Anoreksiya Nedir, Belirtileri Ve Türkiye'De Anoreksiya Tedavisi

Anoreksiya Nedir, Belirtileri ve Türkiye’de Anoreksiya Tedavisi. Anoreksiya,  bakıldığı zaman yeme bozukluğu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişilerin özellikle ergenlik döneminde yakalandıkları bu psikolojik sorun kişinin bedenini de etkilemektedir. Kilo alırım kaygısı ile yemek bozukluğu yaşayan, az yiyen veya hiç yemek yemeyen kişiler tedavi edilmezse sonu ölüme kadar giden bir hastalığa maruz kalırlar. Anoreksiya Nedir, Tedavisi nasıl yapılır yazımızın devamında ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz.

Anoreksiya Nervoza Nedir ?

Anoreksiya Nervoza bir yeme bozukluğudur. Altında kilo alırım kaygısı yatmaktadır. bu sebeple kişiler yemek yemekten kaçınırlar. Bununla beraber az uyuyan ve sık hareket eden bireylerde aşırı kilo kaybı görülmektedir. Bu hastalık kişileri hem bedenen hem de ruhen hasara uğramaktadır. Son derece tehlikeli ilerleyen Anoreksiya Nervoza modern çağın hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Özellikle ergenlik dönemindeki kızlar ve genç yetişkinlerde görülen bu hastalık ebeveynleri de oldukça korkutmaktadır. Anoreksiya Nervoza Nedir sorusunun kısaca yanıtı bu şekilde olabilir.

Genellikle psikolojik rahatsızlık olarak başlayan bu hastalıkta bireyin korkulu rüyası kilo almaktır. Hatta yıllar önce bir danışan danışmanına, kilo alma korkusu ile posta pulu bile yalamadığını söylediği görülmüştür. Bu psikolojik rahatsızlık ileri boyutlara ulaştığı zaman, kişilerin ani ve aşırı kilo vermesi sonucunda, kemiklerde erime, kalp ve böbrek rahatsızlıkları sebebiyle sonucun ölüme kadar gittiği de bilinmektedir.

Anoreksiya Nervoza Belirtileri Nelerdir?

İnsan vücudunda oluşan rahatsızlıklar bir takım belirtilerle gelirler. Bu belirtiler kişilere mesaj olarak adlandırılabilir. Sıkıntıya düşen vücudun, bende bir problem var deme şekli, gösterilen belirtilerdir. Peki modern çağın hastalığı olan Anoreksiya Nervoza Belirtileri Nelerdir gelin birlikte öğrenelim.

 • Kişinin yemek yemeyi reddetmesi ile birlikte aşırı kilo kaybı belirtisi,
 • Aşırı yemek yiyip, pişmanlık hissiyle yemeği kusma belirtisi,
 • Anoreksiya nervoza olan kişinin vücudunda kıllanmaların meydana gelmesi,
 • Öncelikle psikolojik sorunlar ile başlayan bu durum sebebiyle kişinin sürekli depresyonda ve endişeli durum içerisinde olması,
 • Kişinin uykusuzluk yaşaması,
 • Aşırı kilo takıntısı sebebiyle yemek yememe eylemi beraberinde sürekli ve ağır sporlar yapması,
 • Kişinin kilo almaktan aşırı korkması,
 • Sürekli kilolu olduğunu düşünmesi,
 • Aklında olan tüm düşüncelerin ve arkadaşlarıyla ettiği muhabbetlerin sürekli kilo ile alakalı olması,
 • Kadın olan bireylerde en az 3 ay olmak üzere regl olamama hali,
 • Midede ağrı ve kramplar, ishal veya kabız olma durumu,
 • Cilt ve saçlarda sıkıntılar meydana gelmesi,
 • Yemekten sonra gelen kusma hissi ve kusmanın ardından, ağızda biriken asidin diş çürüklerine yol açması,

Anoreksiya Nervoza Nedenleri Nelerdir ?

Anoreksiya Nervoza Nedenleri Nelerdir özellikle ebeveynler tarafından oldukça merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Genellikle birçok dış etkenin birleşmesiyle oluşan psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu hastalığa neden olan bazı nedenleri sizler için şu şekilde açıklayabiliriz.

 • Kişinin aile öyküsünde anoreksiya veya bulimia nervoza gibi hastalıkların bulunması,
 • Kişilerin dans, bale gibi dış görünüşün önemli olduğu ve bedenle alakalı yaptığı işinin olması,
 • Zayıf olanın daha güzel göründüğü algısını empoze eden sosyal baskılar,
 • Kişinin yaşadığı stres,
 • Ağır travmalar atlatılması,
 • Ergenliğe girmenin verdiği kafa karışıklığı,

gibi nedenler bu hastalığa neden olabilir.

Anoreksiya Nervoza Tanısı Nasıl Konur ?

Kişinin yeme bozukluğu ve şiddetli kilo kaybı sebebiyle doktora başvurmasının ardından, doktor hastadan birkaç test istemektedir. Yapılan bu testlerin amacı kilo kaybına neden olan başka hastalıkların var olup olmadığını öğrenmektir. Anoreksiya Nervoza Tanısı Nasıl Konur bakacak olursak eğer, doktor öncelikle hastayı fiziki muayene eder. Boy ve kilo durumu ölçülür. Kişinin nabzı, tansiyon durumu, vücudunun ısısı gibi ciddi belirtiler muayene edilir. En çok etkilenen bölge olan, kalp, karaciğerler ve karın bölgesinde incelemeler yapılır. Ciltte ve tırnaklarda deformasyonun meydana gelip gelmediği araştırılır.

Yapılan bir takım test ve fiziki muayenenin ardından kişi ile muhabbet ederek soru sorma aşaması başlar. Anoreksiya Nervoza tanısı konduktan sonra kişinin hem tıbbi hem de psikolojik tedavi alması önerilir.

Anoreksiya Nervoza Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Anoreksiya Nervoza özellikle gelişme çağında olan ve aklı karışan ergenlik dönemindeki kızlarda daha fazla görülmektedir. Kozmetik sektörününü kişilere empoze ettiği moda anlayışı bu bireylerin boyunu, kilosunu, görünüşünü sevmediği, güzel olmak için illaki zayıf olması gerektiği inancını kabul etmelerini sağlamaktadır. Bu sebep yüzünden kilosuna dikkat etmek ve diyet yapmak düşüncesi ile başlayan bu sorun kendisini anoreksiya nervozaya çevirir ve kişinin yaşamı olumsuz etkilenir. Peki Anoreksiya Nervoza Tedavi Yöntemleri Nelerdir  gelin birlikte bir göz atalım.

Bu hastalık genellikle ciddi boyutlara geldiği zaman hastaneye başvurulur. Çünkü hasta açısından olanlar normaldir ve kendisi hala şişman görünmektedir. Bu sebeple tedavi sürecinde uzman doktorlar, diyetisyenler ve psikologlar ekip halinde çalışarak kişiyi normal yaşama adapte etmeye çalışırlar. Eğer kişi kilosunun %30 ve fazlasını kaybettiyse tedavi hastane koşulları altında gerçekleştirilir. Hastaneye yatırılan hastanın hem genel sağlık durumu, hem beslenmesi hem de psikolojik olarak iyileşmesi kontrol edilerek tedaviye başlanır. 

Tedavi sürecinde ailesi yanında olmalıdır. Ayrıca kişinin bu tedaviyi kabul edip inanması oldukça önemlidir. Kişi eğer kilolu olmadığına inanmazsa ve doğrularını muhafaza etmeye çalışırsa  tedavide belli bir yol kat edilemez. Yapılan tedavilerin arından sağlıklı olan ve hedeflenen kiloya gelindiği zaman hasta artık taburcu edilir. Fakat bu durum tekrar etme eğilimde olduğundan kişi sıklıkla kontrol edilmelidir.

Türkiye’de Anoreksiya Nervoza Tedavisi Fiyatları

Türkiye fiziksel ve psikolojik birçok hastalığın tedavisinde modern tedavi yöntemlerini de kullanarak üstün başarı elde etmiştir. İyileşme oranı oldukça yüksek olan birçok ciddi hastalıkta, kişileri evine mutlu uğurlamıştır. Bu memnuniyet dilden dile herkese yayılarak Türkiye’nin adını duyurmuştur. Bu sebeple her türlü tedavi için tercih edilen ülkeler arasında Türkiye ilk sıralarda yer almaktadır. Bu tercih sebeplerini birkaç cümle ile sizler için şu şekilde açıklayabiliriz.

 • Türkiye’de kullanılan tedavi yöntemlerinin modern tıbba uygun olması,
 • Hastanelerin gelişmiş, son teknoloji ile tam donanımlı olması,
 • Hastanelerin temiz, ferah ve geniş olması, 
 • Doktorların ve hemşirelerin alanında uzman ve tecrübeli olması,
 • Yine doktor ve hemşirelerin, hastaların sağlık durumunun ciddiyetinin farkında olup onlara empatik yaklaşması,
 • Hasta ile ilgilenen, Türkiye’ye gelmesine yardımcı olan aracı firma da dahil olmak üzere tüm personelin misafirperver ve yardımsever olması,
 • Türkiye’de yapılan tedavilerin, kalınan yerlerin, yeme, içme, giyinme gibi zorunlu ihtiyaçların uygun fiyata karşılanıyor olması,

Tercih sebepleri arasında gösterilebilir. Türkiye’de Anoreksiya Nervoza Tedavisi Fiyatları ise en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Kişilerin hastalıkları kendilerine özel olması bakımından, yapılacak olan tedavi ve geçen süre de yine kişiye özeldir. Bu sebeple fiyat konusunda değişiklikler olabilir. Aklınızda bulunan her türlü soru ve fiyat bilgisini öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca Türkiye’ye bizim aracılığımız ile gelmeniz halinde, tarafımızdan konsolosluğa gönderdiğimiz davet mektubu ile vize başvuru işlemlerinizi kolaylaştırabiliriz.

This post is also available in: English العربية

Sağlık rehberi içeriklerimiz, yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır. Sağlığınızla ilgili tüm sorularınız, endişeleriniz, teşhis veya tedavi için mutlaka doktorunuza veya sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir