WhatsApp +90312 963 1400 [email protected]

Bartholin Kisti, Belirtileri ve Türkiye’de Bartholin Kisti Tedavisi

İnsanların karşılaşabileceği binlerce hastalık çeşiti vardır. Bu hastalıkların bir çoğu ciddi komplikasyonlara neden olurken bir çoğu da kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Tedavi edilmezse ve enfeksiyon kaparsa kişilerin hayatını olumsuz etkileyecek hastalıklardan bir tanesi de Bartholin Kisti ‘ dir. Peki bu hastalık nedir, nasıl tedavi edilir gelin birlikte öğrenelim.

Bartholin Kisti Nedir ?

Her sağlıklı kadının vajinasının iç taraflarında Bartholin bezleri bulunmaktadır. Genellikle bezelye şeklinde olan bu bezler, kişinin vajinasının ıslak olması ve ilişki sırasında kolaylık oluşması için sıvı salgılamaktadır. Bu sıvı salgılayan bezlerin bir şekilde işlevini yerine getirmeyip tıkanması sonucunda bezler şişer ve sıvıların içine birikmesi durumu oluşur. Buna da Bartholin Kisti adı verilir. Bartholin Kisti Nedir kısaca şu şekilde açıklanabilir. 

Oluşan bu kistler kişileri korkutsa da kötü huylu değildir. Kanser değildir. Yumuşak dokuda ve yumru şeklinde görülürler. Genellikle tedavisi yatış yapılmadan ayakta şeklinde yapılmaktadır. Enfekte olmuş olması durumunda tedavi yöntemlerinde ve kullanılan ilaçlarda değişiklikler olabilir.

Bartholin Kisti Belirtileri Nelerdir ?

Bartholin Kisti Belirtileri Nelerdir sorusu bir çok kişi tarafından merak edilir ve araştırılır. Bu belirtiler kısaca şu şekilde kendisini gösterebilir.

 • Enfekte olmamış kistler genellikle ağrısız ve acısız olurlar,
 • Vajinada hissedilen bu kitle yalnızca dokunulduğu zaman hassaslaşabilir, 
 • Eğer enfekte olmuşsa, vajinada ağrılı ve hassas olan bir kitle ele gelebilir,
 • Bu kitle yürürken ve otururken kişiye rahatsız edebilir,
 • İlişkiye girilmesi sırasında kişiye ağrı verebilir,
 • Kişide ateş yapabilir,

Bartholin Kisti Nedenleri Nelerdir ?

 • Cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklar ve bakteriler sebep olabilir,
 • Bezlerde meydana gelen tıkanıklık sonucunda oluşur,
 • Vajinanın florasında meydana gelen bozukluklar,

gibi nedenler gösterilebilir. Bartholin Kisti Nedenleri Nelerdir kısaca bu şekilde cevap verilebilir.

Bartholin Kisti Nasıl Teşhis Edilir ?

Genital bölge ile alakalı muayeneler her kadını utandırıp korkutsa da, var olan bir takım hastalıkların kolay teşhis edilmesi için fiziki muayeneye gereksinim vardır. Peki Bartholin Kisti Nasıl Teşhis Edilir kısaca şu şekilde açıklanabilir.

 • Fiziki muayene,
 • Fiziki muayene ile beraber sağlık geçmişinin öğrenilmesi,
 • Eğer cinsel yolla bulaşmış bir hastalıktan şüphe ediliyorsa, vajina ve rahim ağzından alınacak sıvı örnekleri,
 • Gerekli durumlarda alınacak biyopsi örneği,

Bartholin Kisti Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Bartholin Kisti Tedavi Yöntemleri Nelerdir şu şekilde açıklanabilir;

 • Evde 3-4 gün boyunca ılık su dolu leğen veya küvette oturma banyoları yapılabilir,
 • Cerrahi drenaj yöntemi ile, kişiye lokal veya sedasyon şeklinde anestezi uygulanarak, kitlede kesi açılır. içerisindeki enfekte olmuş sıvının boşaltılmasının ardından tedavi bitirilir.
 • Cerrahi müdahalenin gerekmediği durumlarda antibiyotik tedavisi uygulanabilir.
 • Marsupializasyon tedavi yöntemi yapılabilir.
 • Nadiren olsa da genel anestezi ile yapılan Bartholin bezlerinin çıkarılması ile tedavi edilebilir.
 • Kişinin yaşamı ile alakalı olan değişikliklerin yapılması da tedavi sürecine eşlik etmektedir.

Türkiye’de Bartholin Kisti Tedavi Fiyatları

Türkiye’de yapılan birçok hastalığın tedavisi, yabancı vatandaşlar tarafından da duyularak, ülkemize yapılan sağlık turizminde artışa neden olmaktadır. Bu seyahatlerin ardından hastaların büyük çoğunluğu üstün başarı ile tedavi edilerek ülkelerine uğurlanmaktadır. Ülkemizde yapılan tedavilerin uygun fiyatlı olması da tercih sebepleri arasında yer almaktadır.

Türkiye’de Bartholin Kisti Tedavi Fiyatları ülkeye gelmeden önce yabancı vatandaşlar tarafından merak edilip araştırılan konular arasında yer almaktadır. Fakat bu aşamada net bir fiyat bilgisi vermek doğru olmayacaktır. Aklınızda bulunan tüm soruların cevapları ve ayrıntılı fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca Türkiye’ye Bartholin Kisti tedavisi için bizim aracılığımız ile gelmeniz halinde, bizim tarafımızdan konsolosluğa gönderilen davet mektubu ile vize işlemlerinizi kolaylaştırabiliriz.

Bartholin Kisti Antibiyotikle Geçer Mi ?

Bartholin Kisti olan kişilerin akılların genelde, Bartholin Kisti Antibiyotikle Geçer Mi sorusu bulunmaktadır. Bunun cevabı kistin oluşma şekline göre değişmektedir. Doktor tarafından konulan tanıda Bartholin kistine neden olan şeye göre ilaç ya da antibiyotik tedavisine başlanabilir.

Bartholin Kisti Varken İlişkiye Girilir Mi ?

Yine bartholin kistine sahip olan kişilerin akıllarında bulunan bir diğer soru ise Bartholin Kisti Varken İlişkiye Girilir Mi olmaktadır. İnsan hayatının büyük bir bölümünü cinsel ilişki kaplamaktadır. Bu sebeple hasta iken ilişkiye girilir mi sıklıkla merak edilmektedir. Bunun cevabı ise net değildir. Öncelikle kistin evresi dikkate alınmalıdır. İlk evrelerde acıma, batma, yanma gibi şikayetler olmayacağından ilişkiye girilmesinde bir sakınca görülmemektedir. Fakat ileri derecede, kişileri ilişki esnasında etkileyen acıma, batma, yanma hisleri oluyorsa doktor kontrolüne gitmekte fayda vardır.

Bartholin Kisti Bakirelerde Görülür Mü ?

Genel olarak cinsel ilişki yolu ile bu hastalık meydana gelse de, bazı enfeksiyonlar ve genetik faktörler de bu hastalığa sebep olmaktadır. Yani Bartholin Kisti Bakirelerde Görülür Mü  sorusu bu yanıtla akıl karışıklığı yaratmaya son verebilir.

Bartholin Kisti Kedi Kendine Patlar Mı ?

Son olarak Bartholin Kisti Kedi Kendine Patlar Mı sorusuna yanıt vereceğiz. Evet bu kist kendi kendine patlayabilir. Bu gibi durumların yaşanması halinde ise, en yakın sağlık kuruluşuna giderek kistin tekrar oluşmaması için tedavi edilmek gerekebilir.

Yorum yapın