçları, kirpikleri ve kaşları tedavi sonrası dökülmeye başlayabilir. Bu dökülme kalıcı olmaz ve deri altındaki hücreler kendilerini yenileyerek tekrar saç oluşumu başlar. Bazı kemoterapi tedavileri dökülme yapmazken bazıları yapabilir. Bu durumun kalıcı olmayacağı unutulmamalıdır.

Fakat saç dökülmesine de hazırlıklı olmak gerekmektedir. Bu dökülmeler tedavi sonrasını takip eden 14 gün içerisinde başlar ve devamındaki 1-2 aylık süreçte artarak çoğalır. 

Dökülmeden sonra saçlar hemen uzamaya başlamayacağından, hastanın bu duruma hazırlıklı olması gerekmektedir. Vücuduna, hücreleri yenilemesi ve kemoterapi ilaçlarını yavaş yavaş dışarı atması için zaman tanıması gerekmektedir.

Kesin olmamakla birlikte, bazı hastaların saç uzayış zamanları baz alınarak aşağıda bir liste bulunmaktadır.

 • Kemoterapi tedavisinden sonra 2-3 hafta içerisinde belli belirsiz saçlar görülmeye başlar.
 • 1-2 ay içerisinde baş derisinde daha kalın saçlar oluşur.
 • 2-3 ay içerisinde baş üzerindeki saçların boyutu 2-3 cm’ye ulaşabilir.
 • 6 ay içerisinde 5-8 santim kadar saçlarda uzama görülebilir.
 • Bir yıl içerisinde ise daha dayanıklı olmakla beraber 10-15 santime ulaşır.

Kemoterapi tedavisinden önce sahip olduğunuz saçlara ulaşmanız ise bir kaç yılı alabilir.

Kemoterapiden Sonra Saç Ne Zaman Çıkar?

Kemoterapi tedavisi sırasında en sık karşılaşılan yan etkilerden biri saç dökülmesidir. Ancak saç dökülmesi, tedavi sona erdikten sonra genellikle geri döner. Kemoterapinin saç dökülmesine neden olma süreci kişiden kişiye değişebilir, ancak saç yeniden çıkmaya başlama zamanı da çeşitlilik gösterir.

Kemoterapi sonrası saç yeniden çıkmaya başlama süreci, tedavinin türüne, süresine ve vücudun bireysel tepkisine bağlıdır. Genellikle kemoterapi sona erdikten sonraki birkaç hafta ile birkaç ay içinde saç dökülmesinin yerine yeni saçlar çıkmaya başlar. Ancak bu süreç kişisel faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Yeni saç büyüdüğünde, bu saçlar genellikle ilk saç rengi veya dokusu ile farklı olabilir. Ancak zamanla, saçlar normale dönebilir. Saç yeniden çıkmaya başladığında, nazik bir saç bakım rutini izlemek önemlidir.

Sonuç olarak, kemoterapi sonrası saç yeniden çıkma süreci kişiden kişiye değişebilir ve tedavinin türüne bağlı olarak farklılık gösterebilir. Ancak saç genellikle tedavi sona erdikten sonra birkaç hafta ile birkaç ay içinde yeniden çıkmaya başlar, bu da hastalar için umut verici bir gelişmedir.

Kemoterapi Etkisi Ne Zaman Geçer?

Kemoterapi 5 Kemoterapi Nedir Header
Kemoterapi 10 Kemoterapi Nedir Header

Kemoterapi, kanser tedavisinde yaygın bir yöntemdir ve hastaların tedavi süreci boyunca bazı yan etkileri olabilir. “Kemoterapi etkisi ne zaman geçer?” sorusu, hastaların sıkça merak ettiği bir konudur. Ancak bu sorunun yanıtı, birçok faktöre bağlı olarak değişebilir.

Kemoterapi sonrası yan etkilerin ne zaman geçeceği, tedavi türüne, tedavi süresine, ilaçların türüne, hastanın genel sağlık durumuna ve yan etkilerin şiddetine bağlıdır. Bazı yan etkiler tedavi sonrası hemen hafiflerken, bazıları birkaç gün veya hafta sürebilir.

Örneğin, mide bulantısı ve kusma gibi yan etkiler, genellikle tedavi sonrası birkaç gün içinde azalır. Ancak saç dökülmesi veya yorgunluk gibi yan etkilerin düzelmesi daha uzun bir süreç gerektirebilir.

Kemoterapi sonrası yan etkilerin hafiflemesi için dinlenme, iyi beslenme ve doktorun önerdiği ilaçları kullanma önemlidir. Ayrıca, yan etkilerle başa çıkmak için doktorunuzun tavsiyelerini takip etmek de yardımcı olabilir.

Sonuç olarak, kemoterapi sonrası yan etkilerin ne zaman geçeceği kişiden kişiye değişebilir ve tedavinin türüne bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Hastaların doktorlarıyla yakın iletişimde olmaları ve tedavi sonrası iyileşme sürecini destekleyici önlemleri alması önemlidir.

Kemoterapi Tedavisi Fiyatları

Kemoterapi, kanser tedavisinin önemli bir parçasıdır ve hastalığın türüne, tedavi planına, ilaçların türüne ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak farklı fiyat aralıklarında olabilir. Kemoterapi tedavisi, çoğu ülkede sağlık sigortası veya kamu sağlık sistemi tarafından karşılanır. Bununla birlikte, hastaların kendi ceplerinden katkı payları veya ilaç maliyetleri olabilir.

Kemoterapi fiyatları, hastanın tedavi süreci boyunca alacağı ilaçların miktarına ve sıklığına bağlı olarak değişebilir. Ayrıca hastanın tedavi sırasında ihtiyaç duyduğu diğer tıbbi hizmetler ve testler de maliyeti etkileyebilir.

Hastalar, kemoterapi tedavisi öncesinde sağlık sigortalarını veya kamu sağlık hizmetlerini incelemeli ve hangi maliyetlerin karşılanacağını öğrenmelidir. Ayrıca, tedavi süreci boyunca ekstra maliyetlerin olabileceğini göz önünde bulundurmalıdır.

Sonuç olarak, kemoterapi fiyatları bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilir ve hastaların tedavi maliyetlerini öğrenmek ve planlamak için sağlık sigortaları veya sağlık hizmetleri ile iletişim kurmaları önemlidir. Bu, hastaların tedavi sürecini daha iyi yönetmelerine ve finansal açıdan daha rahat bir deneyim yaşamalarına yardımcı olabilir.

Türkiye’de Kemoterapi Tedavisi Fiyatları

Kanser tedavisinin başarıya ulaşarak sonuçlandığı ülkelerin başında Türkiye gelmektedir. Özellikle bazı Avrupa ülkelerinden daha gelişmiş bir teknolojiye sahiptir. Türkiye, teknolojik anlamda sıçramalar yaparak, birçok hastalığın tedavisinde kullanılmak üzere yöntem ve cihazlar geliştirmeye başlamıştır.

Bu sebeple kanser tedavisi gören hastalar için Türkiye’de tedavi olmak en önemli isteklerden bir tanesidir. Türkiye’de tedavi olan pek çok hasta, kanserli hücrelerin tamamından kurtularak evlerine özgür bir şekilde dönmektedirler.

Hastanelerde kullanılan cihazların ve yönemlerin gelişmiş olması, güler yüzlü doktor ve hasta bakıcıların bulunması gibi etkenler bu konuda Türkiye’yi tercih etme sebepleri arasında gösterilebilir. Türkiye’de görev yapan alanında uzman doktorlar soracağınız bütün sorulara, doğru ve hızlı bir şekilde cevap vererek sizleri rahat ettirmektedir.

Herkesin merak ettiği en önemli konulardan bir tanesi ise Türkiye’de kemoterapi fiyatları olmaktadır. Hastalığın türüne, gidilecek olan hastaneye ve uygulanacak tedavi ve yöntemlere göre fiyatlarda değişiklik olmaktadır. Sizler de fiyat konusunda net bir bilgi sahibi olmak için bizimle iletişime geçmelisiniz.