WhatsApp +90312 963 1400 [email protected]

Astigmat Nedir, Belirtileri ve Türkiye’de Astigmat Tedavisi

İnsanların en önemli organlarından bir tanesi gözleridir. Gözlerde meydana gelen en küçük hasar veya kusur bile kişinin net görmemesine sebep olmaktadır. En sık görülen göz problemlerinden bir tanesi de astigmattır. Bu kişilerin gözlerinde bulunan ve en önde konumlanan şeffaf yüzey yani kornea, simetrik ve kusursuz bir yapıya sahip değildir. Bu problem de göze yansıyan ışığın kırılarak retinada odaklanmasına sebep olmaz. Bu yüzden de kişi uzağı da yakını da net görememektedir. Bu hastalığın tedavisi vardır. Peki Astigmat Nedir, Tedavisi nasıl yapılır yazımızın devamında açıklayıcı bir şekilde anlatılmıştır.

Astigmat Nedir ?

Yukarıda da açıkladığımız gibi gözde bulunan korneanın şeklinin bozuk olmasıyla meydana gelen görme problemidir. Bu soruna sahip olan kişiler genellikle yakın ve uzağı net göremezler. Bu da günlük yaşamda problemlere sebep olmaktadır. Astigmat Nedir sorusuna verilecek en net ve kısa cevap budur.

Astigmat Neden Olur ?

Herkes tarafından en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de Astigmat Neden Olur sorusudur. Bu göz kusurunun birden fazla sebebi vardır. Bunları açıklamamız gerekerise kısaca şu şekilde açıklayabiliriz.

 • Doğuştan olabilir,
 • Göze alınan bir darbe sonucu meydana gelebilir,
 • Geçirilen bir cerrahi operasyonun ardından meydana gelebilir,
 • Bir hastalık sebebiyle olabilir,

Astigmat Nasıl Görür ?

Genel olarak bakıldığında sağlıklı bir göz ışığı korneada kırarak retinaya gönderir. Retina ise bu kırılmaya odaklanarak görme oluşturur. Astigmat olan kişilerin korneasındaki dalgalanma ve bozukluk, ışığın sağlıklı bir şekilde kırılıp retinaya ulaşmasına engel olmaktadır. 

Astigmat olan bir bireyin gün içerisindeki yaşantısı bu hastalık sebebiyle olumsuz seyredebilir. Özellikle dışarıda karşılaştıkları tanıdıklarını ilk etapta görmeyerek tepki vermede geç kalabilirler. Bu da kişinin astigmat olduğunu bilmeyen kişilerin alınmasına sebep olmaktadır. Fakat astigmat olan kişilerin sizi gerçekten görmediklerini bilmeniz gerekmektedir. Sağlıklı insanlar görüşlerine bir problem olmadığı için Astigmat Nasıl Görür bilemezler. Bunu size şu şekilde açıklayabiliriz. Astigmat olan bir birey, bir nesneyi veya bir kişiyi net göremezler. Görüntü bulanık ve dağınık bir şekilde olmaktadır. Özellikle geceleri gördükleri ışıklar fazla dağınıktır.

Astigmatın Belirtileri Nelerdir ?

Birçok kişinin astigmatı doğuştan gelebilir. Bu hastalık ise diğer hastalıklar gibi belirti vererek oluşmaktadır. Astigmatın Belirtileri Nelerdir kısaca şu şekilde açıklanabilir.

 • Kişinin görüşünde bulanıklaşma meydana gelmesi,
 • Bakarken çok fazla odaklanma gerektiren eylemlerden sonra gözde meydana gelen ağrı ve yorgunluk hissi,
 • Sık oluşan baş ağrısı şikayeti,
 • Kişinin ileri derecede astigmatı varsa, gözlerinde şaşılık ve çift görme sorunlarının oluşması,
 • Özellikle geceleri araç sürerken sıkıntı yaşanması,
 • Kişinin görmesini netleştirmek için gözlerini kısması,
 • Sık Sık arpacık, halk arasında bilinen adıyla it dirseği şikayetinin oluşması,

Astigmat Çeşitleri Nelerdir?

Astigmat Çeşitleri Nelerdir diye merak edildiğinde birden fazla çeşitleri mevcuttur. Bunları sizler için şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Korneal Astigmat türü,
 • Lentiküler Astigmat türü,
 • Miyopik Astigmat türü,
 • Hipermetrop Astigmat türü,

Astigmat Testi Nasıl Yapılır ?

Görüşünde problemler olan herkes göz doktoruna gidip muayene olmalıdır. Akıllarda meydana gelen Astigmat Testi Nasıl Yapılır sorusuna cevap vermek ise oldukça kolaydır. Hasta doktor randevusuna gittikten sonra, fiziki olarak muayene edilir. Muayene sırasında otorefraktometri (otoref) adı verilen bir cihaz yardımı ile doktor varsa eğer astigmat tanısı koyar ve tedaviye başlanır.

Astigmat Nasıl Geçer ?

Astigmatı olan bireylerin en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi Astigmat Nasıl Geçer sorusudur. Bu görme sorunu kendiliğinden geçmemektedir. Kullanılan lens veya gözlüklerle günlük yaşamın kalitesi artırılır ve kişinin görmesi sağlanır. Bir diğer çözüm ise doktorun gerek gördüğü durumlarda cerrahi operasyon yapılmasıdır. Unutulmamalıdır ki astigmat tedavi edilmeden kendi kendine iyileşme gösteren bir hastalık değildir.

Astigmat Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Astigmat Tedavisi Nasıl Yapılır sorusuna ise şu şekilde cevap verilebilir. Birincisi gözlük kullanımıdır. Yapılan muayene ve tanı işleminin ardından gözlerin derecesine göre gözlük yaşama dahil edilir.

Bir diğer yöntem kontakt lenslerdir. Kişilerin gözlük kullanmayı istemediği hallerde yine belli bir muayeneden geçerek gözlere uygun lenslerle görme işlemi tedavi edilir. 

Son tedavi yöntemi ise lazer ameliyat tedavisidir. Gözlük ve lensleri günlük yaşamında kullanmak istemeyen bireylerin tercih ettiği tedavi yöntemidir. Doktor da uygun görürse lazer ameliyatının ardından gözler eski sağlığına kavuşabilir.

Astigmat Göz Çizdirme İşlemi (Lazer Tedavisi)

Göz çizdirme işlemi yani lazer tedavisi birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu işlem kısa süren bir operasyonun ardından tamamlanır. Astigmat Göz Çizdirme İşlemi (Lazer Tedavisi) sonucunda kişilerin tamamen net göreceği kesin değildir. Fakat büyük bir çoğunlukta gözlük veya lense ihtiyaç duyulmadan görme sağlanmıştır.

1.75 Astigmat Nasıl Görür ?

1.75 Astigmat Nasıl Görür özellikle gözleri bozuk olmayan kişiler tarafından merak edilir. Bunun net cevabını şu şekilde açıklayabiliriz. Göz numarası 1.75 olan kişilerin günlük yaşamında lens veya gözlük kullanması gerekmektedir. Bu kişilerin görmesi ise, bulanık, dağınık şeklinde olur. Özellikle geceleri ışıklar aşırı dağınık ve yayık görülür.

Türkiye’de Astigmat Tedavisi Fiyatları

Astigmat Türkiye’de ileri tanılama ve tedavi yöntemleri ile başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir. Bu tedavi süreci kısa sürmekle beraber kişilere umut ışığı olmuştur. Kendi ülkelerinde gerekli tedaviye erişemeyen kişilerin, tedavi için tercih ettiği ülkeler arasında Türkiye de bulunmaktadır. Bu tercih sebepleri ise şu şekildedir.

 • Türkiye’de kullanılan tanı ve tedavi yöntemlerinini modern tıbba dayalı olması,
 • Hastanelerin konforlu ve tam donanımlı olması,
 • Doktorların alanında uzman ve tecrübeli olması,
 • Hemşirelerin ve hasta bakıcıların anlayışlı ve sabırlı olması,
 • Hastalar ile ilgilenen tüm personelin misafirperver ve yardımsever olması,
 • Türkiye’nin doğal ve tarihi güzelliklerinin, tedavinin ardından kişilere gezi ve tatil imkanı sunuyor olması,
 • Türkiye’de yapılan tedavilerin, giyinme, yeme, içme, barınma gibi zorunlu ihtiyaçların uygun fiyata karşılanıyor olması,

gibi durumlar tercih sebeplerini açıklamaktadır. Türkiye’de Astigmat Tedavisi Fiyatları tedavi olacak yabancı vatandaşlar tarafından oldukça merak edilen bir konudur. Bu konu hakkında net bir fiyat vermek doğru değildir. Kişilere uygulanacak tanı ve tedavi yöntemleri, tedavi süreçleri farklı olacağından fiyat da bu yönde değişiklik gösterecektir. Fakat aklınızda bulunan her türlü sorularınıza cevap bulmak ve ayrıntılı fiyat bilgisi edinmek için bizi arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca Astigmat tedavisi için Türkiye’ye bizim aracılığımızla gelmeniz halinde gönderdiğimiz davet mektubu ile vize işlemlerinizi kolaylaştırabiliriz.

Yorum yapın