WhatsApp +90312 963 1400 [email protected]

Buerger Hastalığı

Buerger hastalığının nedeni tam olarak teşhis edilebilmiş değildir. Dünya üzerinde meydana gelen bazı hastalıkların nedeni henüz bilinmemekle birlikte araştırmalar son hızla devam etmektedir. Fakat ilk olarak 1908 yılında tanımlanan bir hastalığın nedeni kısmi olarak bilinmektedir. Bu hastalığın adı Buerger hastalığıdır. Sigara kullanımının bu hastalığın ortaya çıkmasının sebep olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Fakat sigaranın vücutta nereyi ve hangi madde ile etkilediği bilinmemektedir. Bu hastalığı bilmeyenler için Buerger Hastalığı nedir, tedavisi nelerdir, belirtileri nelerdir gibi birçok başlığı inceleyerek açıklamaya çalışacağız.

Buerger Hastalığı Nedir ?

Genellikle 20-50 yaş aralığındaki erkek bireyleri etkileyen bir hastalık olan buerger hastalığı, damarlarda mikropsuz, sigara kullanımına bağlı olarak iltihaplanmalara yol açmaktadır. Bu iltihaplanmalar bir süre sonra özellikle el ve ayaklardaki damarlarda tıkanıklık yaratmaya başlar.  Tedavi seçeneği olarak sigaranın bırakılması ilk şarttır. Fakat sigara bırakılmadığı takdirde el ve ayaklarda uzuv kesilmesine kadar ilerleyen tedavi yöntemlerine mecbur kalınabilir.

Net olarak tedavi şekli bulunmuş olmasa bile tedavi amacıyla atılacak ilk ve en önemli adım sigara ve tütün kullanımının bırakılmasıdır. Buerger Hastalığı Nedir sorusu kısaca bu şekilde cevaplanabilir.

Buerger Hastalığının Belirtileri Nedir ?

 • Ellerde uyuşma,
 • Ayaklarda uyuşma,
 • Parmaklarda uyuşma,
 • Ellerde soğukluk oluşması,
 • Ayaklarda soğukluk oluşması,
 • Ellerde solukluk oluşması,
 • Ayaklarda solukluk oluşması,
 • Aktif olunduğu zaman, yani yürürken ağrı meydana gelmesi,
 • İlerleyen vakalarda, ellerde ve ayaklarda açık yaraların oluşması,
 • Kangren oluşması,

gibi belirtiler, Buerger Hastalığının Belirtileri Nedir sorusunun cevabı olabilir.

Buerger Hastalığı Nedenleri Nelerdir ?

Genellikle nedeni biliniyor gibi görünse de buerger hastalığının tam olarak nedeni bilinmemektedir. Yani Sigara ve tütün kullanımın bu hastalığı tetiklemesi ile meydana gelen hastalığın, sigaranın hangi bölgeyi etkilemesinin ardından meydana geldiği bilinmemektedir. Buerger Hastalığı Nedenleri Nelerdir diye bakıldığı zaman bilinen ve başlıca olan en önemli nedeni tütün kullanımıdır. Soğuğa maruz kalınması, yaş, cinsiyet gibi etkenler de bu hastalığı tetikleyebilir. 

Buerger Hastalığı Başlangıcı

Buerger Hastalığı Başlangıcı genellikle kişilerin el ve ayak bakımlarını yapmak için tırnak kesmesi ile başlar. Tırnak kesme işleminin ardından meydana gelen yaralar iyileşmez ve zamanla büyümeye başlar. Tanısı ve tedavisi yapılmadığı takdirde veya geç teşhis edilip tedaviye başlandığı takdirde daha kötü sonuçlar doğurabilir. Özellikle tedavinin ilk basamağı olan sigara bırakma işlemi gerçekleştirilmezse uzuv kaybı yaşanabilir.

Buerger Hastalığı Kimlerde Olur ?

 • Sıklıkla 20-50 yaş grubu arasında,
 • Sigara içenlerde,
 • Çoğunlukla erkeklerde,
 • Sıklıkla soğuğa maruz kalan kişilerde,
 • Sosyo Ekonomik açıdan düşük seviyede yaşayan insanlarda,
 • Kötü beslenme alışkanlığı olan kişilerde,
 • Hepatit B sarılığı geçirmiş kişilerde,
 • Fibrinojen yüksekliği olan kişilerde,

bu hastalık meydana gelebilir. Buerger Hastalığı Kimlerde Olur kısaca bu şekilde açıklayabiliriz.

Buerger Hastalığının Teşhisi Nasıl Konulur ?

Buerger Hastalığının Teşhisi Nasıl Konulur sorusu sorulduğunda, bu hastalığın teşhisinde kullanılan net bir tanılama yönteminin olmadığını görüyoruz. Yani bir takım belirti ve şikayetlerin ardından doktor kontrolüne giden kişilere bazı rutin muayene, test ve tetkikler yapılmaktadır. Genel olarak görüntüleme yöntemleri ve kan testlerine başvurulur. Uzuvlarda meydana gelen soluk renk ve soğukluk durumu da teşhis konulması açısından önemli detaylardır.

Buerger Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Net olarak bir tedavisi olmamakla birlikte tedavi sürecindeki ilk adım sigara ve tütün kullanımını tamamen bırakmak ve içilen ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmaktır. Doktorun reçete ettiği ilaçlar ile bölgede tekrar kan akışı sağlanması amaçlanmaktadır. Bazı durumlarda bypass ile hastalığın ilerlemesi durdurulmaktadır. Ayrıca ilerleyen vakalarda kangren olan uzuvların kesildiği de görülmüştür. Buerger Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır kısaca bu şekilde açıklanabilir.

Buerger Hastalığı Hangi Bölüm Bakar ?

Buerger Hastalığı Hangi Bölüm Bakar diye merak edildiği zaman, bu hastalıkla kalp ve damar doktorlarının ilgilendiğini görüyoruz. Buerger hastalığından şüphe ediyorsanız ve bazı belirtileri yaşıyorsanız hastanelerin kalp ve damar hastalıkları bölümüne gidip muayene olmanız gerekmektedir.

Türkiye’de Buerger Hastalığı Tedavisi Fiyatları

Türkiye büyük küçük birçok hastalığın tedavisini üstün başarı oranı ile gerçekleştirmektedir. Özellikle yabancı vatandaşların kendi ülkelerinde tedavisini bulamadığı hastalıklarını, Türkiye’de tedavi ettirdiklerini ve sağlıklı bir şekilde ülkelerine geri döndüklerini görebiliyoruz. Gerek tedavi sürecinin yüksek oranda olumlu sonuçlanması gerek ülkeye girişlerde ve seyahatlerde sorun yaşanmaması gibi durumlar tercih sebepleri arasında gösterilmektedir. Bir diğer tercih sebeplerini ise sizlere şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Coğrafi konum sebebiyle her ülkeden ulaşımın kolay olması,
 • Bizim tarafımızdan gönderilen davet mektubu ile vize işlemlerinin daha kolay olması,
 • Hastanelerin büyük ve tam donanımlı olması,
 • Tanı ve tedavi yöntemlerinin bilimsel olması,
 • Doktorların alanında uzman ve tecrübeli olması,
 • Hemşirelerin alanında uzman ve tecrübeli olması,
 • Hastalar ile ilgilenen aracı firma da dahil olmak üzere tüm sağlık personelinin güler yüzlü ve yardımsever olması,
 • Tanı, tedavi, barınma, yeme, içme, tatil gibi imkanların uygun fiyata karşılanıyor olması,

gibi etkenler diğer tercih sebepleri arasında gösterilebilir. Ülkemize gelmeden önce, yabancı vatandaşların Türkiye’de Buerger Hastalığı Tedavisi Fiyatları hakkında araştırma yaptığını biliyoruz. Fakat bu aşamada net bir fiyat bilgisi vermek doğru olmayacaktır. Zira her hastalık kişiye özeldir. Yapılacak olan tanılama ve tedavi yöntemleri, tedavi süresi gibi birçok etken fiyatları doğrudan etkilemektedir. Fiyat konusunda ayrıntılı bilgi için bizi arayarak iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca Buerger Hastalığı Tedavisi için Türkiye’ye bizim aracılığımız ile gelmeniz halinde, bizim tarafımızdan konsolosluğa gönderilen davet mektubu ile vize işlemlerinizi kolaylaştırabiliriz.

Sonuç

Sonuç olarak toparlamamız gerekirse, özellikle sigara içen kişilerde damar tıkanması sonucu meydana gelen buerger hastalığı uzuv kayıplarına neden olabilir. Tedavi aşamasında atılacak olan en önemli adım sigara kullanımını bırakmak ve sigara içilen ortamlardan uzak durmak olacaktır. Birçok belirtisi bulunan bu hastalık genellikle erkeklerde ve 20-50 yaşları arasında sigara yüzünden meydana gelmektedir. Tedavi için kalp ve damar hastalıkları bölümüne başvurulması gerekmektedir.

Tedavi sürecinde ise bizim amacımız, hasta ile doktoru bir araya getirerek tanılama ve tedavi sürecinini sorunsuz ilerleyip sona ermesinin ardından misafirlerimizi sağlıklı bir şekilde evlerine göndermektir. Ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yapın