WhatsApp +90312 963 1400 [email protected]

Akciğer Kanseri Nedir, Belirtileri ve Türkiye’de Akciğer Kanseri Embolisi Tedavisi

Akciğer Kanseri Nedir, Belirtileri ve Türkiye’de Akciğer Kanseri Embolisi Tedavisi. Kanser sebebiyle meydana gelen ölümler arasında ilk sırada yer alan akciğer kanseri, ciğerlerde bulunan hücrelerin kontrol altında ve ihtiyaç dahilinde olmadan üremesiyle meydana gelmektedir. Bu kansere sebep olan etkenlerin en başında ise sigara kullanımı gelmektedir. Akciğer Kanseri Nedir, Tedavisi nasıl yapılır gibi sorulara yanıt vereceğimiz bu yazımızda Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir gibi konulardan da söz edeceğiz.

Günümüz teknolojisi ile gelişen ve ilerleyen tıp alanında, bu kanser türünde de erken teşhis oldukça önemli bir yere sahiptir. Kanser oluşumunun ilk evrelerinde, edilen teşhis sonucunda ölümler aza indirilerek kişinin yaşama şansı yükselmektedir. Bununla beraber bu kanser türü ölümlerin çok ciddi oranında başrol oynamaktadır.

Akciğer kanserinin ilerleyen evrelerinde kontrolsüz çoğalan hücreler  uzaktaki organlara da kan dolaşımı yoluyla geçerek, kişinin hayatta kalma oranını en aza indirmektedir.

 Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

Akciğerler kişilerin solunum yaptıkları organlardır. Bu sebeple hayati önem taşıyan bu organlara iyi bakmak ömrümüzü uzatmak ile eşdeğerdir. Bazı sebepler yüzünden akciğerlerde oluşan kanserli hücreler ilerleyerek kişileri hasta ederken, beraberinde bir takım belirtiler de gösterebilir. Bu belirtiler ise tümörün konumuna göre farklılık gösterebilir. Örneğin akciğerlerin üst tarafında oluşan tümörün belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Kol ve omuzlarda oluşan ağrı,
 • Bireyde ses kısıklığı oluşması,
 • Göz kapağında meydana gelen düşüklük, gibi belirtiler baş gösterebilir. 

Fakat bu belirtiler birçok hastalığın belirtisi ile aynı olduğundan, kişi tarafından görmezden gelinerek ihmal edilir. Bu belirtilerin biri veya birkaçı haftalar içinde kaybolmayıp devam ediyorsa bir uzman doktora başvurmak oldukça önemlidir. Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir sorusuna ise kısaca şu şekilde cevap verebiliriz;

 • Kademe halinde daha kötü duruma giden ve sürekli olan öksürme durumu,
 • Kişide meydana gelen kanlı balgam,
 • Meydana gelen ses kısıklığı durumu,
 • Bir şeyleri yutmada güçlük,
 • İştah kaybı yaşanması,
 • Kişilerin aniden ve hızlı bir şekilde kilo vermesi gibi durumlar belirtiler arasında gösterilebilir.

Akciğer Kanserinin Nedenleri Nelerdir ?

Akciğer kanseri teşhis edilip tedavi edilemediği takdirde ölümle sonuçlanan ciddi bir hastalıktır. Bu sebeple kişi kendisini dinlemeli ve yolunda gitmeyen anormal bir durumla karşılaşıldığında hemen uzman bir doktor ile görüşmelidir. 

Bu hastalığın birden fazla sebebi bulunmaktadır. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda Akciğer Kanserinin Nedenleri Nelerdir sorusuna yanıt vermemiz gerekirse, bu nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Akciğer kanserine sebep olan faktörlerin başında sigara kullanımı gelmektedir. Kişilerin uzun süre boyunca kullandığı sigara miktarının fazla olması da bu kanser oluşumunu tetiklemektedir. Kanser hastalarının hayatlarına bakıldığı zaman yaklaşık olarak %80-90 ‘lık bir oranda, kişiler sigara kullanmaktadır. Özellikle pasif olarak sigara dumanı soluyan kişilerde de yakalanma riski oldukça yüksektir.
 • Bir diğer etken ise çevre faktörüdür. Radon gazları, asbest maddesi, havada bulunan yoğun kirlilik, radyoizotoplar, ağır metaller ve son olarak hardal gazı gibi zararlı madde ve gazların solunumu da bu hastalığa davetiye çıkarmaktadır.
 • Kişinin genetik faktörlerinde yani aile ve akraba geçmişinde de bu hastalığa rastlanılıyorsa, kişinin akciğer kanserine yakalanma riski oldukça yüksek bir orandadır.
 • HIV enfeksiyonuna sahip olan kişilerde, akciğer kanseri görülme riski de oldukça yüksektir.
 • Son olarak bahsedeceğimiz neden radyasyondur. Herkesin bildiği gibi radyasyona maruz kalan bireylerde meydana gelen akciğer hasarları bu kansere yol açmaktadır.

Akciğer Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir ?

Yukarıda Akciğer Kanserinin Nedenleri Nelerdir sorusunu ayrıntılı olarak anlattıktan sonra, bu konuyu Akciğer Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir şeklinde toparlayacak olursak eğer, kısaca;

 • Sigara Kullanımı,
 • Hava kirliliği gibi çevresel faktörler,
 • Kalıtımsal yollar,
 • Virüsler
 • Radyasyon şeklinde sıralayabiliriz.

Akciğer Kanseri Evreleri Nelerdir ?

Akciğer kanseri, tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilen ve kanser hastalıklarının arasında ölüm riski yüksek olan ciddi bir hastalıktır. Bu hastalığın teşhisinde ve tedavisinde farklı yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemleri ise kanserin türü ve evresi belirlemektedir. Akciğer Kanseri Evreleri Nelerdir , gelin bu başlık altında birlikte inceleyelim.

1.Evre Akciğer Kanseri; Sadece akciğer içlerinde olup başka organa sıçramamıştır. Bu tümörün boyutu 5 cm veya daha küçüktür ve lenf bezlerine de etki etmemiştir.

2.Evre Akciğer Kanseri; Bu evrede kanserli hücrenin boyutu yaklaşık olarak 7 cm’ye kadar ulaşmıştır. Fakat lenf bezlerine yayılım gerçekleşmemiştir. Bu aşamada lenf bezlerinin düğümlerine, bronşlara, diyaframa ve göğüs kafesi bölgesine yaklaşmıştır.

3A.Evre Akciğer Kanseri; Bu evrede tümörün akciğerlerle beraber lenf bezlerine yayıldığı görülmektedir. Soluk borusunun ikiye ayrılmış olan yerine yaklaşmıştır. Çok sık rastlanan bu yayılmada, kanserli hücreler kalp, nefes borusu, diğer akciğer gibi yakın organlara da geçmiştir.

3B.Evre  Akciğer Kanseri ; Bu aşamada kanserli hücreler köprücük kemiklerinde, göğsün ortasında yer alan lenf bezlerine, soluk borusunun yer aldığı ikiye ayrılmış olan yerlere yayılmıştır.

4.Evre Akciğer Kanseri; Bu aşamada ise dolaşım yoluyla beyin ve kemikler de dahil olmak üzere kanserli hücreler uzak organlara da yayılmıştır.

Akciğer Kanseri Tanısı Nasıl Konulur ?

Akciğer Kanseri Tanısı Nasıl Konur sorusuna yanıt ararken, öncelikle ailesinde ve akrabalarında bu hastalığın görüldüğü kişilerin, belli aralıklarla kanser taramasından geçmesi gerekmektedir. Bunun en büyük amacı, kanseri erken teşhis ederek ölümcül sonuçlar doğurmasını engellemek ve hızlı bir şekilde tedavi sürecine başlamaktır. Bunun dışında yoğun bir şekilde sigara içen, 55 yaşın üzerinde olan fakat kansere yakalanmamış olan bireylerin de belli aralıklarla kanser taraması yaptırması ciddi önem taşımaktadır.

Eğer, bireyde kanser belirtileri var ise doktor bu aşamada birtakım test ve tetkikler isteyebilir. Akciğer grafisi çekimi veya bilgisayarlı tomografi çekimi isteyebilir. Eğer kişide aktif bir balgamlı öksürük varsa, bundan alınan örnekler incelenmek üzere laboratuvara gönderilebilir.

Hücrelerden biyopsi yöntemi ile örnek alınarak incelemesi yapılabilir. Bu ve bunlar gibi birtakım test ve tetkiklerin ardından kişide varsa eğer akciğer kanseri tanısı konulur. Tespit edilen türü ve evresi doğrultusunda da tedavi süreci başlamaktadır.

Akciğer Kanserinde Görüntüleme Yöntemleri 

Akciğer kanserinin teşhis edilip tanı konması sırasında, hastaya yapılan bir takım görüntüleme yöntemleri vardır. Akciğer Kanseri Görüntüleme Yöntemleri ‘ni sizin için şu şekilde açıklayabiliriz.

 • Akciğer Grafisi Çekimi
 • Bilgisayarlı Tomografi Yöntemi
 • Manyetik Rezonans Görüntüleme Yöntemi
 • Pozitron Emisyon Tomografi Yöntemi
 • Kemik Sintigrafisi Yöntemi

Akciğer Kanserinde Biyopsi Yöntemleri

Akciğer kanserine yakalanmış olan bireyin vücudundaki hastalığın türü ve evresini öğrenmek adına biyopsi adı verilen bir inceleme yapılmaktadır. Akciğerlerden alınan örneklerin mikroskop altında incelemesi yapılmaktadır. Bu incelemenin ardından doktor tümörün türü ve evresi hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Doku alınarak incelemesi yapılan Akciğer Kanseri Biyopsi Yöntemleri ‘ni sizin için şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Bronkoskopi Yöntemi,
 • İğne Aspirasyonu Yöntemi,
 • Torasentez Yöntemi,
 • Torakotomi Yöntemi,
 • Balgam Sitolojisi Yöntemi,

Akciğer Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır ?

Akciğer Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır sorusunun net bir cevabı yoktur. Zira, bu hastalığın tedavisi, kanserin türüne, kanserin evresine, hastanın sağlık durumuna göre değişkenlik gösterir. Tür ve evre tespit edildikten sonra doktorun kullanacağı tedavi yöntemine göre tedavi süreci başlamaktadır.

Doktor uygun görürse ve hasta da buna uygunsa tümörün bulunduğu akciğer veya bir bölümü ameliyatla çıkarılmaktadır. Ameliyat için uygun olmayan hastalarda ise kemoterapi tedavisi uygulanmaktadır. Bunların dışında, akıllı ilaçlar ve immünoterapi gibi gelişen teknoloji ile beraber bulunan yeni tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. 

Akciğer Kanserinde Aşı Tedavisi

Gelişen ve hızla ilerleyen tıp alanında yeni tedavi yöntemlerinin bulunması kanser hastaları da dahil olmak üzere birçok kişiye umut olmaktadır. Bulunan bu yöntemlerden bir tanesi de İmmünoterapidir. Yani bir diğer adıyla Akciğer Kanserinde Aşı Tedavisi olarak bilinmektedir.

Bu aşı şuanlık uygun görülen hastalarda 4. evre akciğer kanseri tedavisinde kullanılmaktadır. Genel olarak bakıldığında yan etkileri kemoterapiye göre daha azdır. Kişinin kendi bağışıklık sistemi kullanılarak kanserli hücreleri yenmesi hedeflenmektedir. 

Akciğer Kanserinden Korunmanın Yolları Nelerdir ?

İnsanları ciddi oranda etkileyen akciğer kanserinin bir çok nedeni olduğu gibi korunma yolları da mevcuttur. Akciğer Kanserinden Korunmanın Yolları Nelerdir sorusuna yanıt verecek olursak eğer;

 • Kişilerin sigara kullanımı, alkol tüketimi gibi kanseri tetikleyici şeylerden uzak durması gerekmektedir.
 • Her şeyin sebebi olan stresten uzak durmak ve pozitif düşünmek gerekir.
 • Radyasyona maruz kalmamak gerekir.
 • Hava kirliliğinden olabildiğince kaçınmak gerekir.
 • Katran, benzin, boyalar, asbest gibi kanseri tetikleyen maddelerin solunmaması gerekmektedir.
 • Son olarak kişinin sağlıklı beslenmesi gerekmektedir.

Türkiye’de Akciğer Kanseri Tedavisi Fiyatları

Her alanda olduğu gibi tıp alanında da önemli gelişmeler kaydeden Türkiye kanser gibi birçok ciddi hastalığın tedavisinde de başarılı sonuçlar elde etmektedir. Bu başarılı sonuçlar dünyada da yankı uyandırarak yabancı vatandaşların dikkatini çekmiştir. Bu başarı hikayesi sebebiyle sahip oldukları ölümcül hastalıklarına çare bulmak isteyen yabancı ülke vatandaşları özellikle Türkiye’de tedavi olmak istemektedir. Bu tedavi olma isteğinin ise birtakım sebepleri vardır. Bu sebepleri sizler için şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Türkiye’de yapılan tedavilerin büyük oranının başarı ile sonuçlanmış olması,
 • Türkiye’de kullanılan cihazlar ve tedavi yöntemlerinin son teknolojik ve bilimsel olması,
 • Hastanelerin büyük, konforlu, temiz ve tam donanımlı olması,
 • Doktorların ve hemşirelerin alanında uzman ve tecrübeli olması, yine bu kişilerin, hastaların bulundukları ciddi durumun farkında olup empati kurarak güler yüzle davranması,
 • Türkiye’ye sizi getiren aracı firma da dahil olmak üzere, sizinle ilgilenen tüm personelin yardımsever ve misafirperver olması,
 • Türkiyenin tarihi ve doğal güzellikleri ile hastalara tatil imkanı sunuyor olması,
 • Tedavi, yeme, içme, barınma, seyahat gibi ihtiyaçların uygun fiyata yapılıyor olması tercih sebebi olmaktadır.

Fiyat konusuna gelmişken herkes tarafından merak edilen Türkiye’de Akciğer Kanseri Tedavisi Fiyatları hakkında net bir bilgi vermek mümkün değildir. Zira bu fiyatı etkileyen bir takım faktörler vardır. Kanserin türü, kanserin evresi, kullanılacak tanı ve tedavi yöntemleri, hastanede kalış süresi gibi birçok faktör fiyat konusunu etkilemektedir. Bu sebeple kanser tedavisi hakkında aklınızda bulunan tüm soruların cevapları ve ayrıntılı fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca Türkiye’ye bizim aracılığımızla gelmeniz halinde, tarafımızdan konsolosluğa gönderdiğimiz davet mektubumuz ile vize işlemlerinizi kolaylaştırabiliriz.

Yorum yapın