WhatsApp +90312 963 1400 [email protected]

Apikal Rezeksiyon Nedir, Belirtileri, Türkiye’de Apikal Rezeksiyon Tedavisi

Ağız bakımı son derece önemlilik ve devamlılık arz eden kişisel bakım alanlarından bir tanesidir. Bu bakımın yeterli oranda sağlanamaması halinde dişlerde çürükler meydana gelmektedir. Bu çürüklerin içerisinde yer alan kötü bakteriler belli bir zaman zarfından sonra diş köküne etki edebilir.Bu etki sonucunda meydana gelen diş kökü iltihaplanması kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyecek güce sahiptir. Bu rahatsızlığı ise gidermek amacı ile kanal tedavisi uygulanır. Fakat bazı durumlarda bu kanal tedavisi yetersiz kalmaktadır. Bu aşamada ise Apikal Rezeksiyon adı verilen bir cerrahi işlem devreye girer. Peki Apikal Rezeksiyon Nedir, Tedavisi nasıl yapılır yazımızda yanıt bulacaktır.

Apikal Rezeksiyon Nedir ?

Apikal rezeksiyon, dişin kök uçlarında meydana gelen iltihaplı yapının cerrahi işlem yöntemi ile temizlenip çıkarılması işlemidir. Kısaca Apikal Rezeksiyon Nedir sorusunun yanıtı böyle olmaktadır. 

Diş bakımının yetersiz olduğu durumlarda ağız içerisinde bakteri üreyerek diş çürüklerine neden olabilir. Bu çürüklerin ilerleyerek köklere ulaşmasının ardından, bu sıkıntı kanal tedavisi ile çözülebilir. Kanal tedavileri birçok hastaya uygulanıp olumlu sonuçlar alınsa da birçok hastada işe yaramayabilir. Bu aşamada ise kök uçlarının cerrahi operasyon ile iltihap ve enfeksiyonlardan temizlenmesi gerekir. Buna da Apikal Rezeksiyon adı verilir.

Apikal Rezeksiyon Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Apikal rezeksiyon yani kök ucu tedavisi kişilere yapılan lokal anestezi etkisi ile yapılmaktadır. Bu sayede ameliyat sırasında hasta ağrı veya acı hissetmemektedir. Ortalama 30 dakika kadar sürmektedir. Diş kökünde yapılan enfeksiyon temizliğinin ardından bölgeye dikiş atılarak kapatılır. Doğru ve tecrübeli ellerde yapılan kök ucu ameliyatı başarılı bir şekilde geçerek, bir süre sonra enfeksiyon geçmektedir. Daha sonra bölgede kendi kendine kemik oluşması beklenir. Apikal Rezeksiyon Ameliyatı Nasıl Yapılır sorusuna bu şekilde yanıt verilebilir.

Apikal Rezeksiyon Ameliyatı Hangi Durumlarda Uygulanır ?

Apikal Rezeksiyon Ameliyatı Hangi Durumlarda Uygulanır şu şekilde açıklayabiliriz.

 • Diş köklerinde meydana gelen kist oluşumlarında,
 • Kanal tedavisinin başarısız olduğu zamanlarda,
 • Kanal tedavisi yapılırken bir aletin kırılması ve bu parçanın oradan alınmasının gerektiği durumlarda,
 • Diş kökü kemiğinin en az üçte birinin kırılması durumunda,

Apikal Rezeksiyon tedavisi yapılmaktadır.

Apikal Rezeksiyon Ameliyatı Bütün Dişlere Uygulanabilir Mi ?

Apikal Rezeksiyon Ameliyatı Bütün Dişlere Uygulanabilir Mi sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir. Hastanın ağız ve çene yapısı uygunsa ve doktor gerekli görürse bu ameliyat her dişe uygulanabilir.

Apikal Rezeksiyon İşleminden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Apikal Rezeksiyon İşleminden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir ;

 • Ameliyatın ardından diş tamponu hemen kaldırılmamalıdır. Bu sayede gereksiz kanamaların önüne geçilir.
 • Ameliyatın ardından en az 2 saat bir şey yenilip içilmemelidir.
 • Ameliyatın ardından yemek yeme veya bir şey içme zamanı geldiğinde tüketilen besinlerin veya içeceklerin ılık olmasına özen gösterilmelidir.
 • Sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Sert yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Katı gıdaların tüketilmesi için anestezi etkisinin tamamen geçmesi beklenmelidir.
 • Şişlik meydana gelirse buz uygulaması yapılabilir.
 • Uygulanan buz yöntemi dışarıdan olmalıdır. Bir gün süre ile yapılabilir ve on dakika ara ile uygulanmalıdır.
 • Ameliyattan sonra anestezi etkisinin geçmesi ile meydana gelen ağrılar, doktorun verdiği ilaçlar ile kontrol altına alınabilir.
 • Ağız bakımına dikkat edilmelidir.
 • Ameliyat edilen bölgenin temiz tutulması önemlidir.

Apikal Rezeksiyon Başarı Oranı Nedir ?

Apikal Rezeksiyon Başarı Oranı Nedir diye sorulduğunda, yapılamayan ve yeterli gelmeyen kanal tedavisinin ardından iyileşme oranı oldukça fazladır.

Apikal Rezeksiyon Sonrasında Ağrı

Apikal Rezeksiyon Sonrasında Ağrı oluşması anestezi etkisinin geçmesi ile başlayabilir. Bir operasyon geçirdiğinizi unutmamanız gerekmektedir. Bunun sonucunda meydana gelen ağrı, şişlik, morarma gibi belirtiler oldukça normaldir. Doktorun reçete ettiği ilaçlar ile ağrı kontrol altına alınabilir. Fakat size normal gelmeyen durumlar söz konusu ise doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Apikal Rezeksiyon Sonrası Şişlik Ne Kadar Sürer ?

Genellikle ameliyatın ardından oluşan şişlik yaklaşık olarak 2-3 gün sürmektedir. Bu şişliğe dışarıdan buz uygulaması yapılabilir. Apikal Rezeksiyon Sonrası Şişlik Ne Kadar Sürer sorusunun yanıtı bu şekilde olabilir. Ameliyatın ardından reçete edilen ilaçların zamanında kullanılması olası olumsuz etkileri azaltabilir.

Türkiye’de Apikal Rezeksiyon Tedavisi Fiyatları

Diş tedavileri alanında da Türkiye başarılı yöntemler ile kişileri bulundukları olumsuz durumdan kurtarmaktadır. Bu sayede başarı ve memnuniyet oranı yükselen Türkiye’deki tedavi yöntemlerinin, yabancı vatandaşlar tarafından tercih edildiği görülmektedir. Bu tercih sebepleri kısaca şöyle açıklanabilir.

 • Hastanelerin geniş, temiz ve tam donanımlı olması,
 • Doktorların alanında uzman ve güler yüzlü olması,
 • Hastalarla ilgilenen tüm personelin misafirperver ve yardımsever olması,
 • Hastalıkların tedavisinde modern tedavi yöntemlerinin kullanılması,
 • Tedavi ve diğer tüm ihtiyaçların uygun fiyata karşılanıyor olması,

Tercih sebepleri arasında gösterilebilir.

Türkiye’de Apikal Rezeksiyon Tedavisi Fiyatları ise herkes tarafından merak edilen konular arasındadır. Fakat net bir bilgi vermek doğru değildir. Çünkü yapılan tanı ve tedavi yöntemlerinin kişiye özel olması bu fiyatlarda değişikliğe sebep olmaktadır. Aklınızda yer alan soruların yanıtları ve fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca Türkiye’ye bizim aracılığımız ile gelmeniz halinde, bizim tarafımızdan konsolosluğa gönderdiğimiz davet mektubu ile vize işlemlerinde kolaylık oluşturabiliriz.

Yorum yapın