WhatsApp +90312 963 1400 [email protected]

Bursit Nedir ve Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bursit hastalığı çok duyulmuş hastalıklar arasında gelmez. Günümüzde sebebi bilinen ve tedavisi bulunan birçok hastalık bulunmaktadır. Sebebi bilinmeyen ve tedavi yöntemi bulunmayan hastalıklar için ise araştırmalar devam etmektedir. Hemen hemen her insan, hayatının bir döneminde değişik bir hastalıkla karşılaşmıştır. Özellikle fazla hareket eden ve spor yapan kişilerin karşılaştığı sorunlar çok daha farklıdır. Bu hastalıklardan birisi de bursit hastalığıdır. Kiminin adını duyup bildiği kiminin ise bu hastalık nedir dediği Bursit Nedir ve Belirtileri Nelerdir ? Nasıl Tedavi Edilir ? gelin birlikte öğrenelim.

Bursit Nedir ?

İnsan vücudunun kemik ve kas yapısının arasında yer alan küçük kesecikler bulunur. Bu keseciklerin içerisi ise sıvı doludur. Bu sıvının görevi eklem yerlerindeki kemiklerin birbirlerine sürtünmesini önlemektir. Özellikle diz, dirsek, omuz bölgelerinde bulunan bu keseciklerin içerlerinini iltihaplanması bursite neden olmaktadır. Kısaca Bursit Nedir ? sorusunun cevabı bu şekilde olmaktadır.

Genellikle ani hareket yapanlarda, masa başı çalışanlarda, sürekli öne doğru eğilerek iş yapmak zorunda kalanlarda, sporcularda meyda gelmektedir. Diz, omuz, kalça, dirsek, bilek bölgelerinde meydana gelen bursit şiddetli ağrılara sebep olabilir.

Tendinit Nedir ?

Genellikle bursit ile karıştırılan tendinit rahatsızlığı, bursitden çok farklı şekilde ortaya çıkmaktadır. Bursit kemik uçlarının birbirine sürtmesini engelleyen içi sıvı dolu keseciklerde meydana gelen iltihaplanma şeklinde görülmektedir. Tendinit Nedir ? sorusunun cevabı ise şu şekilde verilebilir. Kasları kemiklere bağlayan, kemiklerden daha yumuşak ve kıkırdak yapıda olan dokunun adına tendon denmektedir. Bu tendonlarda meydana gelen iltihaplanma ise tendinit adını almaktadır. 

Genellikle dirsek, bilek, ve uyluk bölümlerinde meydana gelirken, tendinit her yaşta insanda oluşabilmektedir. Genellikle risk grubu aktif spor yapan kişilerdir.

Bursit Belirtileri Nelerdir ?

Herkes tarafından merak edilen Bursit Belirtileri Nelerdir ? sorusuna cevap verecek olursak eğer, bursitin oluştuğu yere göre belirtilerde değişiklik görülmektedir. Örneğin, kalçada, omuzda, dizde, dirsekte meydana gelen bursitler birbirinden farklı bölgeleri etkilediği için belirtiler de bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Bulunduğu yere göre genel olarak meydana gelen belirtiler ise şu şekilde sıralanabilir.

 • Hareket ederken ağrı oluşması,
 • Basınç sebebiyle ağrı oluşması,
 • Bursit hastalığının meydana geldiği kısımda şişme hassaslaşma durumu,
 • Hareket güçlüğü ve kısıtlanma,
 • Bursitin sebep olduğu enfeksiyon oluşması sebebiyle kişide oluşan yüksek ateş,
 • Bursitin meydana geldiği kısımda ısı artışı ve kızarıklık olma durumu,

gibi belirtiler meydana gelebilir. Bu belirtileri erken fark edip doktora gidilmesi için kişinin kendisini ve vücudunu iyi tanıması gerekmektedir. Ortaya çıkan anormal durumlar hemen fark edilir ve tedavi sürecine başlanırsa, bu süreç çok daha kolay ilerlemektedir.

Bursit Tanısı Nasıl Konur ?

Her hastalıkta olduğu gibi fiziki yapıyı ve kemikleri ilgilendiren hastalıklarda da erken teşhis ve tedavi, bu süreci daha kolay geçirmeye ve atlatmaya yardımcı olmaktadır. Genellikle kendisini iyi tanıyan kişilerin, meydana gelen belirtilerin ardından doktor randevusuna gitmesi kaçınılmazdır. Peki Bursit Tanısı Nasıl Konur ? sizler için şu şekilde açıklayabiliriz.

Kişi meydana gelen bir takım belirtilerin ardından doktor kontrolüne gitmektedir. Kontrol sırasında doktor hem fiziki muayene yapar hem de hastanın sağlık öyküsünü dinler. Ardından gerekli hallerde kan tahlilleri, MR görüntüleme yöntemi, Röntgen görüntüleme yöntemi gibi seçeneklerle tanı koyar.

Bursit Nasıl Tedavi Edilir ?

Bursit tedavisi genellikle istirahatlerden oluşmaktadır. Erken dönemde tanısı konulan ve tedavisine başlanan bursit, enfeksiyonun geçmesi ve ağrıların azalması adına, antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar ile tedavi edilmeye çalışılır. Bu ilaçların doktor kontrolünde ve düzenli olarak kullanılması iyileşme adına atılacak en önemli adımlardan bir tanesidir.

Genellikle istirahat öneren doktorlar bölgedeki basıncın azalmasını da amaçlamaktadır. Tedavi şekilleri, yöntemleri ve süresi bursitin oluştuğu bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Eğer tedavi olumlu olarak ilerlemiyorsa bu durumda uzman fizik tedavisine veya cerrahi tedaviye başvurmaktadır.

Bursitin tedavisine geç kalınması veya yapılmaması gibi durumlarda ise, enfeksiyon büyüyerek daha geniş alana yayılmaktadır. Kana da karışan enfeksiyon ve iltihap diğer organları tehdit edebilir. Bu sebeple erken evrede tedavi sürecine başlanması gerekir. Bursit Nasıl Tedavi Edilir ? kısaca bu şekilde cevaplanabilir.

Bursit Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Genellikle en son çare olarak ele alınan cerrahi yöntemlerden önce, tedavi istirahat ve ilaçlarla gerçekleştirilmektedir. Bu tedavi yöntemlerinden gereken sonuç alınamadığı takdirde doktor cerrahi yönteme başvurmaktadır.

Öncelikle hastanın genel sağlık taraması yapılmakta ve geçmiş sağlık öyküsü dinlemektedir. Ameliyata engel bir durum var ise müdahale tekrar gözden geçirilebilir. Ameliyatın ardından hastalarda büyük ölçüde iyileşme gözlenir. Sonrasında meydana gelen şişlikler ve ödem için buz uygulaması yapılabilir. Ameliyatın ardından bir takım ağrılar oluşabilir. Bu ağrılar ise doktorun reçete edeceği ilaçlar ile kontrol altına alınır. Bursit Ameliyatı Nasıl Yapılır ? kısaca bu şekilde açıklanabilir.

Bursit Egzersizleri Nasıl Yapılır ?

Herkes tarafından en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de Bursit Egzersizleri Nasıl Yapılır ? sorusudur. Unutulmamalıdır ki her hastalık kişiye özeldir ve her bireyin vücudu, hastalık aynı olsa bile tepkileri farklı vermektedir. Bu sebeple buradan net bir egzersiz tarifi vermek doğru olmayacaktır. Eğer net olarak tanısı konulmuş bursit hastalığınız var ise, doktorun da önerisi ile uzman fizyoterapistler ile görüşerek egzersiz sürecinizi günlük yaşantınıza dahil edebilirsiniz.

Türkiye’de Bursit Tedavisi Fiyatları

Türkiye sağlık alanında yaptığı yatırımlar ile bünyesinde büyük ve tam donanımlı hastaneleri barındırmaktadır. Ayrıca yine bünyesinde yetiştirdiği uzman ve tecrübeli doktorları ile yerli ve yabancı kişilere sorunsuz sağlık hizmeti vermektedir. Verilen sağlık hizmetlerinin büyük bir çoğunluğu üstün başarı oranı ile tamamlanmaktadır. Bu başarı oranını duyan yabancı ülke vatandaşları ise, kendi ülkelerinde bulamadığı tedaviyi Türkiye’de gerçekleştirmek istemektedir. Bu sebeple tatil turizminin yanı sıra sağlık turizmi konusunda da Türkiye oldukça gelişme kaydetmiştir.

 • Tedavilerin üstün başarı ile tamamlanıyor olması,
 • Hastanelerin büyük, temiz, konforlu, ferah, teknolojik olarak tam donanımlı ve tedavi yöntemleri bakımından bilimsel yöntemler içermesi,
 • Doktorların alanında uzman, tecrübeli, güler yüzlü, empatik düşünebilen ve şefkali kişiler olması,
 • Yine aynı şekilde iyi eğitim almış hemşirelerin alanında uzman ve yüksek tecrübeleri ile görev yapıyor olması,
 • Türkiye’nin coğrafi konumu sebebiyle ulaşım ve transfer sürecinin kolay olması,
 • Hasta ile ilgilenen aracı firma personeli de dahil olmak üzere tüm personelin anlayışlı ve misafirperver olması,
 • Vimfay sağlık hizmetleri kuruluşunun davet mektubu ile vize işlemlerinde kolaylık sağlıyor olması,
 • Tedavi sürecinde Vimfay sağlık hizmetleri kuruluşunun tercüman desteği sağlıyor olması,
 • Türkiye’nin tatil imkanları ile dolu olması,
 • Tedavi süreci, tanılama süreci, yeme, içme, barınma, giyinme, tatil gibi ihtiyaçların uygun fiyata olması,

gibi nedenler diğer tercih sebepleri arasında gösterilebilir. Ülkemize tedavi için gelmeden önce yabancı vatandaşların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de Türkiye’de Bursit Tedavisi Fiyatları olmaktadır. Fakat her hastalık kişiye özeldir. Bu sebeple buradan net bir fiyat bilgisi vermek doğru olmayacaktır. Hastalığın türü, evresi, ilerleme şekli, bursitin nerede meydana geldiği, tanılama süreci, tanılama yöntemleri, tedavi süreci, tedavi yöntemleri gibi pek çok etken fiyat konusunu doğrudan etkilemektedir. Bu sebepler doğrultusunda net fiyat bilgisine ulaşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca Türkiye’ye tedavi olmak amacıyla bizim aracılığımız ile gelmeniz halinde, bizim tarafımızdan konsolosluğa gönderilen davet mektubu ile vize başvuru işlemlerinizi kolaylaştırabiliriz.

Sonuç

Sonuç olarak toparlamamız gerekirse, eklem yerlerinde bulunan kemiklerin birbiri ile sürtünmesini engelleyen içi sıvı dolu keseciklerin iltihap kapması durumuna bursit adı verilir. Bir takım belirtiler ile meydana gelen bu hastalık genellikle kalça, diz, dirsek, omuz, bilek gibi eklem yerlerinde oluşur. Tedavisi dinlenerek, egzersiz yaparak ve ilaçlarla yapılırken, tedaviye cevap alınamadığı durumlarda cerrahi müdahaleye başvurulabilir

Bu süreç içerisinde bizim amacımız ise, hastaları uzman ve tecrübeli doktorlar ile buluşturup, tedavi sürecinin sorunsuz geçmesini sağlamaktır. Tedavinin ardından hastalarımız sağlıklı ve mutlu bir şekilde ülkelerine tekrar yolcu edilir. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Source :

Yorum yapın